Чи спрацює шантаж путіна: Скільки газу накопичено в Європі та чи вистачить його на всю зиму

Європейські країни знайшли альтернативи російському газу та нафті

Чи спрацює шантаж путіна: Скільки газу накопичено в Європі та чи вистачить його на всю зиму

Президент путін з шантажу перейшов на натяки та заклики Європи до запуску “Північного потоку-2”. Нібито це дасть країнам достатньо газу, щоб не замерзнути взимку. Для цього потрібно лише зняти санкції з росії. Однак Європа починає вчитися без подачок рф, і вже є результати. 

“Суть в тому, що якщо у вас є бажання, якщо вам так важко, просто зніміть санкції з “Північного потока-2”, а це 55 міліардів кубометрів газа на рік, просто натисніть на кнопку, і все запрацює”, - цитує путіна видання Reuters.

Повідомляється, що він сказав це після саміту ШАС (Шанхайська організація співробітництва) в Узбекістані. Таким чином диктатор заперечив причетність рф до енергетичної кризи в Європі, переклавши відповідальність на лідерів європейських країн. 

Також журналісти Reuters пишуть, що з того часу, як росія скоротила постачання газу, в Європі ціни на нього виросли вдвічі. А це, в свою чергу, призвело до закриття певних підприємств. 

Чи дійсно зростають ціни на газ

Так. Принаймні, вони вищі за лютневі показники. 25 серпня лише за добу вартість перевалила за відмітку в 3300 доларів за кубометр. Наступного дня вона стала ще вищою, а далі ціни пішли на спад. В будь-якому разі, судячи за інфографікою біржи ICE, вартість газу з початку літа перевищує лютневу ціну в 1,5-2 рази.

Зміна вартості газу протягом останнього півріччя
Зміна вартості газу протягом останнього півріччя

Особливого підняття графік зазнав в період з 9 по 26 серпня. Фахівці пов’язують це з заявами “Газпрому” про зупинення газопостачання за допомогою “Північного потоку-1”. Їх було декілька: спочатку про “профілактичні роботи” 21 липня, потім  - про “технічне обслуговування газоперекачувального агрегату” з 31 серпня по 2 вересня

Зростання цін уповільнюється
Зростання цін уповільнюється

Зараз, попри періодичні коливання цін, графік спадає та поступово стабілізується. 

Чому Європа не змерзне

Навряд чи, адже в Європі починає набувати популярності зріджений газ, який зручно імпортувати морем з США та арабських країн. Ще у березні Німеччина та Катар підписали договір про співпрацю у сфері енергетики. Пізніше в Reuters з’явилося повідомлення про те, що Катар буде поставляти зріджений природний газ у 2024 році. За інформацією видання, таку заяву зробив міністр енергетики Катара щотижневику Handelsblatt. Однак весь газ постачати Німеччині не планують. Побоюються, що в разі відмови країна Персидської затоки потрапить у пастку. 

8 вересня в ЗМІ повідомили про відкриття термінала для ЗПГ (зріджений природний газ) в Нідерландах - першого з початку повномасштабної війни в Україні. А 20 вересня, за даними чеської компанії ČEZ, він прийняв перший танкер з газом з США. 

“Об’єкт (термінал - ред.) дозволить постачати до 8 млрд кубометрів газа на рік, з яких 3 млрд призначені для Чеської Республіки. Це складає приблизно третину річного споживання Чехії”, - йдеться у повідомленні на сайті компанії.

Тож довго чекати не доводиться. За даними операторів європейських газосховищ, станом на 21 вересня резервуари Німеччини заповнені на 90%, а країн Європи загалом - на 86%. 

Нагадаємо і про призупинення нафтопостачання газопроводом “Дружба” на початку серпня як відповідь на європейські санкції. Тоді країни-споживачі відмовились платити за нього росії рублями, і рф “перекрила” постачання. Економіст Михайло Крапівко повідомив нам про те, що країни Європи вже перемикнулися на країни Саудівського півострова та отримують нафту від США та арабських країн. 

Переорієнтовується Європа і на нетрадиційні способи генерації енергії, без видобутку корисних копалин. 

Видання DW опублікувало матеріал про німецьке село Фельдхайм, яке вже 12 років забезпечує себе струмом і теплом завдяки вітрякам. 55 вітряків виробляють струм для 55 тисяч домогосподарств. А з 2008 року тут працює біогазова установка, яка з органічних відходів генерує ще більше струму та тепла.

“Таким чином Фельдхайм щороку заощаджує цілих 260 тисяч літрів мазуту”, - йдеться у репортажі. 

Ясна річ, переорієнтуватися повністю на біоенергію Європа не зможе. Але це один зі способів самостійного забезпечення окремих населених пунктів. Для решти є міжнародне партнерство з арабських країн. Тож не “Газпромом” єдиним. 

Що передувало

Росія кілька разів вимикала постачання газу до Європи. Она пояснювала це технічним обслуговуванням станцій, профілактичними роботами. Також країна-агресор вимагала від Європи сплачувати за постачання в рублях. Логічним поясненням цього може бути примушування європейських лідерів зняти санкції з росії та запустити “Північний потік-2”, про що він і сказав у своєму зверненні після саміту в Узбекистані. 

Раніше ми писали про те, що робити, якщо отримали платіжку за газ з неправильними показниками лічильника

Софія Єлагіна

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube