Як зміниться курс гривні у листопаді

Читать на русском

Долар може подорожчати

Читать на русском
Як зміниться курс гривні у листопаді

Долар може подорожчати

Наші джерела стверджують, що офіційний курс долара у листопаді може збільшитися до 41 грн/дол. За підвищення курсу виступають у Міністерстві фінансів. Водночас Нацбанк України хоче зберегти поточний курс у 36,57 грн/дол. Підвищення офіційного курсу долара може збільшити його вартість в обмінниках до 44-45 гривень. Також, у разі подорожчання долара, можуть бути зняті деякі обмеження на операції з валютами як от перекази з гривневих карток на картки за кордон.

За словами фінансового аналітика Олексія Лупоносова, наразі Нацбанк з новим керівником буде продовжувати лінію попереднього керівника - Кирила Шевченка - щонайменше півроку. При цьому експерт припускає, що українців може чекати ще більш глибоке знецінення гривні. Він наголосив, що у деяких фінансових установах є проблеми з видачею валюти.

Україна стикається з нестачею іноземної валюти. Сам новий керівник НБУ Андрій Пишний назвав нинішній офіційний курс долара у 36,57 грн/дол адекватним та таким, що відповідає ринковим реаліям. Але прогнозувати майбутній курс банків не готовий. Разом з тим попередник Пишного розпочав програму про кредитування України за рахунок МВФ на 20 млрд дол, але Міжнародний валютний фонд поки обмежився прискореним виділенням Україні 1,3 млрд дол.

Разом з тим на 2023 рік Кабмін запланував середній курс долара на рівні 42,2 грн/дол. А у грудні 2023 року - понад 50 грн/дол. Міністр фінансів Сергій Марченко називає такий курс об’єктивним. Тому девальвація буде проходити плавно і поступово, щоб завдати меше збитків заощадженням населення. Можливо, розпочнеться вже у листопаді 2022 року. Водночас різко змінитися курс може, якщо українські порти будуть знову заблоковані або якщо удари росіян по інфраструктурі України завдаватимуть суттєвіші збитки. Але якщо Україна успішно на фронті діятиме та звільнятиме все більше територій, на думку міністра фінансів, це стримуватиме девальвацію. І ще один фактор - наскільки вчасно та у якому об’ємі буде надходити фінансова допомога з-за кордону. 

Нацбанк розходиться у своїх поглядах з Мінфіном на те, як потрібно фінансувати державний борг. НБУ змушений був закуповувати військові облігації з низьким відсотком, випущені Мінфіном, щоб зменшити “друк грошей” і відповідно знизити темпи інфляції. У цей час Мінфін не поспішав підвищувати відсотки для цінних паперів, через що аукціони з продажу їх у гривні неодноразово провалювалися. У цей же час Мінфін не проти того, щоб НБУ додатково друкував гривню для покриття дефіциту бюджету - а це веде і до інфляції і до зменшення вартості гривні. За часу керування НБУ Кирилом Шевченком - Нацбанк скуповував військові облігації на 30 млрд грн щомісяця. Бо щомісяця на потреби оборони необхідно 130 млрд грн, а податки дають лише 90 млрд грн, тому решту здебільшого фінансує Нацбанк.

На майбутнє здешевшання гривні вказує і нещодавня ініціатива Нацбанку. Він дозволив українцям у необмеженій кількості купувати онлайн валюту для відкриття депозитів у доларах за картковим курсом на 6 місяців. Але потім українці отримають гривню в еквіваленті. Як це працює на практиці? Ви зараз купуєте 1 тисячу доларів за 38 тисяч гривень. А за пів року банк вам віддасть 42 тисячі гривень (еквівалент однієї тисячі доларів на той момент) + незначні відсотки, які нарахують за цей час. Таку ідею вже розкритикували фінансисти та звичайні українці, хоча логіка у ній є. Хоча послуга вже доступна у Приватбанку і Ощадбанку.

У листопаді закінчуються строки дії тих валютних депозитів, які українці могли відкрити на 3 місяці, оплативши з гривневої картки. Якщо люди не зможуть отримати свої долари у касі - це ще більше підірве довіру до банківської системи та ініціатив НБУ та змушуватиме людей купувати долари “на чорному ринку”. Тобто знову діятиме “психологічний ефект” в якості паніки від населення, яка негативно впливає на курс гривні. А перетворені з гривні на валюту депозити населення спробуватиме забрати та зберігатиме “під матрацами”. Водночас, даний інструмент краще, ніж запропонований Нацбанком довгий валютний депозит з прив’язкою до курсу, але який виплатять у гривні.

Негативно на стабільність гривні також впливають обстріли росіянами об’єктів інфраструктури, серйозне падіння експорту. А ще валютні експортери заводять в Україну незначну частину валютної виручки, яка їм потрібна для роботи. Один з дієвих методів змусити експортерів вливати більше валюту в Україну від отриманих за кордоном прибутків - це девальвація гривні і, відповідно, зростання курсу долара. Якщо цього не робити - відтік валюти з України буде ще сильнішим, а на стримування значних курсових коливань доведеться використовувати ще більше золотовалютних резервів (які наразі Україна тримає завдяки фінансовій допомозі від західних країн).

Поточний курс валют станом на 24 жовтня - дізнайтеся тут.

Дмитро Чернишов

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.