25 січня - День народження Зеленського: цей день в історії

Читать на русском

В цей день у 1924 році в Шамоні стартували перші в історії Зимові Олімпійські Ігри

Читать на русском
25 січня - День народження Зеленського: цей день в історії
День народження Зеленського

В цей день у 1924 році в Шамоні стартували перші в історії Зимові Олімпійські Ігри

25 січня 2023 року - середа. Цього дня 58 років тому Йосип Сліпий, якому довелось відсидіти 18 років у радянських таборах, став головою УГКЦ. А 2008-го відбулася світова прем'єра фільму українського режисера Ігоря Подольчака "Las Meninas" у конкурсі Роттердамського Міжнародного Кінофестивалю. Сьогодні - 336 день війни Росії проти України. До весни залишилося 34 дні. Ми зібрали найважливіші події, якими відомий цей день в історії.

Сьогодні в Єгипті відзначають День революції 2011 року — на честь протестів проти 29-річного правління Хосні Мубарака. Також в Єгипті сьогодні — День національної поліції. Його відзначають у річницю опору єгипетських офіцерів поліції британській армії в 1952 році, в останні місяці колоніальної ери. В Індії — Національний день виборців. В Індонезії — Національний день харчування.

На Арубі сьогодні — День Бетіко. Він присвячений Гильберто Франсуа Крусу, або просто Бетіко Крусу — політику, який проживав у 1938—1986 роках. Крус був прихильником виходу острова з-під юрисдикції Нідерландів, засновником та лідером політичної партії Народний виборчий рух. 25 січня — день народження Бетіко Круса.

А в Шотландії вшановують пам’ять поета Роберта Бернса (1759—1796). Він також народився 25 січня. Через те, що заходи на його честь зазвичай проводять ввечері, подія називається Вечеря Бернса, або Ніч Бернса, хоча використовується і звична назва День Роберта Бернса.

В Росії ж сьогодні відзначають День студента. 25 січня 1755 року імператриця Єлизавета підписала указу про заснування Московського університету. Згодом день народження університету став святом російського студентства, а з 2005-го його зробили офіційним в країні.

В Шамоні стартували перші в історії Зимові Олімпійські Ігри

Перші в історії Зимові Олімпійські Ігри
Зимові Олімпійські Ігри 1924 рік

25 січня 1924 року у французькому альпійському містечку Шамоні почались I зимові Олімпійські ігри, що проводилися як "Міжнародний спортивний тиждень з приводу VIII Олімпіади". Спортсмени змагались у 6-и видах спорту, а успіх заходу всупереч прогнозам був настільки великий, що Міжнародний Олімпійський Комітет (МОК) вирішив проводити з 1928 року Зимові Олімпіади регулярно щочотири роки.

Через п'ять років після відродження олімпійського руху у Швеції відбулись перші міжнародні змагання з цілого комплексу зимових видів спорту. Вони отримали назву Північних ігор і також проводились кожні чотири роки, однак, участь в них брали лише скандинавські країни. Це внесло деяке сум'яття в організацію Олімпійських ігор — так у 1908 році в програмі літніх змагань, що відбувались в Лондоні, з'явилось фігурне катання, змагання з якого були проведені аж в жовтні, через три місяці після завершення всіх інших турнірів.

У 1911 році МОК запропонував у наступному році провести в Стокгольмі окремі змагання із зимових видів спорту, але Швеція виступила проти, побоюючись знизити популярність Північних ігор. У 1916 році Зимові Олімпійські ігри у Берліні не відбулись через Першу світову війну. В 1920 році на Олімпіаді в Антверпені до програми літніх ігор було додано хокей на льоду. І лише після цього МОК зумів досягти домовленостей із скандинавськими країнами щодо проведення в 1924 році Міжнародного спортивного тижня із зимових видів спорту.

«Міжнародний спортивний тиждень з приводу VIII Олимпіади», як офіційно іменувались змагання, тривали з 25 січня по 5 лютого 1924 року у французькому Шамоні. Майже у всіх дисциплінах домінували скандинави, а Норвегія завоювала 17 медалей і стала чемпіоном у неофіційному командному заліку.

