Чи стане переломною зустріч Кулеби та Лаврова 10 березня у Туреччині: що думають експерти

Читать на русском

Глави МЗС України та РФ проведуть переговори у місті Анталія

Читать на русском
Чи стане переломною зустріч Кулеби та Лаврова 10 березня у Туреччині: що думають експерти

Глави МЗС України та РФ проведуть переговори у місті Анталія

Україна – у вогні, але схоже, що російські агресори вже намагаються знайти спосіб, як припинивши війну, хоча б мінімально «зберегти обличчя» і своє реноме великої і страшної країни. Переговори про можливі компроміси для припинення вогню – один із варіантів.

Інформатор аналізує, до чого можуть призвести за результатом переговори глав МЗС України та РФ, навіщо сторонам погоджуватися на цю зустріч. І найголовніше – чи може розмова нашого Дмитра Кулеби та кремлівського Лаврова стати прелюдією до встановлення миру в нашій країні…

Для чого потрібні ці переговори

Сучасні війни рідко тривають так довго, що сторони перестають припускати думку про двосторонні контакти для розмов хоча б про перемир'я. Навіть в умовах серйозних бойових проблем ЗСУ на Донбасі восени 2014 року та найважчих боїв зими 2015 року – українській дипломатії вдалося провести серію «мінських переговорів» і дати, зрештою, Україні 8-річний перепочинок для підготовки ЗСУ до нової війни.

Навіщо зустріч у турецькій Анталії Україні зараз – сказав президент Зеленський. Офіс Президента напередодні поширив спеціальну заяву, в якій загалом окреслено позиції, в яких наша країна готова шукати компроміс із Кремлем.

«Україна готова вести діалог з Росією про гарантії безпеки щодо майбутнього окупованих територій Донецької та Луганської областей та Криму, але не готова капітулювати», - сказано в публікації ВП.

Також, на думку президента Зеленського, найближчим часом Україна прагнутиме підписання колективного договору про безпеку з усіма своїми сусідами, та за участю провідних держав світу – США, Франції, Німеччини, а також Туреччини. Щодо вимог, що висуваються нашій країні Кремлем, зокрема щодо визнання незалежності окупованих територій Донецької та Луганської областей, то Володимир Зеленський заявив, що за цим пунктом не виключено компромісу.

 

Чи стане переломною зустріч Кулеби та Лаврова 10 березня у Туреччині: що думають експерти 1

«Для мене важливо, як там житимуть люди, які бажають бути у складі України. Мені цікаво, що думають ті, хто бачить себе громадянами Російської Федерації. Але ми маємо обговорювати це питання. Так само, як компроміси щодо Криму. Ми не можемо визнати, що Крим – це територія Росії. Думаю, РФ буде складно визнати, що це є територія України. Вважаю, ми досить розумні, щоб вирішення цих двох питань не викликало жодних революцій усередині суспільств, щоб цим рішенням були задоволені люди: і ті, хто мешкає на тих територіях, і ті, хто живе в Україні», – наголосив президент Зеленський.

А ось глава турецького зовнішньополітичного відомства Мевлют Чавушоглу розповів про плани на майбутню зустріч більш конкретно.

 

Чавушоглу

«Наша мета – якнайшвидше зупинити конфлікт. Ми доклали зусиль, щоб зблизити наших російських та українських співрозмовників. До конфлікту ми підтримували наші контакти без перерви. Після початку війни ми ще більше посилили цю роботу. Ми проведемо цю зустріч і хочемо, щоб вона стала переломною. Ми продовжуємо наші зусилля щодо припинення конфліктів та встановлення міцного миру в дусі доброї волі», - наголосив турецький міністр, анонсуючи тристоронні переговори 10 березня в Анталії.

При цьому сторонні експерти мають певний скепсис щодо ефективності майбутніх переговорів. Грузинський політолог-міжнародник Гела Васадзе, наприклад, зазначає, що особливу ​​практичну цінність майбутні переговори навряд чи можуть мати, оскільки «вся Росія і весь світ зараз фактично перебуває в заручниках у вкрай небезпечного маніяка» і тому дуже складно розраховувати на імплементацію будь-яких позитивних домовленостей, навіть якщо вони будуть досягнуті в Туреччині.

