Захід збирається протидіяти: Китай поширює проросійську пропаганду

Богдан Зосимчук

Пропагандисти КНР допомагають викривити сприйняття російсько-української війни в авдиторії по всьому світі.

Китай та росія використовують інформацію, як зброю, і Пекін усе більше поширює прокремлівські наративи. Завдяки пропаганді та дезінформації уряди цих країн досягли певних успіхів у викривленні сприйняття реальності в інформаційному середовищі іноземних держав. Це дає можливість частково досягати поставлених політичних та економічних задач. На колективному Заході мають намір протидіяти впливам Китаю та росії, для чого створюють відповідні державні структури.

Китай поширює російську дезінформацію

Китай витрачає мільярди доларів у всьому світі на пропаганду, у тому числі й на поширення проросійської дезінформації. Проте реакція Заходу є млявою. Про це повідомляє агенція The Guardian.

Таку заяву зробив колишній чиновник в адміністрації Клінтона та телеведучий Джеймс Рубін, який тепер є координатором Глобальний центр взаємодії (Global Engagement Center) під час свого турне Європою. Цей органу Держдепу функціонує із середини січня. Його створено для викриття та протидії іноземній пропаганді та дезінформації.

«Ми, як нація, і Захід повільно реагували, і це справедливе судження, що ми зіткнулися з дуже, дуже великим викликом. У комунікаційному просторі вирівнювання між Китаєм і росією майже завершено», — сказав він журналістам.

Які масштаби

За заявами шефа GEC, росія і Китай витрачають мільярди доларів на маніпуляції з інформацією у всьому світі. За допомогою дезінформації вони можуть впливати на політичні та економічні процеси різних країн.

«Дезінформація є однією з найважливіших і далекосяжних видів зброї кремля. Росія ввела в дію концепцію постійної суперницької конкуренції в інформаційному середовищі, заохочуючи розвиток екосистеми дезінформації та пропаганди. Ця екосистема створює та поширює неправдиві наративи для стратегічного просування політичних цілей кремля. Немає жодної теми, забороненої для цього брандспойту брехні. Усе, починаючи від прав людини та екологічної політики до вбивств і бомбардувань цивільного населення, є справедливими мішенями в злодійській книзі росії», — повідомляють на сайті Глобального центру взаємодії

Їм вдалося досягнути певних успіхів не стільки у країнах Заходу, як у Африці Азії та Південній Америці. За словами Рубі, Китай «повторює і оприлюднює аргументи росії про війну, про те, що її розпочало НАТО».

Як наслідок у деяких країнах Глобального Півдня не хочуть визнавати, що це вторгнення є війною, не кажучи вже про те, що вони не можуть визначити на чиєму вони боці. Мало того, підтримка України Америкою та ЄС відверто їх дратує.

«Для деяких країн Африки, для деяких країн Азії Україна — це далека війна. Вони вважають, що не отримують достатньо уваги Заходу, і крапка. Це змушує деяких із них дивитися на цю війну через цю призму… Колодязь був отруєний китайською та російською дезінформацією — це згубно», — сказав Рубін.

Якими є приклади такого впливу

Може йтися як про невеликі, але ефективні спецоперації, так і про масштабні втручання в громадську думку. Про все розповісти неможливо, але варто навести кілька прикладів.

З дією російських спецслужб та пропагандистських ресурсів пов’язують акцією з публічним спаленням Корану в столиці Швеції Стокгольмі. Мета — дискредитувати Швецію перед Туреччиною і тим унеможливити вступ країни до НАТО.
Активіст данської антиісламістської партії «Жорсткий курс» Расмус Палудан, який спалив священну книгу мусульман, прибув на місце проведення акції за запрошенням та за матеріального «сприяння» колишнього журналіста пропагандистського ресурсу RT Чанга Фріка.

Китай активізував пропаганду в тихоокеанському регіоні. Пекін використовує соціальні медіа, щоби підірвати довіру до демократичної системи регіональних супротивників. Він поширює та акцентує на скандалах, зокрема сексуальних, у колах представників уряду та парламенту Австралії.

Не доведено, але є свідчення, що кремлівські пропагандистські канали, проплачені західні медіа та шоумени, а також російська фабрика тролів втручалися в політичні процеси США, формуючи сприятливе для кремля інформаційне поле. Частково цим пояснюється зростання прибічників ультраправих трампістів у США, які виступають проти надання допомоги Україні.

Є свідчення, що пропагандисти намагалися схилити виборців на користь підтримки Дональда Трампа на позаминулих президентських виборах. Очільник ПВК «Вагнер» Євген Пригожин 14 лютого відкрито заявляв, що керував «Агентством інтернет-досліджень» — «фабрикою тролей», хоча раніше це заперечував. 

Можливо, Трамп розраховує на подальшу підтримку. Цим легко пояснити готовність Трампа «закінчити війну за 24 години», хоча всім зрозуміло, що ціною такого рішення буде існування України. Можна прогнозувати, що на тлі наближення президентських виборів у США та зважаючи на реальні терміни ув’язнення, які загрожують Трампу за неналежне поводження з державними секретними паперами, експрезидент ще завзятіше танцюватиме під дудку кремля.

Захід планує протидіяти

Рубін сказав, що метою GEC є не просто пасивне спростування російсько-китайської дезінформації щодо України, а й перехід до активного наступу. Global Engagement Center має стати державним органом, який керуватиме міжвідомчими зусиллями США в боротьбі зі спробами іноземних урядів «підірвати інтереси США за допомогою дезінформації та пропаганди».

Сполучені Штати не єдині, хто створив держорган для протидії ворожій пропаганді. Глава зовнішньополітичного відомства ЄС Жозеп Боррель 7 лютого заявив, що в ЄС створюють Європейську службу зовнішнього впливу (European External Action Service, або EEAS), передає Politico. EEAS — децентралізована платформа для обміну інформацією в режимі реального часу. Неурядові організації, уряди країн та агентства з кібербезпеки зможуть обмінюватися на платформі наявною інформацією, аби краще зрозуміти нові загрози дезінформації та пропагандистські наративи москви та Пекіну.

Іншим інформаційним фронтом можна розглядати боротьбу з китайською соцмережею TikTok. У США законодавці занепокоєні тим впливом, який може соцмережа здійснювати на суспільство. Алгоритми TikTok непрозорі, інформацію, яку вона збирає про користувачів зникає десь у глибинах китайської інформаційної сфери і її подальша доля невідома. Такий обсяг даних може надати ворожій розвідці цінні ресурси.

У грудні Конгрес включив законопроєкт про заборону TikTok на пристроях федерального уряду в пакет великих державних витрат. Адміністрація Байдена дала федеральним агентствам 30 днів, щоби переконатися, що вони не мають TikTok на жодному з федеральних пристроїв.

Але Захід планує не лише реагувати на загрози, а й діяти проактивно. Очільник Глобального центр взаємодії Рубін закликав поширювати вільні медіа та боротися за свободу слова. Рубін висловив надію, що люди будуть пильні й не припускатимуться такої ж помилки щодо Китаю, як раніше щодо росії.

Нагадуємо, ми писали про те, що в ТікТок з‘явився акаунт маріупольської дівчинки Ані з «Лужників». Інформатор також повідомляв, що російські пропагандисти надали відеодокази того, як вони знімають фейки про війну.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

No ad for you