Серед 300 спортсменів було лише 13 жінок, котрі змагались тільки у фігурному катанні. Героями Шамоні стали норвезький лижник Торлеф Хауг, фінський ковзаняр Клас Тунберг, австрійці Гелен Енгельманн та Альфред Бергер і Герма Планк-Сабо у фігурному катанні; в хокеї незаперечними лідерами стали канадці — закинувши 110 шайб і пропустивши лише три, вони здобули золоті медалі.

Міжнародний спортивний тиждень виявився настільки популярним серед 16 країн-учасниць, що в 1925 році МОК офіційно оголосив про організацію регулярних Зимових Олімпійських ігор, заднім числом назвавши змагання 1924 року в Шамоні першими з них.

Чим ще відзначився цей день в історії

1479 — підписання Константинопольського договору поклало край 15-річній війні між Венеціанською республікою та Османською імперією.

1533 — англійський король Генріх VIII таємно одружився з Анною Болейн, за що пізніше його відлучили від церкви.

1791 — англійський парламент розділив Квебек на Верхню та Нижню Канаду (нині — Онтаріо та Квебек).

1802 — Наполеон I обраний президентом Італії.

1831 — сейм Королівства Польського проголосив усунення від влади у Польщі російського імператора Миколи I. Польща на короткий час повернула собі незалежність.

1858 — марш Мендельсона пролунав на весіллі англійської принцеси Вікторії з кронпринцом Пруссії Фрідріхом, після чого став популярним як весільний марш у всьому світі.

1878 — перший у світі випадок потоплення судна торпедою: російська торпеда на Батумському рейді потопила османський сторожовий пароплав «Інтібах».

1915 — американський винахідник Олександр Белл провів перший трансамериканський сеанс телефонного зв'язку між Нью-Йорком та Сан-Франциско.

1917 — на міні в Ірландському морі підірвався британський крейсер Laurentic, на борту якого знаходилось 3211 злитків золота. Загинуло 350 осіб.

1919 — у Нью-Йорку відкритий найбільший на той час готель у світі — «Пенсильванія».

До речі, останні Зимові Ігри відбулись у 2022 році в Пекині. До них Сhas News підготував захопливий тест на знання Олімпіад.

1949 — у Лос-Анджелесі (США) відбулася перша церемонія вручення телевізійних нагород Emmy.

1955 — вчені Колумбійського університету (США) створили ядерний годинник, який показує час із похибкою у одну секунду на 300 років.

1964 — у США запустили на орбіту супутник Echo 2, який встановив супутниковий зв'язок між США та СРСР.

1965 — Йосипа Сліпого, що відсидів 18 років у радянських таборах, висвятили у Ватикані кардиналом і призначили головою УГКЦ.

1971 — італійська ліво-терористична організація «Червоні бригади» провела першу помітну акцію — вибухи на заводі Pirelli в Лаїнате.

2010 — катастрофа Боїнга-737 ефіопської авіакомпанії Ethiopian Airlines поблизу Бейрута — 90 загиблих.

Сьогодні 45 років відзначає президент України Володимир Зеленський

Володимир Зеленський - президент України
Володимир Зеленський

Володимир Олександрович Зеленський (нар. 25 січня 1978, Кривий Ріг) — український державний діяч, шостий і чинний Президент України з 20 травня 2019 року. До вступу на посаду здобув популярність як шоумен, актор, комік, режисер, продюсер і сценарист. Був співвласником і художнім керівником «Студії Квартал-95» (2003—2019) та генеральним продюсером телеканалу «Інтер» (2010—2012). Політичну кар'єру розпочав 2019 року та балотувався на виборах президента України 2019 року. За підсумками голосування обраний Президентом України.

