17 січня у світі відзначають День дітей-винахідників: цей день в історії

Читать на русском

Цього дня 1209 року у Кембриджі відчинив двері університет, а у Харкові 1805 року також відкрито перший у східній Україні університет

Читать на русском
17 січня у світі відзначають День дітей-винахідників: цей день в історії
День дітей-винахідників

Цього дня 1209 року у Кембриджі відчинив двері університет, а у Харкові 1805 року також відкрито перший у східній Україні університет

17 січня 2023 року - вівторок. В цей день 102 роки тому у Відні створений Український вільний університет, незабаром переведений у Прагу. А 1987 року створена Рада жінок України. Сьогодні - 328 день війни Росії проти України. Ми зібрали найважливіші події, якими відомий цей день в історії.

У грецькому місті Патри 17 січня традиційно відкривається Патрський карнавал, один з найбільших у світі. А на Менорці — одному з Балеарських островів в Середземному морі, що належить Іспанії — святкують Національний день.

Патрський карнавал

17 січня Патрський карнавал
Патрський карнавал

Патрський карнавал, Patrino karnavali є найбільшим заходом подібного роду в Греції та одним з найбільших в Європі. Він має більш ніж 180-річну історію. Подія починається 17 січня і триватиме до Жилавого понеділка. Під час карнавалу в Патрах проходять не тільки заплановані заходи, він також включає в себе бали, паради, дитячий карнавал і інші події.

Кульмінація карнавалу відбувається в останні вихідні, в суботу ввечері парад карнавальних груп, екстравагантний недільний парад прикрашених кораблів і нарешті, ритуальне спалення карнавального короля в порту Патри. Це свято спонтанності, імпровізації, натхнення і волонтерства.

Патрський карнавал, як і більшість карнавальних подій в Середземномор'ї і на Балканах, пов'язаний з давніми язичницькими ритуалами, наприклад, на честь Діоніса.Згідно з цими традиціями, в самому серці зими віруючі проводять особливі богослужіння до божества, і він відроджується, щоб знову привести весну.

Міжнародний День дитячих винаходів

Сьогодні у всьому світі відзначається Kid Inventors' Day - День дитячих винаходів або, в іншому перекладі, День дітей-винахідників. Символічно, що датою Дня обраний День народження одного з видатних американців - державного діяча, дипломата, вченого, винахідника, журналіста Бенджаміна Франкліна. Чудово, що свій перший винахід - пару ластів для плавання, які надягали на руки, - Бен Франклін винайшов у віці 12 років.

Юний співвітчизник Франкліна, 13-річний Бенні Бенсон в 1926 році відправив свій ескіз на конкурс Державного прапора Аляски. Синій колір символізує небо і офіційна квітка штату незабудка, зображення сузір'я Великої Ведмедиці і Полярної зірки привели хлопчика до перемоги. Безсумнівно, прапор Аляски і сьогодні виглядає дуже стильно.

Можна перераховувати дитячі винаходи нескінченно, згадуючи і рукавички без пальців, і паперовий пакет з квадратним дном і калькулятор - все це принесли в наше життя геніальні уми юних винахідників. У День дитячих винаходів проходять численні демонстрації нових винаходів, конкурси, нагородження. Завжди лунає веселий сміх, жарти, музика, тому що винаходити - це природний стан усіх дітей.

Міжнародний день канатної дороги

17 січня - Міжнародний день канатної дороги
Міжнародний день канатної дороги

Також 17 січня святкують Міжнародний день канатної дороги. Дату обрали не випадково. Саме цього дня 1871 року був виданий патент на канатну дорогу. Проєкт заснував американець британського походження Ендрю Сміт Голідей, а головним інженером став Вільям Еппелшмеймер.

Цим людям знадобилося 2 роки, щоб збудувати вагончики, які за допомогою спеціального механізму кріпляться на міцні шахтарські канати. Перша канатна дорога була названа Clay Street Hill Railroad в Сан-Франциско, а її пасажирами стали мешканці міста. Відкрилася вона 1 вересня 1873 року.

Які історичні події стались 17 січня

730 — візантійський імператор Лев III Ісавр оголосив поклоніння іконам злочином.

1209 — у Кембриджі відчинили університет.

1462 — португальський мореплавець Діогу Афонсу відкрив острів Санту-Антан (Кабо-Верде) в Атлантичному океані.

1558 — почалася Лівонська війна.

1562 — Сен-Жерменський едикт Карла IX регламентував правове положення гугенотів, сприяючи віротерпимості у Франції.

1595 — французький король Генріх Наваррський оголосив війну Іспанії.

1605 — вперше опубліковали роман Сервантеса «Дон Кіхот».

1904 — відбулася прем'єра п'єси Антона Чехова «Вишневий сад»

1912 — члени експедиції Роберта Скотта другими після експедиції Руаля Амундсена досягли Південного полюса.

1917 — США купили у Данії Віргінські острови за $25 млн.

