Коли в Україні відбудуться вибори та кого обиратимемо, - прогноз Володимира Фесенка

Ольга Палій

Перш ніж проведення виборів стане можливим, Верховна Рада має ухвалити низку законів

На думку політолога Володимира Фесенка, незважаючи на те, що теоретично, цього року наприкінці жовтня мають відбутися парламентські вибори, з високою долею вірогідності, вони цього року не відбудуться. Щоб це стало можливим, виборчий процес має стартувати в середині серпня. Але поки діє військовий стан (а він продовжений до листопада), проведення виборів заборонено законом. 

Для проведення виборів необхідно внести зміни в законодавство

Володимир Фесенко зазначив, що Конституція України прямо не забороняє проведення виборів в умовах воєнного стану, але передбачує обмеження прав і свобод громадян під час дії воєнного стану. А от в законі про воєнний стан є пряма заборона на проведення виборів. Тож, якщо депутати змінять цю норму, виникне можливість проведення виборів. Але не раніше.

Крім того, для проведення виборів потрібно виділити гроші з бюджету на їх організацію. Раніше на забезпечення виборчого процесу виділялось близько мільярда гривень. Зараз через інфляцію са сума може бути більшою. У державному бюджеті на 2023 рік ці гроші закладені не були. Тож, парламент має проголосувати за їх виділення.

Щоб вибори відбулись у поточних умовах, ВР має проголосувати про зміни до Виборчого кодексу. Адже треба забезпечити можливість проголосувати для людей, які знаходяться за кордоном, для внутрішньо переміщених осіб. Виникає питання, як організувати голосування в прифронтових регіонах та забезпечити безпеку. Наразі на ці питання немає відповіді.

Чи відбудуться вибори Президента України в 2024 році

28 липня в ефірі Телемарафону спікер Верховної Ради Руслан Стефанчук заявив, що в Конституції немає заборони щодо проведення виборів під час війни, але зауважив, що така заборона міститься в Законі України "Про правовий режим воєнного стану".

“І тому конституційної заборони проводити вибори під час воєнного стану немає. Але є друга важлива річ ... треба обрати баланс", - сказав Стефанчук.

На думку Володимира Фесенка, заява Стефанчука - це зондаж громадської думки, відображення певних дискусій, які, можливо, йдуть в президентській команді.

“Якщо війна затягнеться, це буде зрозуміло вже наприкінці цього року. У 2024 році в Україні мають відбутися президентські вибори. Виникає дискусія, чи проводити їх в ситуації війни”, - сказав політолог.

Проведення виборів: за та проти

На думку Володимира Фесенка, непроведення вчасно парламентських виборів суттєво на ситуацію в Україні не впливає. З президентськими все інакше. Адже Президент України - це верховний головнокомандувач.

“З одного боку, для збереження легітимності, йому потрібно підтвердити свої повноваження у передбачені Конституцією терміни (в останню неділю березня). Але якщо триватимуть активні бойові дії та не буде змін з воєнною ситуацією, провести вибори буде складно. І справа тут не в суто організаційних питаннях, а в тому, що конкурентні демократичні вибори - це внутрішнє змагання. Починати активну публічну політичну боротьбу під час війни - це зменшувати рівень консолідації українців. На мій погляд, це не дуже добре”, - сказав політолог.

Як раніше повідомляв Інформатор, очільниця політичної партії “Батьківщина” Юлія Тимошенко зазначила, що за Конституцією, парламентські вибори в Україні мають відбутися в останню неділю жовтня 2023 року. Якщо через військовий стан вони не відбудуться, то навесні 2024 року відбудуться одночасно вибори до Верховної Ради, до місцевих рад та вибори Президента.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут. 

No ad for you