Росіяни можуть підірвати ЗАЕС з 5 по 12 липня: куди прямуватиме вітер в ці дні та які міста під загрозою
Під загрозою радіаційного забруднення можуть опинитися Кропивницький, Кривий Ріг, окупований Крим та річка Дніпро.
Згідно з повідомленнями експертів, окупанти можуть підірвати Запорізьку АЕС в Енергодарі у період з 5 по 12 липня. Українська розвідка в свою чергу стверджує, що співробітники "Росатому" поступово залишають територію Запорізької АЕС, оскільки отримали вказівку виїхати зі станції до 5 липня. Відомо, що характер можливої катастрофи залежатиме у тому числі і від погодних умов.
Інформатор співставив прогнози щодо ймовірних дат теракту та напрямку вітру у ці дні.
Підрив ЗАЕС: дати можливого теракту
Полковник запасу ЗСУ Роман Світан у коментарі ЗМІ заявив, що росіяни можуть підірвати Запорізьку АЕС у період з 5 по 12 липня. Експерт висловив думку, що окупанти, ймовірно, намагатимуться приурочити можливу катастрофу до саміту НАТО у Вільнюсі, на якому прийматимуться важливі рішення по обороні України.
"Нам доведеться з ним боротися на правому березі Дніпра, потім на лівому березі. Це зв'яже наші частини. Готовність у них є з 5 по 12 липня. З 5 по 12 липня у радіусі 30 км треба бути дуже обережними. Краще виїхати на цей час за 30 км-зону. (Росія) під саміт НАТО може створити велику проблему саме для наших військ", - заявив полковник запасу.
За оцінками Світана, у можливий підрив АЕС "звʼяже" 15-20 тисяч особового складу українських військ - захисники будуть вимушені кинути сили на ліквідацію наслідків катастрофи.
Прогноз вітру в районі ЗАЕС 5-12 липня
В цю пору року в Україні переважно спостерігаються вітри південного напрямку.
Дані сервісу онлайн-моніторингу вітру Windy.com свідчать про те, що, у разі підриву Запорізької АЕС 4-го липня, вітер матиме в цей день південний-західний напрямок. У цьому випадку радіація, у разі її викиду внаслідок катастрофи, поширюватиметься, зокрема, на окуповані території Херсонської області та півострову Крим.
З ранку до вечора 5 липня вітер в районі ЗАЕС зберігатиме південно-західний напрямок, і прямуватиме вздовж річки Дніпро в бік Херсона та Миколаєва.
Вже вдень у четвер, 6 липня, вітер змінить напрямок на північно-західний, в бік Кривого Рогу, Кропивницького. Частину дня 7 липня спостерігатиметься аналогічна ситуація.
З суботи, 8 липня очікується повернення вітру південно-західного напрямку
Вітер та радіаційне забруднення
Нагадаємо, що після вибуху на ЧАЕС радіоактивні речовини поширювалися вітром на значну відстань, де вони потім осіли на ґрунт. Була забруднена також територія за 180 км від Припʼяті - білоруське місто Добруш, що на схід від Гомеля. При цьому райони значно ближчі до ЧАЕС практично не були ушкоджені небезпечними викидами.
Тобто радіаційне зараження у разі теракту поширюватиметься нерівномірно - будуть місця, де воно виявиться небезпечним для здоров'я, а поряд будуть місця безпечні зони. Зокрема, так може бути в межах конкретного населеного пункту.
Також слід врахувати, що катастрофа може відбутися в інших умовах, ніж це було на ЧАЕС, коли реактори станції працювали. 9 червня Державна інспекція ядерного регулювання України видала розпорядження "Енергоатому" вивести у "холодний зупин" останній робочий енергоблок №5.
"Отже, енергія, що виділяється з палива, мала. Тому якщо станеться аварія через втрату зв’язку з енергосистемою або втратою ставка-охолоджувача, процеси в реакторі будуть розтягнені в часі, а в Чорнобилі все відбувалося похвилинно і за лічені години. На ЗАЕС у персоналу буде доволі багато часу для дій. Отже, таких наслідків, як у Чорнобилі, не буде. Але це не означає, що нічого страшного не відбувається і можна забути про Запорізьку АЕС. Адже російські війська можуть вчинити там теракт, і радіаційні наслідки, хоч і не Чорнобильського масштабу, але будуть", - пояснив начальник відділення аналізу безпеки Державного науково-технічного центру з ядерної і радіаційної безпеки Дмитр Гуменюк
Експерти розглядають три можливі сценарії наслідків підриву АЕС. В найкращому випадку, наслідком може бути локальна катастрофа. В гіршому варіанті передбачається масова евакуація населення та погіршення радіаційного фону. А в найгіршому сценарії, радіоактивне забруднення може поширитися не лише на територію України, але й на сусідні держави. Ще одна експерт зазначала, що все залежить від того, вибухне реактор чи ні.
Тим часом відомий Доктор Комаровський закликав не починати пити йод "для профілактики" вже зараз - це може бути вкрай небезпечно.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.