3 грудня - Міжнародний день людей з інвалідністю. Цей день в історії

Читать на русском

Цього дня 1992 року відправлено перше коротке SMS-повідомлення на мобільний телефон, а у 1994 компанія Sony представила свою першу ігрову консоль PlayStation

Читать на русском
3 грудня - Міжнародний день людей з інвалідністю. Цей день в історії
Міжнародний день людей з інвалідністю

Цього дня 1992 року відправлено перше коротке SMS-повідомлення на мобільний телефон, а у 1994 компанія Sony представила свою першу ігрову консоль PlayStation

3 грудня 2022 року - субота. Цього дня 18 років тому Верховний Суд України визнав результати виборів Президента України 21 листопада 2004 року сфальсифікованими, а у 1932 постановою Ради Народних Комісарів УРСР заборонили торгівлю м'ясом і худобою в областях України, які ухилялись від виконання плану заготівлі м'яса. Постанова стала однією з причин Голодомору 1933 року. Сьогодні – 283 день війни Росії проти України. До Нового року залишився 28 днів. Ми зібрали найважливіші події, якими відомий цей день в історії.

Сьогодні у світі відзначають: Міжнародний день людей з інвалідністю, Всесвітній день комп'ютерної графіки, Міжнародний день боротьби проти пестицидів. В Індії - День адвоката. На Кубі - День лікарів.

Міжнародний день людей з інвалідністю

Цей день встановлений резолюцією Генеральної Асамблеї ООН 14 жовтня 1992 року, який відзначається щорічно 3 грудня. Генеральна Асамблея закликала держави проводити подальшу інтеграцію осіб із інвалідністю в життя суспільства. Міжнародний день людей із інвалідністю не є святом, а покликаний привернути увагу до проблем цих людей, захисту їхніх прав, гідності і благополуччя, акцентує увагу суспільства на перевагах, які воно отримує від участі людей з інвалідністю у політичному, соціальному, економічному і культурному житті.

Цей день є нагадуванням людству про його обов'язок виявляти турботу і милосердя до найбільш незахищеної частини суспільства — людей із інвалідністю. Ця мета була поставлена у Всесвітній програмі дій відносно людей з інвалідністю, прийнятій Генеральною Асамблеєю в 1982 році і названа Десятиліттям людей з інвалідністю. На сьогодні рівень інвалідізації мешканців планети становить більше 1 мільярда людей, або 15 відсотків населення Землі. 

Всесвітній день комп'ютерної графіки

Всесвітній день комп'ютерної графіки - 3 грудня
Всесвітній день комп'ютерної графіки

Щорічно 3 грудня відзначається Всесвітній день комп’ютерної графіки або Міжнародний день дизайнерів та аніматорів (День 3D). Свято започаткувала американська компанія Alias у 1998 році. Дата святкування обрана на честь абревіатури тривимірної графіки (3D), число 3 та D – December (що перекладається з англійської мови як «грудень»). Ідею свята підтримали великі компанії, але спочатку цей день стосувався лише 3D-аніматорів. Зараз День комп’ютерної графіки відзначається значно ширше, охоплюючи усіх спеціалістів даної галузі. Заходи, присвячені цій події, тривають до десяти днів (конференції, майстер-класи, онлайн-інтерв’ю).

До речі, перша компанія з виробництва комп’ютерної графіки з’явилася ще у 1968 році та мала назву «Evans & Sutherland», а створив її Айвен Сазерленд – вчений у галузі інформатики. Стосовно першої комерційної програми для 3D-моделювання, то вона називається SoftImage 3D.

Перше SMS-повідомлення на мобільний

Інженер-випробовувач Ніл Папворт
Ніл Папворт

Перше SMS було надіслано 3 грудня 1992 року — 22-річний інженер-випробовувач Ніл Папворт з компанії Sema (нині — Mavenir Systems), що працював у місті Ньюбері, графство Беркшир, відправив з комп'ютера повідомлення «Happy Christmas» («З Різдвом») директору компанії Vodafone Річарду Джарвісу, який отримав його у своєму лондонському офісі на телефон «Orbitel 901», перший із сертифікованих під GSM-стандарт. Через 9 днів фінська компанія Nokia анонсувала вихід «Nokia 1011», першого масового телефону і першого здатного відправляти та отримувати SMS.

Першою комерційну мережу сервісу коротких повідомлень у 1993 році розгорнула шведська компанія Telia (нині TeliaSonera), однак лише у формі інформування абонентів службовими сповіщеннями. Першою ж послугу передачі SMS-повідомлень між користувачами реалізувала того ж року фінська Radiolinja. У 1995 році в середньому користувач надсилав 50 SMS-повідомлень на рік, до 2000 року їх кількість зросла до 35 у місяць. Станом початок 2017 року у світі надсилається 23 мільярди SMS-повідомлень в день або майже 16 мільйонів на хвилину

Згодом доволі незручна система набору повідомлення шляхом кількоразового натискання кнопок для вибору відповідного знаку, була доповнена запатентованою в США інтелектуальною текстовою технологією T9, що використовувала словник і дозволяла підбирати найвживаніші слова за допомогою натискання однієї клавіші. У 1997 році компанія Nokia випустила перший смартфон — телефон «9000i Communicator» мав кольоровий екран, традиційну для комп'ютерів QWERTY-клавіатуру, інтернет-браузер, міг обробляти зображення і відправляти та отримувати електронну пошту.

Можливості смартфонів як засобів комунікації революційно змінились у 2007 році з виходом «iPhone» компанії Apple, що суміщав у собі можливості телефона, плеєра та інтернет-планшета, мав сенсорний екран і віртуальну клавіатуру з автоматичною перевіркою правопису та корекцію, інтелектуальною текстовою технологію та можливістю вивчати нові слова.