Кар'єрний шлях розпочав з участі в КВК у командах «Запоріжжя — Кривий Ріг — Транзит», «Збірна Кривого Рогу» та «95-й квартал», в останній з яких Володимир Зеленський був капітаном, актором і автором більшості номерів. 2003 року, після виходу з КВК, його команда «95-й квартал» почала давати концерти на телебаченні. Уже як «Студія Квартал-95» 2005 року команда створює шоу «Вечірній квартал», в якому Володимир Зеленський постає ідеологом, автором, режисером і провідним актором. У 2010—2011 роках працював генеральним продюсером телеканалу «Інтер». Упродовж своєї кар'єри виступав у численних телепроєктах, найпримітніше — у ролі актора («Вечірній квартал»), ведучого («Київ вечірній», «Ліга сміху») та судді («Розсміши коміка»).

Володимир Зеленський брав участь у виробництві понад двох десятків кінофільмів і телесеріалів як актор (зокрема «Кохання у великому місті», «8 перших побачень», «Я, ти, він, вона»), продюсер (як-от «Свати», «Я буду поруч», «Кохання у великому місті 3»), сценарист («Свати»), а також був актором дубляжу («Хортон», «Пригоди Паддінгтона» та інші).

Протягом 2015—2018 років Володимир Зеленський грав у телесеріалі «Слуга народу» роль Василя Голобородька — вчителя історії, якого обирають Президентом України. Перші три серії третього сезону серіалу вийшли безпосередньо перед першим туром виборів Президента України 2019, у яких Володимир Зеленський брав участь як висуванець однойменної з телесеріалом партії «Слуга народу» і здобув найбільшу кількість голосів. Після перемоги в другому турі виборів обраний на посаду Президента України.

Володимира Зеленського неодноразово критикувала громадськість. З-поміж іншого його звинувачували у національній меншовартості і зв'язках з олігархом Ігорем Коломойським. Зеленський був фігурантом декількох історій, пов'язаних з офшорами і приховуванням незадекларованого маєтку в Італії.

З початком російського вторгнення в Україну зайняв позицію, спрямовану на захист суверенітету України. За оцінкою численних світових ЗМІ, Зеленський прийняв роль, якої від нього майже ніхто не очікував. За версією журналу Time, Зеленський став найвпливовішою людиною 2022 року набравши 5% голосів (понад 3,3 мільйона читачів).

7 березня 2022 отримав Премію свободи імені Рональда Рейгана за «За його мужню боротьбу з тиранією та за його незламну позицію щодо свободи та демократії». 26 липня 2022 прем'єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон вручив Зеленському премію лідерства імені Черчілля «за неймовірну мужність, опір і гідність перед обличчям варварського вторгнення Путіна». 28 липня 2022 був нагороджений найвищою нагородою Литви — орденом Вітовта Великого.

Цього дня також народилися Роберт Бернс, Володимир Висоцький, Аліша Кіз, Тіна Кароль

Українська співачка Тіна Кароль
Тіна Кароль

1615 — Говерт Флінк, голландський живописець.

1627 — Роберт Бойль, англійський хімік, фізик.

1708 — Помпео Батоні, італійський художник.

1736 — Жозеф-Луї Лагранж, французький математик.

1759 — Роберт Бернс, шотландський поет.

1783 — Вільям Колгейт, американський бізнесмен.

1806 — Деніел Маклайз, ірландський художник.

1874 — Сомерсет Моем, англійський письменник.

1882 — Вірджинія Вулф, британська письменниця.

1938 — Володимир Висоцький, радянський автор пісень, співак, актор.

1978 — Володимир Зеленський, український шоумен, шостий президент України.

1980 — Хаві, іспанський футболіст, чемпіон світу (2010) та Європи (2008, 2012).

1981 — Аліша Кіз, американська співачка.

1985 — Тіна Кароль, українська співачка.

Нагадаємо, 24 січня - День зовнішньої розвідки України. Цього дня 1984 року у США надійшли у продаж перші персональні комп'ютери Apple Macintosh, за ціною $2495.

Мобільний оператор Vodafone на своїй сторінці у Facebook опублікував повідомлення про введення в ефір 3800 нових базових станцій 4G. Під дописом абоненти почали скаржитися на низьку якість зв’язку та зростання тарифів. Щодо якості, представник оператора пропонував розбиратися в кожному випадку окремо. А от про зростання тарифів дав загальну відповідь.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.