Військовим масово затримують зарплату - правда чи вигадка: Інформатор з'ясував деталі

Ольга Доценко

В соцмережах бійці ЗСУ скаржаться на невизначенність з виплатами, проте явище не є повсюдним - Міноборони затримує гроші, причому у держбюджеті-2024 видатки на оборону знижено майже на 30 мільярдів

Військові ЗСУ масово скаржаться на незрозумілу систему виплат грошового забезпечення у грудні та у січні. За їх словами, раніше військові отримували основну зарплатню та доплати (бойові) двома сумами. Зараз прийнято рішення розділити виплати. Попри те, що у мережі розганють чутки про масові затримки зарплати військовим, явище не є повсюдним. Можливо, на ситуцію має вплив структура Держбюджету-2024, де видатки на оборону скорочено майже на 30 мільярдів. Інформатор з'ясував деталі. 

Чи справді є масові затримки

Щоб знайти відповідь на запитання, чи є затримки масовим явищем, Інформатор роздивився чисельні групи військових та їх родин у telegram та Viber. Судячи зі зміста цих груп, факти затримок мають місце. Проте вони не є "злоякісними" - затримка триває не декілька місяців, лише тижні. Також не виглядає, як би це було масове явище. Скоріше, мова про окремі випадки.

Наприклад, військовий з 26-ї окремої артилерійської бригади зізнався, що зарплатню основну завжди отримував в 10 – 15 числах щомісяця, а з 20 – 25 числа приходили бойові.

«За листопад розрахувалися у грудні. А за грудень сказали в фінвідділі, що буде кількома траншами розбито – поки ще нічого за грудень не отримував. Чекаю до 15 числа», - розповів військовий.

Гроші, які військові ЗСУ отримують в період дії воєнного стану, складаються з двох частин:

  • щомісячне грошове забезпечення (ГЗ)
  • додаткові винагороди у вигляді премій від 30 до 100 тис. грн. (їх називають бойовими).

Премії своєю чергою залежать від звання, посади, тривалості, інтенсивності й умов військової служби, а також кваліфікації та секретності несення служби.

Взагалі видається, що скарг на затримку "бойових" більше. Принаймні таке враження складається при аналізі соцмереж. У соцмережах масово скаржаться, що людям «на 0» виплачують по 30 тисяч, не платять за бойові виїзди, є проблеми з виплатами матеріальної допомоги та на оздоровлення. В коментарі Інформатору нарахуванням бойових обурюються артилеристи:

«День стріляєм – держава нам нараховує 3300 гривень за кожен день. Два-три дні ремонтуємо гармату, або сидимо, чекаємо на снаряди – все одно ж «на передку» - виплат вже немає. А зарплатня виходить в підсумку як у тих, хто в тилу», - розповів військовий артилерист.

 

Чехарда з авансом у грудні

Окреме питання, що обговорюється у мережі та мабуть набуло масового поширення – те що трапилося з авансом за грудень. Тут мова не про затримки, навпаки, його виплатили раніше. Але через те у новому році частина військовослужбовців отримують менше, аніж звичайно. Це суб'єктивно може відчуватися, як затримка виплат. 

В соцмережах стверджують, що для недопущення залишків коштів по напрямку грошового забезпечення, рішенням міністра оборони було поставлено завдання нарахувати та виплатити частковий аванс грошового забезпечення за грудень 2023 року саме грудні. Хоча ці виплати мали б надійти у січні 2024. Тобто частина була вилпачена у грудні. Решта має надійти у січні. Наприклад, якщо у солдата грошове забезпечення 20100 грн – у грудні він отримав 13 тисяч гривень, а решту 7100 грн - вже у січні.

Як розповів військовий з 67 ОМБр, з зарплати в 20 тисяч гривень наприкінці грудня він та його побратими отримали по 6 тисяч гривень авансу. Решту сказали, що віддадуть у січні. Це стосується основної зарплати без бойових.

Бійці 40-ї бригади тактичної авіації розповіли, що всі виплати за листопад отримали. У січні попередили, що основну зарплатню за грудень, що становить трохи більш, як 20 тисяч, видадуть частково за два рази, а згодом будуть «бойові».

У групі «Військові виплати» у Вайбері користувачка поскаржилась, що у фінвідділі їй пояснили – у грудні бригадам виплатили невелику частину за січень. Решту, як повідомили, віддадуть у кінці січня.

 

Скаржаться родини загиблих, полонених, а також поранені бійці

Мабуть найбільше скарг щодо виплат від родин загиблих та безвісти зниклих. А також від тих, хто отримав поранення. 

Є також скарги від ранених. Але це також скоріше поодинокі випадки. 

Наприклад, морський піхотинець, що воював на лівому березі Херсонщини та був поранений, розповів, що його змушують лікуватися за свій кошт. Також у частині повідомили, що жодні виплати йому не передбачені. Причина – військовий після поранення не отримав форму 100. Як пояснює воїн – на лівому березі просто не було медиків, аби її видати.

В Генштабі вважають, що ситуація стабілізується

Джерела в Генштабі розповіли, що МОУ не вистачає кошторису. Проте кажуть, що такі труднощі пов’язані з кінцем звітного року, а надалі ситуація стабілізується.

Якщо 2023 року Міністерству оборони дісталося 1,44 трлн грн, то цього року воно отримає лише 1,16 трлн. Держбюджет на цей рік передбачає зменшення фінансування Міноборони на 280 млрд гривень. На виплати військовослужбовцям у 2024 році виділять 751,3 млрд грн. Приблизно така ж сума була і минулого року. Проте на місцях військові розповідають, що зверху спущено вказівку всіляко економити кошти.

Як розповідають військові та їх командири, премії можуть зняти за відмову виконувати бойове завдання чи за вживання алкогольних напоїв.

«Нас командир попередив, що мінімум п’ятьох «аватарів» мусимо за місяць зловити і премії зняти. Сказав, щоб розслаблялися обережніше. А без алкоголю взагалі на війні не можна – ми ж живі люди, коли поруч прилітає КАБ чи потрапляєш під обстріл і виносиш побратима без ніг – тут одне бажання перед сном: випити 100 грамів горілки і хоч трохи поспати», - каже один з військових водіїв.

Військові хвилюються, що вже у цьому році можуть бути перебої з виплатами, враховуючи велику кількість поранених, загиблих, зниклих безвісти та полонених, які теж потребують виплат.  

 «Найпершими під ніж пустять «тиловиків» - у них можуть проблеми з виплатами. Тих хто на фронті будуть забезпечувати й надалі. Також будуть забезпечувати окремі категорії тих, хто у тилу – пілотів, приміром. Але це при найгірших розкладах. Будемо сподіватися на допомогу партнерів і надалі», - розповіли джерела в Генштабі.

Раніше Інформатор повідомляв, що уряд вніс зміни до порядку виплати пенсій і грошової допомоги військовослужбовцям. Передбачено виплату військовослужбовцям одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби.

Також на питання щодо того, коли військовим приходять гроші та чому можуть бути затримки, відповідав юрист Ростислав Кравець. На його думку найчастіше виплати затримуються через відсутність коштів у бюджеті.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

No ad for you