"Ядерна парасолька" від НАТО та гучні голоси за вступ України: що очікувати Києву від саміту НАТО у Вільнюсі

Є підстави вважати, що Захід де-факто вже надав гарантії ядерної безпеки Україні

Україна і НАТО
Дві третини членів Альянсу хочуть бачити нас в своїх рядах

З наближенням саміту у Вільнюсі (11-12 липня) все більше країн-членів НАТО заявляють про своє бажання бачити Україну в Альянсі, водночас багато столиць ставляться до цієї ідеї з осторогою. На сьогодні Київ близький до перспектив надання плану про приєднання до НАТО, як ніколи раніше. Якщо це станеться, гостро постане питання надання Україні гарантій безпеки й тут є багато варіантів розвитку подій від обіцянок надсилати зброю до «ядерної парасольки».

Крига скресла?

За місяць до саміту НАТО у Вільнюсі прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо, прибувши з раптовим візитом до Києва, заявив, що підтримує вступ України в Альянс і підписав документ, якій це засвідчує. Формулювання, які використали в декларації, були доволі чіткими та рішучими, це важливо, адже їх використала одна з країн G-7. Станом на 10 червня 20 з 32 країн-членів Трансатлантичного альянсу висловили свою підтримку прагненням українців. Власне, до Віленського саміту в НАТО 31 член, але на ньому має офіційно доєднатися Швеція.

Відповідну резолюцію в травні одноголосно ухвалив Сейм Польщі, парламент Естонії, парламент Литви, Латвії. Про це ж заявляли раніше Чехія, Північна Македонія, Чорногорія, Румунія, Словаччина, Нідерланди, Бельгія, Ісландія, Фінляндія, Швеція, Норвегія і Данія. Під час подорожі президента Володимира Зеленського європейськими столицями, декларації про підтримку євроатлантичних прагнень підписали лідери Італії, Німеччини та Франції.

Трюдо у Києві
Трюдо у Києві заявив про рішучу підтримку вступу України до НАТО. Фото: The Gglobe And Mail

На користь членства України в НАТО написав навіть «мастодонт» американської політики, колишній держсекретар США Генрі Кіссінджер. Його реакція показова, зважаючи на те, що ще недавно він був різко проти цієї ідеї. Відомий футуролог та публіцист Френсіс Фукуяма виступив із підтримкою цієї ідеї на Київському безпековому форумі 25 травня.

Діючий генсек Альянсу Єнс Столтенберг та голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн теж заявили про свою підтримку. Покищо про своє несприйняття членства України в НАТО відверто заявила лише орбанівська Угорщина, але із цим можна дати раду.

Але попри слова підтримки, є величезна проблема: «припинення війни на вигідних рубежах» є однією з умов вступу. Ніхто не братиме в Альянс країну, яка воює. Такого ніколи не було і для України винятки не робитимуть.

Що може Україна отримати на липневому саміті НАТО

Існують механізми, які дають можливість прийняти в НАТО Україну, навіть якщо вона не зможе повернути повністю свою цілісність. Подібні преценденти вже були, коли розділена між Заходом і СРСР Німеччина вступила до Альянсу. І зважаючи на таку міжнародну підтримку, цього разу від нас буде важко відмахнуться фразою «двері НАТО відкриті».

«Якщо нас не визнають і не дадуть сигналу у Вільнюсі, я вважаю, що Україні немає сенсу бути на цьому саміті», — заявив Володимир Зеленський в інтерв’ю The Washington Post.

Міністр оборони України Олексій Резніков повідомив, що Україна очікує від Вільнюського саміту чіткого алгоритму набуття членства в НАТО. На цьому шляху виникають труднощі з позицією тої ж Угорщини, але якщо відповідне рішення буде прийнято більшістю союзників, залишиться питанням часу, коли його реалізують.

«Якщо шляхи процесу, різні кроки будуть визначені, я думаю, ми зможемо досягти консенсусу на саміті, тому що, звичайно, всередині НАТО ми маємо різні ідеї з різними членами, які поділяють різні думки, але… якщо ми визначимо кроки, я думаю і сподіваюся, що ми можемо досягти цього. Я думаю, що ми можемо це отримати», — сказала віцепрезидент Національних зборів Франції Валері Рабо в кулуарах зустрічі спікерів парламентів країн НАТО у Вільнюсі.

Однак питання далеко не вирішене: США та Німеччина, хоч і заявляють про свою підтримку, і далі остерігається «спровокувати росію», прем’єр-міністр Великобританії Ріші Сунак заявив, що «законне місце» Києва в альянсі, але не підтримав дорожню карту вступу. Він волів звернути увагу, що наразі НАТО зосереджені на тому, щоб забезпечити отримання Україною належної військової підтримки для  контрнаступу, відбити повномасштабне вторгнення росії та змінити хід війни.

Саміт в Бухаресті
На саміті в Бухаресті НАТО боялося "спровокувати росію". Фото: Atlantic Council

Але якщо отримання ПДЧ у НАТО, або, принаймні, обіцянки його здобуття на наступному саміті у Вашингтоні, виглядає все більш реалістичним, то не до кінця зрозуміло, що мають на увазі, коли говорять про гарантії безпеки, що діятимуть до вступу України в Альянс.

Гарантії безпеки до членства в НАТО

Мова не йде про надання якихось гарантій безпеки до того, поки не закінчаться бойові дій: такий крок був би занадто ризикованим, аби суспільства Заходу, навіть максимально дружні до України змогли їх прийняти. До підписання перемир’я з рф НАТО може надавати Києву зброю для деокупації території. А от що робити після встановлення миру, позиції різняться.