«Але Україні, звичайно, не варто відмовлятися від проведення цих та інших переговорів у майбутньому, тому що для України критично важлива військова та будь-яка інша підтримка країн Заходу. А там дуже люблять переговори, і вам потрібно продемонструвати готовність до таких. І тоді можна бути впевненим, що Захід продовжить дії щодо ізоляції та знищення російської економіки», - повідомив у коментарі Інформатору Гела Васадзе.

І навіть з цієї причини Україна не може відмовитися від проведення переговорів з кремлівськими, оскільки альтернативою може стати згортання західного тиску на РФ. Не слід забувати, що нинішні безпрецедентні санкції країни Заходу запровадили (і продовжують запроваджувати все нові) фактично, в оплату за нашу боротьбу проти намірів РФ відновити військову експансію на Захід – Європу.

Інше питання, що, незважаючи на все нинішнє явне прагнення кремлівських розпочати фіналізацію війни в Україні, вони не можуть просто перестати стріляти, не пред'явивши Urbi et orbi хоча б щось, що можна видати за «успіх російської зброї». А пред'явити нічого, буквально – нічого!

Можливо, з цієї причини в російському інформаційному просторі почали всерйоз обговорювати психопатично-гарячкові тези про нібито знайдені на Запорізькій АЕС військові розробки, про нібито створення на проммайданчику Чорнобильської АЕС (зупиненої 20 з лишком років тому) матеріалів для ядерної зброї. «Лабораторія біологічної зброї». Всі ці тези пахнуть псиною третьої свіжості, але в російського військово-політичного керівництва зовсім нічого немає для виправдання нинішньої агресії.

 

Чи стане переломною зустріч Кулеби та Лаврова 10 березня у Туреччині: що думають експерти 3

«Їм (Російській Федерації – ред.) потрібно щось пред'явити світові, і показати сусідам. Щоб сусіди продовжували боятися, їм щось потрібно запропонувати США, Європі та Китаю, щоб вони продовжували зважати на них. Бо зараз увесь світ бачить що? А весь світ бачить, що українська армія та український народ за ці дні війни просто помножили на нуль весь російський міф про непереможність «другої армії світу». І кремлівські зараз дуже хочуть просто відповзти, але просто так – зробити цього не можуть», - наголосив у коментарі Гела Васадзе, грузинський політолог-міжнародник.

Свого роду рятувальним колом у такій ситуації для Кремля можуть стати такі переговори у впливовій країні, яка зберегла рівні відносини з Україною та РФ, і якою є Туреччина. Тим більше що турецький президент прагне отримати ще один майданчик для зміцнення авторитету Туреччини у світі. І це йому вдаватиметься тим успішніше, чим більший ступінь міжнародної ізоляції Росії формуватиметься у світі.

Заглянути кремлівським у голову

Переговори потрібні ще й для кращого розуміння того, як і в якому напрямку зараз формують свою повістку в кабінетах вищого керівництва РФ.

«Ніхто у світі зараз не розуміє: який же масштаб того божевілля, який вразив російську владу. І тому погоджуватись на переговори з ними треба. РФ все ще може значно нашкодити екології та економіці світу, знищивши системи безпеки на наших атомних електростанціях, наражаючи на ракетно-бомбові удари наші великі виробництва - щоб спробувати знизити ризики від цього божевілля, говорити з ними все-таки треба», - пояснила в коментарі політолог Олеся Яхна.

До того ж, за її словами, у таких зустрічах, крім публічної сторони, є ще й не публічна складова, в якій насправді можуть обговорюватися і якісь прагматичніші та реалістичніші речі. Одним із таких пунктів можуть бути, наприклад, обговорення створення гуманітарних коридорів для евакуації цивільних людей із зони боїв та обстрілів.

