Повторення історії ЮКОСА: чому путін відправив у в’язницю братів-мільярдерів Магомедових

Читать на русском

Бізнесу в росії вже не допомагають ані дружба з правильними людьми, ані зв'язки

Читать на русском
Повторення історії ЮКОСА: чому путін відправив у в’язницю братів-мільярдерів Магомедових
Впливових бізнесменів в росії визнали злочинцями

Бізнесу в росії вже не допомагають ані дружба з правильними людьми, ані зв'язки

Розквіт бізнесу відомих російських бізнесменів братів Магомедових припав на часи президентства дмитра медведєва. Очолювана братами фінансова група «Сумма» отримувала велику кількість державних замовлень. Гроші лилися рікою. Проте російські мільярдери зацікавилися політикою та зробили неправильний вибір.

1 грудня стало відомо, що в росії засудили двох впливових бізнесменів – Зіявудіна та Магомеда Магомедових до 19 та 18 років колонії суворого режиму відповідно. Міщанський суд Москви визнав їх винними в організації злочинної спільноти та фінансових махінаціях на 11 млрд рублів. Вирок почали оголошувати тиждень тому.

Повторення історії ЮКОСА: чому путін відправив у в’язницю братів-мільярдерів Магомедових 1

Брати Зіявудін та Магомед Магомедови. Фото: EPA-EFE/MAXIM SHIPENKOV

Брати Магомедови не визнали провину. Вони наголошували, що саме вони та їх група компаній «Сумма» зазнали основної шкоди через кримінальне переслідування.

Доля братів у чомусь нагадує історію компанії ЮКОС. Однак тоді підприємці відбували покарання у колоніях загального режиму. Сьогодні покарання збільшилося e два рази та передбачає строк у в’язниці суворого режиму.

Магомедови та зв'язок з Медведевим

Магамедови почали стрімко розвивати свій бізнес за часів , коли заступник голови Ради безпеки дмитро медведєв був президентом росії. Основою для успіху стали знайомства та дружба з потрібними людьми: Зіявудін навчався на економічному факультеті МГУ разом з колишнім віцепрем'єром уряду Медведєва Аркадієм Дворковичем.

Як писав Forbes, за часів медвєдева статки братів зросли до сотень мільйонів доларів. У 2012 році вартість активів Зіявудіна Магомедова — основного власника бізнесу братів досягла 900 млн доларів, у 2014 році — 1,2 млрд доларів, а у 2017 — 1,4 млрд доларів. У 2010 році їх група компаній «Сумма» стала співвласником найбільшого в росії Новоросійського морського торговельного порту. Вже через два роки – у 2012-му група приватизувала 50% Об'єднаної зернової компанії відповідно до указу медведєва-президента. Вже після його президентства Магомедови купили у колишнього міністра палива та енергетики Сергія Генералова 32,5% акцій транспортної групи Fesko.

Але найголовніше – що і лягло в основу обвинувачення – брати посунули з лідерських позицій тих, хто отримував «найсмачніші» державні замовлення. У 2009 році Зіявудін Магомедов взявся за реконструкцію Великого театру, що тривала з 2005 року. За тим, як йдуть там роботи слідкував особисто медведєв. Після того, як у 2011 році реконструкцію було завершено братам відкрився шлях у «великий спорт»: «Сумма» отримала доступ до інших держбудівель. Структури братів увійшли до найбільших підрядників Мінтрансу. Після цього суми контрактів за 2012-2015 перевищили 120 млрд рублів.

Цей успіх тривав до березня 2018 року, коли Магомедови були заарештовані за звинуваченням у розкраданні бюджетних грошей при будівництві за держзамовленням. З того часу вони перебували у СІЗО, а їхня імперія була фактично зруйнована.

Арешт відомих в росії мільярдерів збігся в часі з виборами президента росії. У яких, звісно ж, переміг володимир путін. І коли путін отримував у ЦВК посвідчення президента росії на наступний термін, суд перевіряв законність арешту мільярдерів.

Навіщо оголошувати вирок зараз

У політичній російській тусовці одразу заговорили про те, що це може бути пов'язане з бажанням ослабити становище колишнього президента росії у владі. Чому путін затаївся на роки, хоча братів арештували у 2018-му? У 2011 році президентський термін медведєва добігав кінця і наближалися чергові вибори. Однак олігархи, які входили до урядового кола довірених осіб, збунтувалися.

У тому числі брати Магомедови нібито хотіли не допустити путіна до виборів і, як наслідок, до президентства. Вони фінансово підтримали медведєва в його намірі балотуватися на другий президентський термін.

Звісно, Магомедови не могли не розуміти, що дмитро медведєв — це головний гарант їхнього благополуччя. Вони були вкрай зацікавлені, щоб він і надалі хоча б юридично залишався таким. Інтриги «партії другого терміну» не припинилися, навіть коли «єдина росія» офіційно висунула путіна у президенти, а медведєву гарантували посаду прем'єра зі збереженням бізнесу його команди. За ці роки медведєв в президентське крісло так і не повернувся, а 2020 року був відправлений у відставку і з поста прем'єра.

Складнощі у братів Магомедових стали з’являтися після повернення путіна на пост президента. Спочатку проблеми почалися у двоюрідного брата Магомедових Ахмеда Білалова. Тоді путін особисто під камери відчитав того за нібито зрив Олімпійського будівництва в Сочі. Проти Білалова ініціювали низку кримінальних справ, проте він виїхав з країни. Потім проблеми з держзамовленнями почалися у групи компаній «Сумма». Її стали звинувачувати в затримці здачі об'єктів до FIFA-2018.

Якщо не брати до уваги загальний тренд на боротьбу з медведівським оточенням, вважалося, що останньою краплею стали переговори Зіявудіна з держкомпанією «Транснефть» щодо продажу Новоросійського морського торговельного порту. Зіявудін оцінював свою частку в порту приблизно 1,2 млрд доларів, а «Транснефть» — удвічі менше. Зіявудін стояв на своєму. У результаті акції Новоросійського порту дісталися «Транснефти» за 750 млн доларів. І на момент операції обоє братів Магомедових пів року перебували у в'язниці. Так, державна компанія стала повноцінним власником особливо успішного активу. Проте у травні 2022 року російський суд вилучив у Магомедових і звернув у дохід держави рекордну для росії суму – ті 750 млн доларів, які вони отримали від продажу портового оператора.

Якщо такий суворий вирок братам Магомедовим винесли задля того, аби послабити медведєва, то залишається відкритим питання – що чекає на колишнього президента? Адже це він був ініціатором свого повторного висування в президенти. І це він попросив у магомедових грошей на розкрутку. Зараз медведєв грає у кремлі роль клоуна. Чи допоможе це йому уникнути покарання, якщо путін вирішив визнати його «ворогом народу»?

Інформатор писав, що «Гітлер і путін – це сіамські близнюки».

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.