Україна визнає і Палестину, і Ізраїль, і ми зробимо все, щоб останній зупинився - Зеленський

Микита Трачук

Наразі ведуться уточнення щодо фрази про зупинку Ізраїля, оскільки вона могла бути неправильно передана відповідними ресурсами чи були помилки у формулюванні фрази самим Зеленським

Президент Володимир Зеленський заявив, що Україна визнає державність і Ізраїля, і Палестини. Київ готовий "зробити все", аби ця війна зупинилася. А також готовий "зробити все, щоб Ізраїль зупинився".

Втім, це може бути помилкою чи неточністю перекладу. Заяви Зеленський зробив під час виступу на конференції "Діалог Шангрі-Ла" в Сингапурі. 

За словами президента, Україна так само, як і раніше, визнає право Ізраїля на самооборону. Так само, як це було 7 жовтня 2023 року, коли на країну напали бойовики ХАМАС. 

"Україна сказала, що якщо терористи з ХАМАС, це було в перший день атаки на цивільне населення Ізраїлю, атакують цивільне населення, Ізраїль має право захищатися", - сказав Зеленський.

Водночас голова держави наголосив, що Україна готова гуманітарно допомагати Газі, аби уникнути кризи. А ще - що Україна готова працювати та "зробити все" для зупинення конфлікту і "щоби Ізраїль зупинився". 

"Україна визнає дві держави, і Ізраїль, і Палестину, і зробить усе, щоб Ізраїль зупинився, щоб закінчився цей конфлікт, і щоб цивільні люди не страждали", - резюмував глава держави.

"Зупинити Ізраїль": що мав на увазі президент? 

Головна фраза, яка викликала здивування, в тому числі в самому Ізраїлі - це слова про те, що Україна "зробить все, щоб Ізраїль зупинився"/"щоб Ізраїль зупинив цей конфлікт". Фраза звучить дослівно так: "...and it will do anything for Israel to stop this conflict". Тобто це могла бути просто некоректна фраза перекладача - або ж його помилка.

По-перше, Зеленський ледь не одним з перших світових лідерів підтримав Ізраїль ще вранці 7 жовтня 2023 року. Він засудив атаку ХАМАС та повністю підтримав право Єрусалиму на відповідь. І навіть зараз, коли більшість світових країн, в тому числі й західних, вимагають від Ізраїля зупинити військові дії, які давно стали аж надто жорстокими та кривавими - Україна не робила подібних застережень. По-друге, відносини між Києвом та Єрусалимом і так є досить складними. Навряд чи Зеленський зараз пішов би на їхню ескалацію - хоча є вірогідність, що він би міг зробити це, аби рухатися в фарватері західного істеблішменту, який вже відверто засуджує уряд Нетаніягу за "аж надто жорстку відповідь ХАМАСу".

Ще в багатьох викликала нерозуміння фраза про те, що Україна визнає як Ізраїль, так і Палестину. Це є чітко визначеним історичним фактом. Дипломатичні відносини між двома країнами існують з 1998 року. Палестина взагалі визнала нашу незалежність ще в 1992-му. А колишній президент Леонід Кучма навіть бував у Рамаллі (Західний берег ріки Йордан).

Водночас варто розділяти Сектор Гази та безпосередньо Палестинську автономію. Україна не підтримує відносини з Газою, відколи там у 2005 році прийшов до влади ХАМАС. 

Раніше "Інформатор" писав, що у Міжнародному кримінальному суді в Гаазі заговорили про можливий арешт голови уряду Ізраїля Біньяміна Нетаніягу через занадто агресивну війну у Газі. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

No ad for you