Механізм «ефекту первинності» в дезінформації: що це таке та як його розпізнати

Читать на русском

Ворожа пропаганда використовує всі можливі методи для просування своєї брехні

Читать на русском
Механізм «ефекту первинності» в дезінформації: що це таке та як його розпізнати

Ворожа пропаганда використовує всі можливі методи для просування своєї брехні

Для того, аби не піддаватися на ворожі фейки, потрібно знати, як вони працюють.

Центр протидії дезінформації розповідає про ще один метода ведення інформаційної війні, який активно використовують рашисти, – передає Інформатор.

«Ефект первинності» – принцип дії цього механізму доволі простий, але від цього він тільки більш небезпечний. Піддатися на пропаганду з використанням такого методу брехні значно простіше, бо використовується один з основних методів сприйняття інформації – оперативність. 

Цей механізм направлений на те, аби дезінформація досягала людей значно раніше, за правду. Коли потім з’являється вже реальні дані, то постає дилема – перевірити зазвичай неможливо ні те, ні інше. У таких випадках люди підсвідомо чи свідомо можуть надавати перевагу саме тим даним, що надійшли раніше. 

До прикладу: у соцмережах активно розповсюджується відео з підрозділом Тероборони, який нібито закинули із Закарпаття в Харківську область. Вони наче через відсутність підготовки та зброї, просять керівництво врятувати їх від неминучої смерті. 

Проте, ЗСУ вже спростували ці дані. По-перше, із вказаного регіону нікого на лінію фронту не перекидали. По-друге, підрозділу, що згадується у відео, взагалі не існує. Проблема в тому, що через напружену ситуацію люди можуть подумати, що повідомлення ЗСУ – це спроба виправдати командування сил Тероборони. Фактично, у таких випадках і діє «ефект первинності», оскільки довіри до нової інформації вже значно менше. 

Раніше ми писали про те, як мотивувати себе: поради від психолога.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.