Чим ще відзначився цей день в історії

Томас Едісон вперше публічно продемонстрував роботу лампи розжарювання
Томас Едісон вперше публічно продемонстрував роботу лампи розжарювання

1557 — в Единбурзі підписано «Конгрегацію Бога», що поклало початок реформації в Шотландії та створення пресвітеріанської церкви.

1586 — в Англію з Колумбії вперше завезли картоплю.

1775 — вперше піднято зоряно-смугастий прапор США.

1818 — Іллінойс став 21-м штатом США.

1879 — Томас Едісон вперше публічно продемонстрував роботу лампи розжарювання.

1910 — У Парижі продемонстрували першу неонову лампу, винахід французького фізика Жоржа Клод.

1912 — Болгарія, Греція, Сербія та Чорногорія підписали перемир'я з Османською імперією, що поклало край Першій балканській війні.

1932 — Постановою Ради Народних Комісарів УРСР заборонили торгівлю м'ясом і худобою в областях України, які ухилялись від виконання плану заготівлі м'яса. Постанова стала однією з причин Голодомору 1933 року.

1952 — У Празі за звинуваченням у співпраці з західними розвідками і сіонізмі повісили 11 високопоставлених функціонерів Компартії Чехословаччини.

1959 — в СРСР здали в експлуатацію перший у світі атомний криголам «Ленін».

1969 — при вильоті з Каракаса (Венесуела) впав у воду Boeing 707 — загинули 62 людини.

1972 — на острові Тенеріфе (Канарські острови, Іспанія) при зльоті зазнав катастрофи Convair 990 — загинуло 155 людей.

1973 — американський апарат «Pioneer-10» вперше пролетів біля Юпітеру.

1976 — У Києві здали в експлуатацію Московський міст (зараз — Північний).

1979 — референдум в Ірані схвалив проєкт конституції, яка закріплювала курс на ісламізацію суспільства: запровадження суда за законами шаріату, ісламської освіти, обов’язкового носіння жінками чадри.

1984 — внаслідок витоку отруйного газу на хімічному комбінаті в місті Бхопал (Індія) загинуло, за різними оцінками, від 2,5 до 3,7 тис. осіб, ще пів мільйона постраждало.

1989 — глави СРСР і США, Михайло Горбачов і Джордж Буш, заявили про завершення епохи Холодної війни.

1991 — незалежність України визнала Угорщина, її посольство у Києві стало першим посольством іноземної держави в Україні.

1994 — компанія Sony представила свою першу ігрову консоль PlayStation.

2004 — Верховний Суд України визнав результати виборів Президента України 21 листопада 2004 року сфальсифікованими.

2009 — теракт у столиці Сомалі Могадішо — 25 загиблих.

3 грудня народився український просвітник, поет, філософ Григорій Сковорода

український просвітник, поет, філософ Григорій Сковорода
Григорій Сковорода

Український філософ-містик, богослов, поет, педагог, можливо, і композитор літургійної музики народився в Чорнухах Полтавської області. Мав значний вплив на сучасників і подальші покоління своїми байками, піснями, філософськими творами, а також способом життя, через що його називали «Сократом».

Навчався в Києво-Могилянській академії (вищої освіти не здобув). Філософські погляди Сковороди присвячені головним чином етиці. Власної філософської системи не створив. Не був лояльним до церковної та світської ієрархії, відкидав будь-який примус, не любив церковних ритуалів, віддаючи перевагу особистій духовній свободі. Від 1769 року вів життя самітника й мандрівного філософа; мандрував переважно по Слобожанщині. Тоді ж почав писати філософські діалоги й трактати, в яких біблійна проблематика переплітається з ідеями платонізму та стоїцизму. Головним сенсом людського існування вважав самопізнання.

Григорій Сковорода писав свої твори різновидами староукраїнської літературної мови: художні та філософські твори слов'яноруською (слов'яноукраїнською), поезії та байки — книжною українською (у ній менше цер­ковнослов'янських елементів). Частину листування Сковорода вів також латинською мовою.

Хто ще народився 3 грудня

1596 — Ніколо Аматі, італійський скрипковий майстер, учитель майстрів Андреа Гварнері і Антоніо Страдіварі.

1616 — Джон Валліс, англійський математик.

1729 — Антоніо Солер, іспанський композитор.

1753 — Семюел Кромптон, британський винахідник, що винайшов прядильну машину.

1755 — Гілберт Стюарт, американський художник.

1793 — Кларксон Стенфілд, британський художник-мариніст.

1830 — Фредерік Лейтон, британський живописець і скульптор.

1864 — Герман Геєрманс, нідерландський письменник.

1879 — Кафу Нагаї, японський письменник, драматург.

1883 — Антон Веберн, австрійський композитор, диригент.

1911 — Ніно Рота, італійський композитор.

1924 — Джон Бекус, американський математик, творець мови програмування Фортран.

1930 — Жан-Люк Годар, французький кінорежисер і актор.

1948 — Оззі Осборн, британський рок-співак.

1965— Катаріна Вітт, фігуристка з НДР, дворазова олімпійська чемпіонка, чотириразова чемпіонка світу.

1968 — Брендан Фрейзер, американський актор.

1981 — Давід Вілья, іспанський футболіст.

Нагадаємо, 1 грудня - річниця Всеукраїнського референдуму. Ця подія засвідчила прагнення українців стати незалежними.

У вихідні, 3 та 4 грудня, на погоду в Україні впливатиме антициклон Erik. Він принесе прохолодне та сухе повітря. Температура прогнозується на 1 – 3 градуси нижче за норму.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.