1920 — набула чинності Вісімнадцята поправка до Конституції США, що впроваджувала Сухий закон.

1949 — у США почався судовий процес над лідерами комуністичної партії США.

1969 — гурт The Beatles випустив платівку Yellow Submarine.

1987 — створена Рада жінок України.

1991 — коаліція на чолі з США почала операцію «Буря в пустелі»: понад 1000 бойових літаків завдали масованих ударів по інфраструктурі Іраку за окупацію тим території Кувейту у 1990-му.

1995 — потужний землетрус в японському місті Кобе — понад 6400 людей загинули.

2010 — відбувся перший тур виборів Президента України.

2021 — російського опозиційного політика Олексія Навального затримали в московському аеропорту Шереметьєво, куди він прибув із Німеччини після лікування від наслідків отруєння.

17 січня народився Джим Керрі

Джим Керрі, актор
Джим Керрі

Джеймс Юджи́н Ке́ррі (англ. James Eugene "Jim" Carrey; 17 січня 1962, Ньюмаркет, Онтаріо, Канада) — канадсько-американський актор, комік і художник. Найбільш відомий за фільмами «Маска», «Ейс Вентура: Розшук домашніх тварин», «Ейс Вентура 2: Поклик природи», «Дурний і ще дурніший», «Брехун, брехун», «Брюс Всемогутній». Один з найбільш високооплачуваних коміків США.[4] Перша головна роль — Марк Кендал у фільмі «Одного разу вкушений» (англ. Once Bitten) 1985 року.

Талант Керрі високо оцінений критикою: він володар двох (1999, 2000) і номінант ще на п'ять «Золотих глобусів» (у 2019 — за серіал «Жартую»), номінант на кінематографічну премію БАФТА (2005 — за фільм «Вічне сяйво чистого розуму») та прайм-тайм премію «Еммі» (2018 — за документальний фільм «Джим і Енді: Інший світ»), а також володар ряду інших премій. До того ж у ЗМІ безліч разів зазначалося, що Керрі жодного разу за свою кар'єру не висувався на премію «Оскар».

Хто ще народився 17 січня

1600 – Кальдерон, видатний іспанський драматург та поет, священник.
1624 – Гваріно Гваріні, італійський архітектор, математик, богослов.
1659 – Антоніо Верачіні, італійський композитор і скрипаль епохи бароко; дядько і вчитель композитора і скрипаля епохи пізнього бароко Франческо Марія Верачіні.
1706 – Бенджамін Франклін, політичний теоретик, політик, видавець, вчений, винахідник, цивільний активіст, письменник і дипломат, один із засновників США.
1734 – Франсуа-Жозеф Ґоссек, французький композитор, якого вважають родоначальником французької симфонії.
1820 – Анна Бронте, англійська письменниця, одна з трьох сестер Бронте, автор роману "Незнайомка з Вілдфел-Холу".
1849 – Ежен Кар'єр, французький художник і графік.
1863 – Костянтин Станіславський, російський актор, режисер, теоретик театру, засновник МХАТу.
1899 – Аль Капоне, американський гангстер.
1901 – Григорій Епік, український літературний і громадський діяч, жертва сталінського терору.
1904 – Олесь Якимович, білоруський письменник радянської доби.
1907 – Григорій Китастий, діяч української музичної культури.
1908 – Богдан-Іван Кордюк, крайовий провідник ОУН на західноукраїнських землях, в'язень польських та німецьких тюрем, публіцист, геолог, професор УВУ.
1923 – Микола Білуха, економіст, доктор економічних наук, професор, Заслужений діяч науки і техніки України.
1933 – Даліда, співачка й акторка італійського походження.
1936 – Леонід Островський, футболіст київського «Динамо», 3-разовий чемпіон СРСР.
1939 – Володимир Горбулін, український політик, учений, державний діяч.
1939 – Христодул, архієпископ Афінський і всієї Еллади, настоятель Елладської православної церкви у 1998-2008 рр.
1942 – Мухаммед Алі (Кассіус Клей), американський боксер.
1945 – Семен Альтов, російський письменник-гуморист.
1961 – Мая Чибурданідзе, грузинська шахістка, ексчемпіонка світу серед жінок.
1979 – Оля Полякова, українська співачка.
Олег Лісогор, український плавець.
1980 – Максим Чмерковський, українсько-американський танцюрист, чемпіон з латинських танців, хореограф, інструктор, телеведучий та кіноактор.
1987 – Олександр Усик, професійний український боксер.

Нагадаємо, 16 січня в Україні вшановують пам'ять Кіборгів — бійців, які тримали оборону Донецького аеропорту з 26 травня 2014 року до 22 січня 2015 року під час війни на сході України.

За прогнозами синоптиків, 17 січня вночі у західних та північних областях, вдень в Україні, крім сходу, очікується невеликий дощ, вночі з мокрим снігом (в Карпатському регіоні помірні опади). У західній та північній частині вночі на дорогах подекуди ожеледиця.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.