Готують укриття і бояться фотозйомок: до Умані приїздять перші хасиди

Ольга Доценко

Цього року, незважаючи на війну, на Черкащину приїде 30 тисяч паломників

До Умані почали прибувати перші паломники-хасиди, які традиційно приїздять на Черкащину на святкування єврейського Нового року — Рош- га-Шана (він пройде з 15 по 17 вересня). За даними Державної служби України з етнополітики і свободи совісті, цього року сюди планують прибути понад 30 тисяч хасидів.

Державні органи вже готуються до приїзду паломників. А "Інформатор" відвідав квартал, де оселяються хасиди.

Серед того, що найперше впадає в очі – це постер за закликом вступати до "Гвардії наступу", з яких на хасидський квартал уважно позирає "фірмовим" поглядом Валерій Падитель.

Перші хасиди вже почали приїздити, особливо багато напередодні свята з'явилося жінок та дітей. Майже всі намагаються не потрапляти в кадр. Самі хасиди пояснюють, що отримали вказівки – менше говорити з місцевими та пресою.

Місцеві жителі на журналістів реагують, м’яко кажучи, дуже обережно. Людина, що фотографує викликає агресію, зате повітряна тривога чи 30 тисяч іноземців – ні.  

"Я старша цього району" - представляється жінка, не називаючись і вимагаючи показати документи. А перевіривши заявляє, що журналісти мусять ходити з мікрофонами й відеокамерами.

Зрештою, обережні місцеві викликають поліцію. Ті теж розгублюються – адже запису на акредитацію для журналістів ще немає. Її, зазвичай, проходять в місцевому відділку поліції. Тож поліціянти фотографують документи, перевіряють телефон і пояснюють, що весь район можна вважати стратегічним об’єктом – але чи можна тут фотографувати, чи то ні, неясно. З усього помітно, що вказівок зверху не поступало.  

Тим часом місцева влада встановила заборону на продаж алкоголю та піротехнічних засобів під час візиту хасидів. Це обмеження діє з 9 вересня по 22 вересня.  

"Ніби відсутність алкоголю врятує від ракети чи "шахеда", - дивуються місцеві, які вже готуються заробити на паломниках, адже минулі роки через карантин та початок війни заробітки були мінімальні.

Дорогою з району паломництва таксист просить звернути увагу на стовпи – на кожному з них майоріє акуратний український прапор. "Хтось на дрони донатить останню десятку – а влада стовпи прикрашає, у когось війна – а комусь паломництво. Вже давно маю враження, що в одному й тому самому місці живуть дві України…", - каже чоловік.

Державні органи готові до паломників

Тим часом державні органи вже провели засідання щодо проблемних питань організації заходів, пов’язаних з Рош-га-Шана. Про готовність до прибуття понад 30 тисяч прочан поінформували представники міської й обласної влади, силових структур, а також прикордонники, дипломати та митники. 

Місцева влада стверджує, що є "першочергові питання", які ще вирішують, а саме: порядок вʼїзду та реєстрації, убезпечення паломників, доброустрій мікрорайону, умови проживання, харчування паломників, створення гідних умов для вираження своїх релігійних почуттів. "Попри наполегливі рекомендації паломникам максимально утриматися від прощі до Умані, з огляду на війну, регулярні масовані обстріли нашої країни та можливі провокації з боку росії, хасиди сприймають цю подорож як свій релігійний обов’язок", — наголошують у Держетнополітики.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

No ad for you