21 листопада - в Україні свято гідності і свободи та День Десантно-штурмових військ ЗСУ. Цей день в історії

Євген Прокопенко

Цього дня 1694 року народився французький письменник та філософ Вольтер, а 1976-го у США відбулась прем'єра стрічки «Роккі» зі Сильвестром Сталлоне в головній ролі. Він став найкасовішою стрічкою року та отримав три премії «Оскар».

21 листопада 2022 року - понеділок. Цього дня 18 років тому в Україні проходив другий тур виборів Президента України. Через фальсифікації на користь Віктора Януковича почалися масові протести, які і стали початком Помаранчевої революції, а 2013-го в Україні почався Євромайдан на тлі рішення призупинити процес підготовки до укладання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС. Сьогодні – 271 день війни Росії проти України. До Нового року залишилось 40 днів. Ми зібрали найважливіші події, якими відомий цей день в історії.

Сьогодні в Україні — День гідності та свободи. Його відзначають на честь початку двох революцій: Помаранчевої у 2004-му та Революції гідності у 2013 році. День свободи щороку відзначали 22 листопада згідно з указом президента Ющенка з 2005 року, доки у 2011-му його не скасував Янукович, який прийшов до влади. А День гідності та свободи, згідно з указом президента Порошенка, вперше відбувся 21 листопада 2014 року на честь річниці Євромайдану.

Також 21 листопада святкують День Десантно-штурмових військ Збройних сил України, яке започаткували у 2017 році. Свято замінило собою день високомобільних десантних військ, яке з 1999 року відзначали 2 серпня.

У понеділок, 21 листопада, відзначають Всесвітній день телебачення, встановлений ООН у 1996-му. Крани відзначають його, обмінюючись телепередачами, які присвячені миру, безпеці, економічному, соціальному розвитку та розширенню культурного обміну.

Крім того, сьогодні День Збройних сил — у Греції та Бангладеші, День студента — у Венесуелі, а в Аргентині святкують День медсестри.

Цього дня 2013-го в Україні почався Євромайдан

Протести розпочалися 21 листопада 2013 року як реакція на рішення Кабінету Міністрів України про призупинення процесу підготування до підписання Угоди про асоціацію між Україною та Євросоюзом і значно поширилися після силового розгону демонстрації в Києві вночі 30 листопада. Протести, які з кінця 2013 року відбувалися у формі мітингів, демонстрацій, студентських страйків та силова протидія протестам із боку влади призвели до відкритого силового протистояння, яке надалі переросло у Революцію гідності.

24 листопада 2013 року відбувся найбільший мітинг опозиції за період президентського правління Януковича, колони мітингарів розтяглися на увесь Хрещатик (від Бульвару Шевченка до Європейської площі) — за оцінками опозиції, мітинг зібрав до 150 тисяч осіб, за оцінками міліції — 50 тис. осіб. Цей мітинг одноголосно прийняв «вимоги Євромайдану»:

1) Відставка уряду Азарова за зраду національних інтересів.
2) Проведення 27 листопада (тобто до саміту у Вільнюсі) позачергової сесії Верховної Ради, на якій повинні бути прийняті всі необхідні євроінтеграційні закони, зокрема й закон про звільнення Юлії Тимошенко. У разі неприйняття вказаних законів Євромайдан вимагає розпуску парламенту і проведення позачергових виборів.
3) Майдан вимагає від Януковича скасувати рішення про призупинення підготовки до асоціації з ЄС, звільнити Тимошенко, підписати «Угоду про асоціацію України та Євросоюзу» на саміті у Вільнюсі. У разі непідписання «Угоди про асоціацію» Майдан вимагає імпічменту Януковича за зраду національних інтересів.
4) Також Євромайдан: — звертається:

до країн Заходу із закликом — запровадити персональні санкції проти Януковича та представників його влади з боку Заходу; 
до керівництва ЄС із закликом — не закривати Україні двері в Європу, створити умови для підписання асоціації після зміни влади в Україні.

