Підкуп гравців, корупція та пекельна спека: скандали навколо чемпіонату світу з футболу 2022

Читать на русском

Турнір розпочнеться 20 листопада

Читать на русском
Підкуп гравців, корупція та пекельна спека: скандали навколо чемпіонату світу з футболу 2022
Скандалів було чимало

Турнір розпочнеться 20 листопада

Чемпіонат світу з футболу-2022 ще не розпочався, а вже відзначився великою кількістю скандалів. Почалося все з неочікуваного вибору місця проведення – Катару, навколо цієї ситуації навіть розгорівся корупційний скандал. Також багатьох насторожує висока температура повітря в країні, яка може зашкодити здоров'ю гравцям. Не обійшлося й без проблем з футболістами та журналістами. Детальніше читайте в матеріалі Інформатора.

Місце проведення чемпіонату-2022 та яку роль тут відіграла корупція

Чемпіонат світу з футболу проходить раз на чотири роки. ФІФА оголошує про місце проведення турніру заздалегідь, щоб країна мала достатньо часу для підготовки. Наприклад, про місце проведення ЧС-2010 оголосили у 2004 році, тому Південно-Африканська Республіка мала шість років, щоб підготуватися.

Але з Катаром все було не так. У 2010 році ФІФА вирішила оголосити місця проведення одразу двох чемпіонатів світу – 2018 та 2022 року. Всіх здивував такий поспіх зі сторони ФІФА, але причина стала зрозуміла згодом. За підсумками голосування, право проведення чемпіонату світу 2018 віддали росії, а ЧС-2022 – Катару.

А вже після цього в ФІФА розгорівся корупційний скандал. Він мав декілька етапів. Перший – це розслідування в США, яке розпочалося у 2012 році та тривало три роки. Причина – корупція, шахрайство, відмивання коштів. Американці проводили розслідування, адже ці злочини або відбувалися на території США, або до цього були залучені американська фінансова система, громадяни США та компанії з американською реєстрацією. Другий – розслідування прокуратури Швейцарії щодо обрання росії та Катару господарками чемпіонатів світу. Закінчилося це тим, що у 2015 році частині високопосадовців ФІФА висунули офіційні звинувачення у корупції, рекеті, шахрайстві та відмиванні грошей. Під тиском тодішній президент ФІФА Йозеф Блаттер через кілька днів після переобрання на посаду подав у відставку.

Але у 2020 році Міністерство юстиції США опублікувало документ щодо підкупу росії та Катару в проведенні Чемпіонатів світу 2018 та 2022 років. У ньому зазначається, що найбільший хабар отримав колишній віцепрезидент ФІФА з Тринідаду і Тобаго Джек Уорнер при виборі росії – 5 мільйонів доларів. Окрім того, російська сторона заплатила мільйон доларів члену виконавчого комітету ФІФА Рафаелю Сальгеро.

Щодо Катару, то тут замішані експрезидент Бразильської футбольної конфедерації Рікардо Тейшейра і Ніколас Леос, який раніше обіймав посаду віцепрезидента ФІФА. Так, за даними міжнародних журналістів-розслідувачів, наприкінці листопада 2010 року, напередодні рішення про вибір країни-організатора ЧС-2022, футбольний функціонер із Катару Мохамед бін Хаммам розділив між своїми колегами близько 5 мільйонів доларів, щоб схилити їх голосувати на користь Катару.

Пекельна спека

Скоро розпочнеться вже 22-й за рахунком чемпіонат світу. Попередні 21 проводили влітку. Попри зниження температури в листопаді, в Катарі вона вдень рідко коли опускається нижче +40 градусів за Цельсієм. Грати у футбол за таких погодних умов – це поставити під загрозу здоров’я футболістів та глядачів. Тому після оголошення Катару як місця проведення чемпіонату, організатори почали думати над тим, коли провести сам турнір.

Була ймовірність, що сам ЧС-2022 відбудеться у 2022 та 2023 роках – у грудні та січні. Однак таке рішення викликало чималий спротив. Тож від цієї ідеї згодом відмовилися, зупинившись на листопаді – грудні 2022 року. Щоправда, через це чималій кількості країн довелося змінити дати проведення своїх внутрішніх футбольних та інших чемпіонатів. Наприклад, в Європі через це змістили дати проведення матчів єврокубків, щоб встигнути зіграти всі матчі групових етапів ще у 2022 році.

Через це навіть терміни проведення самого ЧС-2022 скоротили. Якщо раніше чемпіонати світу тривали щонайменше 31 день (коли кількість учасників стала 32), то в Катарі все відбудеться протягом 29 днів. Хоча перед тим було 28 днів, але відкриття перенесли на один день заради того, щоб збірна Катару зіграла у матчі-відкритті.

Крім того, Катар як місце проведення чемпіонату світу піддався критиці не лише через спеку. Сама країна доволі маленька. Її площа – 11571 кілометр квадратних. Це менше, аніж площа Закарпатської області (12777 кілометрів квадратних).

Тому і ЧС-2022 відбудеться лише на восьми стадіонах у п’яти містах – Досі, Аль-Хорі, Лусаїлі, Аль-Райяні та Аль-Вакрі. На двох попередніх турнірах команди грали на 12 стадіонах.

Підкуп гравців

Вже сьогодні стартує турнір, в якому катарці зіграють із командою Еквадору. За даними журналіста і політичного аналітика Амджада Тахі влада країни-господарки підкупила кількох гравців суперника, щоб вони спеціально програли матч. На це катарці витратили понад 7 млн доларів.

"Катар підкупив вісім еквадорських гравців за 7,4 млн доларів, аби ті програли матч-відкриття ЧС-2022 (1:0, гол у другому таймі). П'ять інсайдерів з Катару та Еквадору підтвердили це. Ми сподіваємося, що це брехня. Ми сподіваємося, що це вплине на результат. Світ має протистояти корупції у ФІФА", – написав Таха на своїй сторінці у Twitter.

Скандал з данським журналістом

Неприємний інцидент стався із данським журналістом Расмусом Тантольдтом. Він вів прямий репортаж із Дохи з одного з об'єктів майбутнього чемпіонату.

Саме в цей момент до нього з погрозами підійшли охоронці. Чоловіки намагалися зірвати трансляцію та погрожували розбити камеру. Не допомогла чоловікові навіть видана організаторами акредитація та пояснення, що він є журналістом. Охорона все одно намагалася позбутися знімальної групи.

Пізніше Тантольдт виклав ролик із моментом нападу у свій Twitter, де він швидко став вірусним. У тому ж пості репортер підтвердив, що вже вибачився від Вищого комітету Катару. Але журналіст все одно запитує, чи є гарантії, що це не станеться з іншими представниками світових ЗМІ.

Чемпіонат світу з футболу 2022

Це — 22-й чемпіонат світу з футболу ФІФА. Фінальний етап пройде з 20 листопада до 18 грудня 2022 року в Катарі.

Крім того, чемпіонат світу з футболу вперше пройде на Близькому Сході, а також уперше в Північній півкулі — восени й узимку. Організатора чемпіонату світу 2022 року було названо 2 грудня 2010 року в Цюриху (Швейцарія). Фінальний матч відбудеться 18 грудня 2022 року на Національному стадіоні в Лусаїлі, що вміщує 80 000 глядачів. Попри гучний корупційний скандал, пов'язаний з вибором країни-господарки ЧС-2022, ФІФА спростувала дані про можливе перенесення чемпіонату з Катару. Це останній чемпіонат світу з футболу ФІФА з 32-ма командами.

Нагадаємо, ми писали топ-10 фаворитів чемпіонату.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.