Звільнили Ігоря Черкаського - його ще у 2014 році звинувачували в корупції на посаді голови Фінмоніторінгу

Уряд відправив у відставку голову Держфінмоніторінгу після антикорупційних OSINT-розслідувань: через рахунки родини Черкаських щороку проходили мільйони долларів

Голова Держфінмоніторінгу Ігор Черкаський
Уряд зіпсував новорічний настрій голові Держфінмоніторінгу - колаж: Інформатор-Україна

Кабмін звільнив Ігоря Черкаського з посади голови Держфінмоніторінгу, на якій він успішно переживав вже третього за рахунком українського президента. Таке рішення Кабмін прийняв 31 грудня, після приголомшливих звинувачень у корупції з боку OSINT-розслідувачів з групи Blackbox на адресу Черкаського. Розслідування доводило, що голова установи, яка в теорії має боротися з корупцією, можливо відмиває мільйони доларів через рахунки членів родини, які зареєстровані як ФОП.

Елітні авто, нерухомість та мільйони доларів на рахунках родини

Уряд не вказував причини звільнення пана Черкаського. Також звісно він не згадував про звинувачення в корупції на його адресу. Проте ймовірно приводом стали саме антикорупційні розслідування останнього часу.

Так, за даними розслідувачів Blackbox, дружина голови Фінмоніторінгу Наталія, батько Борис Черкаський, донька Марія та син Григорій (більш за все відомий як бойфренд Даші Астафьєвої) та інші люди, у тому числі Христина Соломикіна та Костянтин Кабанець, були зареєстровані як ФОПи за одним і тим самим номером телефону. Через ці ФОПи прокачувалися величезні суми грошей.

Син Черкаського
ФОП Григорія Черкаського, сина голови Держфінмоніторінгу, за останні 8 років заробив 35,5 млн грн, тобто 1,25 млн доларів. Фото: Blackbox.

Наприклад, через ФОП Наталії Черкаської лише 2023 року пройшло 8,4 млн. грн. При цьому, як відзначали розслідувачи, спосіб життя Наталі не виявляв ознак ділової активності: з 2022 року вона безробітна, мешкає у селищі Козин, не має офісу, більшість часу проводить у спілкуванні з обслугою помешкання та відвідає салони краси. ФОП пані Наталії займається консалтінгом.

Загалом, за підрахунками розслідувачів з Blackbox, через ФОПи родини ексголови Фінмоніторінгу проходили мільйони долларів щороку. Перші пересування грошей відбулися у 2015 році – тобто невдозі після того, як Ігор Черкаський обійняв посаду голови установи удруге.

За даними іншого розслідування, Ігор Черкаський забув вказати в декларації деякі дані щодо свого майна. Про це повідомила мережа Спільно.

Розслідувачі знайшли в автопарку голови Держфінмоніторінгу елітні автівки Mercedes-Benz G 63 AMG, Maserati Quattroporte, Infiniti QX 56 та інші. Загальна вартість - майже  мільйон доларів.

Також Черкаський має власну  картинну галерею: принаймні 38 творів мистецтва не згадані в декларації. Й нарешті елітна нерухомість та годинник Audemars Piguet вартістю у 20 млн грн, на думку Спільно, дещо конфліктують із прибутками Черкаського на займаній державній посаді.

Держфінмоніторінг мав знаходити підозрілі фінансові операції, а не створювати їх

Держфінмоніторінг – це державний орган, завданням якого є фінансова розвідка, тобто моніторінг та аналіз дій, що мають ознаки відмивання коштів від корупції, фінансування тероризму та інших підозрілих операцій.

Впливовість цієї установи важко переоцінити. Держфінмоніторінг координує:

  • фінмоніторінг у банківській сфері та взаємодію з іншими субʼєктамифінмоніторінгу – Нацбанк, НКЦПФР, Мінцифри, Мінʼюст;
  • співпрацює з правоохороними органами, зокрема Нацполіцією, НАБУ, ДБР, БЕБ та СБУ;
  • координує роботу із Державною аудиторською службою,
  • через МЗС та напряму працює з іноземними підрозділами фінансової розвідки.

Загалом ця установа стоїть як за конкретними випадками розслідувань фінансових злочинів, так і за алгоритмами їх виявлення, які потім впроваджують банки для запобігання підозрілим операціям. Майбутнє значної частини бізнесу та олігархів залежала від позиції Держфінмоніторінгу.

Офіс Держфінмоніторінгу
Головний офіс Держфінмоніторінгу у Києві на вулиці Білоруській. Фото: diia.gov.ua

Тобто від позиції пана Черкаського, який у великий проміжок часу ототожнювався з цією установою, бо керував нею із перервами майже 13 років. Так, Черкаський очолив Фінмоніторінг під час президентства Віктора Ющенка – у 2008 – 2010 році. Після Революції Гідності Черкаський, якого сприймали як людину другого за впливовістю БЮТівця Турчинова, відновився на тій самій посаді (у березні 2014 року) – та утримувався аж до сьогодні.

