Світ проти росії: США, Франція та Німеччина поставили питання про реформу ООН

Информатор Украина

Зробити це протягом Генасамблеї, що триває, навряд чи вийде, але перспективи позбавлення росію дипломатичних важелів є

З 20 вересня в штаб-квартирі ООН у Нью-Йорку розпочалися Загальні дебати 77-ї Генеральної Асамблеї ООН, яку називають ключовою дипломатичною подією року. Очільники держав та урядів зібралися, аби обговорити світові проблеми й шляхи їх вирішення. Мова йшла про зростання нестабільності та продовольчої кризи у Світі, яку спричинила війна в Україні, розв’язана росією, а також нові виклики та погрози кремля.

Володимир Зеленський виступив в ООН

21 вересня Президент Володимир Зеленський виступив в ООН у форматі відеозвернення під час засідання з питань продовольчої безпеки. Він заявив, що країни, які провокують голод мають отримати жорстку реакцію світового співтовариства.

Зеленський закликав бути солідарними з Україною в притягненні росії до відповідальності, адже розв’язана нею війна поставила під загрозу продовольчу безпеку, а значить, і політичну стабільність низки країн. Мова йде, зокрема, про країни африканського континенту, які найбільш вразливі від постачання української аграрної продукції.

"Росія хоче зробити захист від голоду не правом, а привілеєм, їжу — не невідʼємним правом, а тим, що потрібно випрошувати. Ми цього категорично не сприймаємо. Ми проти цього послідовно боремось", — заявив Зеленський.

Слова президента України корелюють із ключовими завданнями української делегації на полях саміту Генасамблеї. В Уряді заявили, що працюватимуть над зміцненням міжнародної коаліції на підтримку України, та активізацією відносин із країнами щодо торгівлі, а також притягнення росії до відповідальності за її злочини.

На Генасамблеї світові лідери обговорюють можливість реформувати ООН, щоб протидіяти агресії росії. Мова йде про скасування права вето для країн, які є постійними членами Раді Безпеки ООН. Раніше важливі питання, пов’язані зі світовою стабільністю часто блокувалися зацікавленими країнами, зокрема росією. 

США, Франція та Німеччина вимагають реформи ООН

Президент Франції Емануель Макрон  закликав включити до організації нових постійних членів та обмежити право вето щодо масових злочинів, передає The New York Times. У промові Макрон засуджує країни, які намагаються зберегти нейтралітет на тлі  російського вторгнення в Україну, він вважає, що вони “певним чином підтримують агресію”. 

"24 лютого цього року Росія, постійний член Ради Безпеки, актом агресії, вторгнення та анексії порушила нашу колективну безпеку", — сказав пан Макрон.

Водночас Deutsche Welle пише, що канцлер Німеччини Олаф Шольц вважає необхідним реформувати та розширити Раду Безпеки ООН, щоб "адаптувати правила та інститути до реалій цього століття".

Видання The Independent повідомляє, що США намагатиметься об’єднати світову спільноту, аби притягнути росію до відповідальності за порушення установчих положень ООН. А президент Джо Байден підкреслює важливість зміцнення Організації Об’єднаних Націй “в той час, коли постійний член Ради Безпеки вдарив у саму суть статуту, кинувши виклик принципу територіальної цілісності та суверенітету”.

Якщо ООН буде реформовано, це дасть можливість вживати рішучих дій для встановлення миру в Україні, чому протидіяла росія, користуючись правом вето. Мова йде як про нові санкції, так і про введення миротворчого контингенту чи інші методи впливу.

Чи можлива реформа ООН та коли її чекати

На думку політолога, директора “Інституту глобальних стратегій”  Вадима Карасьова, ініціатива про обмеження права вето має шанси на втілення, однак вона очікувано зустріне опір низки країн, в тому числі Китаю. Важливою буде позиція регіональних лідерів, таких як Індія, Бразилія, Туреччина, Індонезія. І якщо цілком вірогідно, що з цими країнами колективному Заходу вдасться домовитися, то не зрозуміло, що можна буде запропонувати Китаю. Зазначимо, що Пекін неодноразово звинувачували в порушенні Статуту ООН.

Щоб перевести питання у практичну площину, вважає політолог, потрібно чітко визначено порядок застосування права вето — щодо яких питань, у яких ситуаціях і за яких умов постійні члени Радбезу ООН можуть його використовувати.

Вадим Карасьов вважає, що на цій Генасамблеї колективному Заходу навряд чи вдасться досягнути запланованого, але заяви Німеччини, Франції та США варто розцінювати як початок процесу реформ.

А все-таки, хай і нереформована, ООН залишиться вкрай важливою для міжнародної політики. Мови про її розпуск за прикладом Ліги Націй не може бути, оскільки немає альтернативного майданчика такого рівня для розв'язання глобальних питань, вважає політолог. Крім того, саме країни Заходу найбільше зацікавлені у збереженні ООН, як важеля впливу на світові політичні процеси, адже це змушує країни-учасниці, хоча б ілюзорно дотримуватися правових норм, задекларованих організацією. 

Як кожен українець може допомогти вигнати росію з Радбезу ООН

Росія, яка розв’язала десятки війн за останні 30 років, активно блокує роботу ООН - організації, яка мала б забезпечувати мир у світі. Попри те, що ООН продовжує удавати, що жодним чином не може вплинути на росію, оскільки та є членом Ради Безпеки ООН, насправді існують інструменти вирішення цього питання. Один з них - надати питанню якомога більшого розголосу, підписавши петицію з вимогою виключити російську федерацію зі складу ООН на міжнародному сайті петицій change.org

Нагадаємо, у своєму зверненні 21 вересня (якого чекали ще напередодні) путін оголосив  про часткову мобілізацію у рф. Росіяни сприйняли звістку дуже нервово. Про це свідчать заклики до акцій протесту, пошукові запити у Google та падіння фондового ринку. 

Про те, що пропонує США стосовно реформи Радбезу ООН та чому зараз це важливо, Інформатор писав тут.

Богдан Зосимчук

No ad for you