Схоже на те, що наразі країни НАТО дійшли згоди, що «гарантії безпеки» мають полягати в зобов’язаннях озброювати Україну. Про це зокрема говорила Урсула фон дер Ляєн. Вони також мають охоплювати обмін розвідданими, спільне навчання з Україною, посилене виробництво боєприпасів, оперативну сумісність НАТО та постачання зброї. Це, звісно добре, особливо, якщо союзники врешті знімуть «табу», яке самі ж на себе наклали та розпочнуть постачання далекобійного озброєння, але ж ми хочемо більшого.

Ракета НАТО
Далекобійне озброєння НАТО  може стати частиною гарантій безпеки України. Фото: Air Force

Один із варіантів, хоч і малоймовірний — ввести війска на територію України, вільну від рф, після припинення вогню. The Guardian зазначало, що країни-члени НАТО з Балтії та Східної Європи можуть запропонувати розмістити свої війська в Україні, якщо Києву, не нададуть відчутних гарантій безпеки на саміті у Вільнюсі США чи інші потужні у військовому плані країни. Про це заявив колишній генеральний секретар НАТО Андерс Расмуссен. Для багатьох на Заході такі дії занадто ризиковані через те, що можуть означати подальше перекидання війни вже на територію НАТО.

«Я думаю, що поляки серйозно подумають про те, щоби піти і створити коаліцію охочих, якщо Україна нічого не отримає у Вільнюсі. Ми не повинні недооцінювати польські почуття, поляки відчувають, що Західна Європа надто довго не прислухалася до їхніх застережень щодо справжньої російської ментальності», — заявив він.

Великобританія та США зобов’язалися виступити на боці Фінляндії та Швеції, якщо росія раптом вирішить розпочати війну і проти цих країн, доки вони не стануть членами НАТО. Гарантії були «на рівні 5 статті», тобто йшлося і про «ядерну парасольку». Але навряд Україні нададуть подібні: Фінляндія та Швеція не перебували в стані війни з рф, не мали з нею невирішених територіальних суперечок, ці гарантії надавалися на відносно короткий термін, у той час, як невідомо, коли відбудеться інтеграція України до Північноатлантичного блоку. З іншого боку, нічого не виключено, особливо, якщо буде твердо вирішено прийняти нас до Альянсу в майбутньому.

НАТО та Естонія
До вступу в НАТО безпеку Естонії гарантували США та Великобританія. Фото: Estonian World

Непублічна «ядерна парасолька» НАТО

Союзники допомагають нам, бо усвідомлюють спільність інтересів і часто для цього не потрібні жодні офіційні домовленості. Нещодавно з’явилася інформація, що після теракту з греблею Каховської ГЕС у НАТО не виключають аварії на Запорізькій атомній станції, як чергової гібридної агресії путіна. Ядерне забруднення становить небезпеку і для країн-союзників. Байба Браже, помічниця Єнса Столтенберга з публічної політики заявила, що в Альянсі готують план дій у відповідь.

«Для цього є достатні перевірені сили: і військові, і цивільні. Адже НАТО — це не лише військові. Я це все розповідаю, щоби пояснити: звичайно ж, у НАТО є необхідні плани», — сказала вона.

Ядерний шантаж — чи не останній козир путіна, під час саміту у Вільнюсі росія показово збирається перемістити до Білорусі частину своєї ядерної зброї. Зважаючи на це «ядерна парасолька» НАТО була б дуже корисною для України. І, можливо, у певному сенсі ми вже нею користуємося. В інфопросторі все частіше з’являються не лише здогади, але й заяви від поважних політиків про те, що путін отримав пряму погрозу фізичного знищення у відповідь на застосування ядерної зброї.

«Оцей сценарій відповіді на дії росії, коли буде відбуватися щось ще, умовно страшніше (удар ядерною зброєю — ред.), донесений уже американцями й натівськими структурами російському командуванню. Куди «Томагавки» будуть летіти вони вже знають. І навіть уже Лукашенко знає, по яких об’єктах летітимуть «томагавки». Розкажу вам велику таємницю, що із середини минулого року в НАТО відбулося стільки навчань та симуляцій по відповідях на різні ситуації, що впродовж останніх 50 років такої кількості не було», — заявив польський парламентар Мирослав Чех

За словами польського депутата, вождю росіян гарантували удар, здатний його дістати в глибинах бункера, не дивлячись на те, що це може спричинити до тотальної ядерної війни. Це виглядає реалістичним тому, що диктатор, який веде ядерні загарбницькі війни — небезпека для всього світу і його краще знищити якомога раніше. А тепер ще й Patriot показав здатність протидіяти російським «Іскандерам» та «Кинджалам».

На Заході налаштовані допомогти Україні вирватися з-під впливу рф, це сприймають за спільний політичний інтерес. Обіцянки постачання літаків та танків Abrams1, які припадуть десь на осінь, яскраво свідчать підтвердженням цій тезі. Тому є підстави вважати, що гарантії безпеки будуть не простою декорацією.

«Ми не знаємо, коли закінчиться війна, але ми повинні переконатися, що, коли вона закінчиться, ми матимемо надійні домовленості, щоб гарантувати безпеку України в майбутньому та розірвати цикл російської агресії», — заявив Єнс Столтенберг.

Раніше ми писали про те, що президенти Польщі, Франції та канцлер Німеччини мають на зустрічі обговорити членство України в НАТО напередодні саміту у Вільнюсі. А ще ми розповідали, що НАТО розробив сценарії на випадок ядерної катастрофи на ЗАЕС

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube