23 листопада — передумови нападу на Південну Осетію: цей день в історії

Читать на русском

23 листопада 1989 грузини взяли в облогу столицю Південної Осетії

Читать на русском
23 листопада — передумови нападу на Південну Осетію: цей день в історії
Південна Осетія, Грузія

23 листопада 1989 грузини взяли в облогу столицю Південної Осетії

23 листопада 2022 року — середа. 38 днів до Нового року. В цей день весь світ відзначає Міжнародний день боротьби з безкарністю. Водночас наша держава вже 273 день бореться за незалежність у повномасштабній війні росії проти України. Детальніше про важливі події, державні та професійні свята –  читайте в матеріалі від Інформатор.

Литовці відзначають 23 листопада день воїнів,  у Казахстані сьогодні День дорожньої поліції. В Японії – вихідний на честь дня подяки за працю. А в Грузії – День Святого Георгія, покровителя Грузії. 

Бої за Цхінвалі

23 листопада 1989 в Грузії розпочалися силові протистояння, з нині окупованою росіянами, Південною Осетією. Після падіння Радянського Союзу, незалежну Грузію став очолювати Звіад Гамсахурдіа.

Звіад Гамсахурдіа — перший Президент Грузії 
Звіад Гамсахурдіа — перший Президент Грузії 

Очільник держави разом з грузинськими націонал-патріотами організував “мирну” багатотисячну ходу на столицю Південної Осетії – Цхінвалі. Місто взяли в облогу. Гамсахурдіа хотів аби осетини ввійшли до складу Грузії, або ж іммігрували в росію. Це й стало причиною міжетнічного конфлікту та спричинило протистояння з Азербайджаном.

Тбілісі втратив контроль над Південною Осетією 1992 року
Тбілісі втратив контроль над Південною Осетією 1992 року

В 1991 розпочалася південноосетинська війна. Вона тривала рік. Й тоді в Південну Осетію ввійшли миротворчі місії ОБСЄ та РФ. Вже в 1994 році між Грузією та Південною Осетією, за участі ОБСЄ та Росії, почалися мирні перемовини, а конфлікт нібито «заморозили». Однак 31 травня 2004 року грузинські силовики увійшли у зону конфлікту під приводом боротьби з контрабандою. Однак пізніше країни все ж  домовилися про демілітаризацію. І після 2004 року всі контакти між Грузією та Південною Осетією фактично припинилися. До 2008 року. Коли в вже забутий конфлікт вирішили втрутитися росіяни. Й напали на Грузію.

Історичні події, що стались в цей день

1946 - французькі військові кораблі обстріляли в'єтнамське місто Хайфон. Загинули понад 6 тисяч в'єтнамців. Досягнуті раніше мирні угоди було зірвано. 19 грудня почнеться перша індокитайська війна, яка поклала початок найтривалішому військовому конфлікту в XX ст.

1980 - унаслідок серії підземних поштовхів у Південній Італії загинуло близько 4800 людей

1994 — під час експедиції спортсменів альпіністського клубу «Одеса» в Гімалаї встановлено прапор України на вершині Чоґорі К2 (8611 метрів).

1996 — офіційне закінчення першої російсько-чеченської війни. Тодішній президент Росії Борис Єльцин підписав указ про виведення близько 6 тисяч російських військового контингенту з території Чеченської Республіки Ічкерія.

2003 — внаслідок Революції троянд у Грузії Едуард Шеварнадзе подав у відставку. Головною і найбільш загальною передумовою до революції стало невдоволення управлінням країною Едуардом Шеварднадзе, що заступив на пост у 1995р.

Викрадач сердець – Венсан Кассель святкує 55-річчя

Французький актор Венсан Кассель народився в Парижі. Його мати журналістка, а батько на той час знаний актор Жан-П'єр Кассель. Акторську кар'єру Кассель молодший розпочав у Нью-Йорку. Його проривом стала стрічка «Ненависть», де Венсан зіграв «важкого» підлітка з паризьких нетрів. Окрім цього, чоловіка впізнають за кінострічками  «Дванадцять друзів Оушена», «Тринадцять друзів Оушена», «Ціна зради», «Іменинниця», «Жанна д'Арк» та ін. Чоловік був двічі одружений: перші стосунки з італійською акторкою та моделлю Монікою Беллучі,  з якою вони були одружені протягом 14 років й мають двох дочок, Деву та Леоні. Потім кілька років холостяцького життя, й вже у 2018 актор взяв в дружини двічі молодшу модель Тіну Кунакі. 

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by VINCENT CASSEL (@vincentcassel)

Хто ще народився 23 листопада 

912 — Оттон I Великий, перший імператор (з 962) Священної Римської Імперії

1527 — Лі Чжи, один з найбільш оригінальних і суперечливих мислителів китайського середньовіччя, історик, письменник і літературний критик періоду занепаду династії Мін.

1804 — Франклін Пірс, 14-й президент США, (1853—1857).

1858 — Марія Башкірцева, французька художниця українського походження, майстер жанрового живопису.

1887 — Генрі Мозлі, британський фізик, один з основоположників рентгенівської спектроскопії та ствердження концепції атомного номера у фізиці і хімії.

1896 — Віктор Косенко, український композитор і піаніст.

1903 — Олександр Івченко, український авіаконструктор; член АН УРСР; керівник розробки поршневих, пізніше турбореактивних двигунів для багатьох типів літаків.

Нагадаємо, вчора, 22 листопада, Україна відзначала 18 років від початку Помаранчевої ревоцюціі.  До речі, в цей день, але в 1963 року  застрелили президента США Джона Кеннеді.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.