Чим ще відзначився цей день в історії

1620 — після тримісячного плавання на кораблі "Мейфлавер" сім'ї англійських переселенців-пуритан висадилась у Північній Америці поблизу районі мису Код
1783 — у небо над Парижем піднялася перша пілотована людиною повітряна куля братів Жозефа-Мішеля та Жака-Етьєнна Монгольф'є
1806 — Наполеон оголосив "континентальну блокаду" Великої Бритарії
1877 — Томас Едісон винайшов фонограф
1906 — у Вільнюсі вийшов в друк перший номер білоруської газети "Наша ніва"
1916 — потонув "Британнік", корабель-близнюк "Тітаника". Судно налетіло на німецьку міну
1918 — У Львові встановлено польську владу, тож уряд ЗУНР перебрався у Тернопіль, а згодом у Станиславів (Станіслав, сьогодні це Івано-Франківськ)
1919 — вкладено "Договір між союзними державами і Польщею про Східну Галичину", який передбачав передачу на 25 років Галичини до складу Польської республіки з обов'язковим забезпеченням їй автономного статусу
1920 — армія УНР перейшла Збруч на територію Польської держави, де була інтернована в таборах
1921 — більшовики розстріляли під містом Базаром 359 полонених українських вояків, учасників Другого зимового походу
1941 — в СРСР запроваджено податок на холостяків
1947 — У Нью-Йорку створену Панамериканську українську конференцію
1962 — президент США Джон Кеннеді зняв блокаду Куби
2004 — в Україні проходив другий тур виборів Президента України. О 20:40 на Майдані Незалежності близько 20 тисяч прихильників кандидата в Президенти України Віктора Ющенка розпочали акцію з оприлюднення підсумків паралельного підрахунку результатів другого туру виборів, старт Помаранчевої революції.

21 листопада 1694 року народився французький письменник та філософ Вольтер

Творчість Вольтера пов'язана з боротьбою проти релігійної нетерпимості, критикою феодально-абсолютистської системи. Відіграв значну роль у розвитку світової філософської думки, в ідейній підготовці Французької революції кінця XVIII ст.

Поет, прозаїк, сатирик, трагік, історик, публіцист, антиклерикал, - відомий своєю дотепністю, його нападками на настанови католицької церкви, а також пропагандою свободи віросповідання, свободи слова і відокремлення церкви від держави.

Вольтер був різнобічним письменником, створюючи роботи майже в кожній літературній формі: п'єси, вірші, романи, есе, історичні й наукові праці. Він написав понад 20000 листів і понад 2000 книг і брошур. Аруе був активним захисником громадянських свобод, незважаючи на ризик, це поставило його в рамки суворих законів про цензуру того часу.

Лірика молодого Вольтера перейнята епікурейськими мотивами, містить випади проти абсолютизму. Його зріла проза різноманітна за темами та жанрами: філософсько-фантастичний роман «Мікромегас» (1752), утопія «Кандид, або Оптимізм» (1759), філософська повість «Простодушний» (1767), трагедії в стилі класицизму «Брут» (1731), «Танкред» (видана 1761), сатиричні поеми («Орлеанська незаймана», 1735, видана 1755), публіцистика. Історична творчість Вольтера пов'язана з боротьбою проти релігійної нетерпимості, критикою феодально-абсолютистської системи: «Філософські листи» (1733), «Філософський словник» (1764-69). Вольтер зіграв значну роль у розвитку світової філософської думки, в ідейній підготовці Великої французької революції кінця XVIII ст.

Хто ще з відомих особистостей народився 21 листопада

1830 — Андрій Маркевич, український громадський діяч і етнограф, добився дозволу на перше повне видання творів Тараса Шевченка
1896 — Михайло Вериківський, український композитор
1898 — Рене Магрітт, бельгійський художник та представник сюрреалізму
1916 — Ярослав Геляс, український актор та режисер
1920 — Ян Френкель, композитор та скрипаль
1952 — Сергій Якутович, український художник, графік та книжковий ілюстратор
1965 — Бйорк, ісландська співачка, музикант, композиторка та акторка, яка була номінована на 13 нагород Ґреммі, нагороду "Оскар" та два "Золоті глобуси"
1985 — Карлі Рей Джепсен, канадська співачка.

Нагадаємо, 20 листопада 1917 року в Києві прийняли державно-правовий акт, що проголошував Українську Народну Республіку.

Погода в Україні у понеділок, 21 листопада, буде прохолодною, місцями стовпчики термометрів покажуть до -5 градусів морозу. Також очікуються ожеледиці та сніг. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

No ad for you