 

Чи стане переломною зустріч Кулеби та Лаврова 10 березня у Туреччині: що думають експерти 4

«Що ж стосується саме цієї зустрічі в Анталії, то я не думаю, що варто чекати якихось кардинальних підсумків та рішень. Ані Україна не кинеться раптом погоджуватися з вимогами Росії, ні РФ не стане раптово чутливішою до українських принципових політичних позицій одразу після цих переговорів. Але як ще одна спроба намацати простір для компромісу – можливо. Хоча, повторюся, всерйоз зараз говорити нема про що. Росія не вміє відступати, йти на поступки. Але для того, щоб запобігти якимось новим ризикам – так, переговори потрібні», - підкреслила Олеся Яхно.

Але всі експерти сходяться на думці, що якщо Росія дійсно все ж таки вирішить знайти варіант, як закамуфлювати свій нинішній фактичний програш, то робота такого переговорного майданчика в турецькій Анталії цілком може допомогти в пошуках виходу з гарячої фази війни.

Турецький хід конем

Позиція турецького керівництва, яке активізувало свої посередницькі зусилля і все частіше пропонує варіанти розвитку переговорної повістки для України та для Росії, полягає в тому, що ситуація миру, а не війни - завжди краща. До того ж, після фактичного переходу Білорусі з нейтральної позиції до позиції, союзної РФ, саме Туреччина має всі шанси стати новим місцем переговорів про мир між РФ і Україною.

«З перших днів від початку бойових дій в Україні турецька сторона докладає всіх зусиль для припинення цієї війни. Будь-яка розмова завжди краща, ніж будь-яка війна. І для Турецької Республіки стратегічно важливою є ситуація світу в Чорноморському регіоні, і тому міністр закордонних справ Туреччини докладає зусиль, щоб ці переговори високих представників України та РФ не просто відбулися, а й мали практичні наслідки. Краще, якщо ці наслідки сприятимуть якнайшвидшому завершенню військових дій, і повернуть сторони до дипломатичного способу обговорення протиріч. У цьому сенс посередництва Анкари у конфлікті Москви та Києва», - пояснив коментарі Інформатору турецький політолог Тогрул Ісмаїл.

Він також вважає, що навряд чи можна очікувати серйозного прориву, як результату цих переговорів. Проте навіть найдовший шлях завжди розпочинається з першого кроку у правильному напрямку.

 

Чи стане переломною зустріч Кулеби та Лаврова 10 березня у Туреччині: що думають експерти 5

«Сам факт згоди сторін на ці переговори – це вже добрий сигнал. І я бачу у цій готовності високих представників сторін – готовність зробити перші кроки та розпочати рух до миру у нашому регіоні. Ця перша зустріч, напевно, зможе хоча б намітити якісь переговорні позиції для можливого компромісу, і намітити реальні рішення щодо припинення вогню в Україні. Мені є хорошим сигналом хоча б те, що сторони ще погоджуються зустрічатися і розмовляти…», - пояснив турецький політолог.

Обережний турецький оптимізм щодо результативності майбутніх переговорів в Анталії багато українців вітає. І, напевно, всі очікують хоч якихось обнадійливих сигналів з Туреччини за результатами цієї зустрічі. З надією на успішне майбутнє поїде до Анталії глава українського МЗС.

 

Чи стане переломною зустріч Кулеби та Лаврова 10 березня у Туреччині: що думають експерти 6

Ніщо не дається просто. Багато складних розмов, комбінацій. Дехто намагається грати з часом. Але ми не зменшуємо обертів. Україна крутить колесо історії, і партнери нам допомагають», - написав у публікації на своїй сторінці у соцмережах міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.

А явна готовність української влади змінювати світ на краще разом із друзями нашої країни залишає дедалі менше шансів на успіх ворогам нашої країни.

Нагадаємо, Кремль відмовився від прямих переговорів Путіна із Зеленським.

Крім того, Китай готовий стати посередником між РФ та Україною

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

 

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.