При тому діяльність Черкаського усі ці роки не можна було б назвати бездоганної. Від 2014 року його неодноразово звинувачували у корупції, а також у переслідуванні бізнесу на замовлення влади. Причому чи звинувачення зʼявлялися не лише на Інтернет-помийках, але й в офіційних повідомленнях іноземних інституцій з фінансового моніторінгу.

«Україна часто нічого не робить з отриманою інформацією про фінансові оборудки та злочини, яка є в її урядових структурах, зокрема, у фінансової розвідки. Ця інформація не використовується як основа для кримінальних проваджень щодо відмивання коштів і не приводить до засудження тих, хто займається відмиванням грошей, та конфіскації їхніх злочинно здобутих активів. Як результат в Україні надзвичайно мало вироків судів за статтею 209 Кримінального кодексу про легалізацію (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом», — йшлося у звітах Комітету експертів Ради Європи з оцінки заходів протидії відмиванню коштів (MONEYVAL) у 2018 році.

Раніше, у 2017 році НАБУ розпочало справу проти Ігоря Черкаського щодо грошей Януковича. До того рішенням Краматорського міського суду була ухвалена спецконфіскація півтора мільярда грошей оточення президента-втікача. Але деталі рішення засекретили з незрозумілих причин.

Як вважали тоді у НАБУ, гроші Януковича було конвертовано в облігації внутрішньої держпозики (ОВДП), розпоряджатися якими мав Черкаський. І як він розпорядився та де ті облігації, на той час залишилося незрозумілим. Але немає інформації щодо того, як завершилася та справа.

У 2016 році була ще одна гучна справа – націоналізація Приватбанку Ігоря Коломойського. Прізвище Черкаського у цій справі не згадувалося. Але потім стало відомо, що напередодні націоналізації люди Коломойського вивели з країни в офшори 470 мільярдів доларів. Фінмоніторінг цього дивним чином не помітив.

Розслідувачи з Blackbox вважають, що саме у такий спосіб родина Черкаського отримувала шалені гроші, що проводилися через ФОПи членів родини: через «непомічання» виводу капіталу та скруток ПДВ. Проте жодні звинувачення проти Черкаського ніколи не набували публічного резонансу.

Персона непублічна, але впливова

Загалом всі роки, що Черкаський очолював Фінмоніторінг, про нього майже не було згадок у медіа. Він належав до так званого пулу впливових, але непублічних персон. Можливо саме завдяки непублічності Черкаському вдавалося довго утримуватися на своїй посаді.

Ігор Черкаський у 2014 році
Ще без бороди: так Ігор Черкаський виглядав у 2014 році, коли у другий раз очолив Фінмоніторінг. Фото: архів Інформатора.

У березні 2024 року український блогер, ексредактор «Петра і Мазепи» Антон Швець виклав у Facebook пост, у якому назвав прізвища трьох архітекторів корупції в Україні. Серед тих прізвищ був Ігор Черкаський.

«Ігор Черкаський настільки свята людина, що у випадку якщо ви вирішите попитати якихось персонажів з великими статками про Черкаського, ви почуєте тотальну тишу. Говорити про цю людину загалом не бажає взагалі ніхто. На сторінці Держфінмону в Вікіпедії такий перелік відзнак та рівня міжнародної співпраці, що аж моторошно стає. Одразу видно святу людину», - іронізував Антон Швець про голову Держфінмоніторінгу. При цьому він утримався от прямого звинувачення Черкаського у корупції.

Проте Швець навів більш свіжий, ніж усі наведені, приклад підозрілих дій Фінмоніторінгу. Він вказав, що українські проблемні банки (Київська Русь, Терра Банк, VAB Банк) вивели в офшори майже 1 млрд. долл. через позбавлену банківської ліцензії у Європі фінустанову «Майнл Банк» (Meinl Bank AG). Фінмоніторінг не помітив і цього.

«Загалом в нас в країні митницею та податковою рулять в.о., прізвищ яких ви не знаєте або принаймні не пам’ятаєте. Є багато функціонерів, які сидять на своїх посадах навіть попри те, що змінюються Президенти, прем’єри та міністри, курс країни, стаються Революції та йде війна. І прізвищ тих людей також ніхто не знає. Про них банально не пишуть, попри те що величезна реальна влада знаходиться в руках цих людей», - написав Антон Швець.

Примітно, що невдовзі свій пост Швець з Facebook видалив. Певно це трапилося тому, що непублічні люди дуже хотіли й надалі залишатися непублічними. Але будь-які казки рано чи пізно добігають кінця.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube