Зеленський подав до ВР законопроєкт про національний опір: що зміниться в українській армії

Документ передбачає створення злагодженої системи територіальної оборони

Зеленський подав до ВР законопроєкт про національний опір: що зміниться в українській армії

Ворог може завдавати удар там, де Україна цього не чекає. Тому головне завдання — створити сильну і злагоджену систему територіальної оборони.

Про це повідомляє Інформатор, проаналізувавши текст проєкт закону, поданого президентом.

У разі, коли ворог спробує напасти на Україну, усі жителі повинні будуть знати, що їм робити. Для того, щоб організувати ефективну систему територіальної оборони, 25 травня 2021 року президент Володимир Зеленський подав до парламенту законопроєкт № 5557 «Про засади національного опору» як невідкладний.

Згідно з цим законопроєктом, гарант робить своїх представників на місцях — голів облдержадміністрацій і райдержадміністрацій, керівниками зон і районів територіальної оборони. У мирний час українців повинні будуть навчити того, як у максимально короткі терміни зайняти позиції й бути готовими до будь-яких дій.

Керувати національним опором буде президент як Верховний Головнокомандувач Збройних Сил України. Військові частини територіальної оборони планують створити в кожній громаді й  у кожному місті з населенням понад 900 000 жителів. Таке об’єднання буде називатися бригада сил територіальної оборони.

Також, у кожному районі й  у кожному адміністративному центрі області створять батальйони територіальної оборони. Крім цього, українці можуть створювати добровільні формування. У них увійдуть ті, хто пройшов службу в армії, і співробітники правоохоронних органів. Українці, які не служили, зможуть стати добровольцями після присяги.

Сили тероборони будуть комплектуватися:

  • в мирний час — військовослужбовцями за контрактом і за призовом офіцерським складом;
  • в особливий період — військовослужбовцями за контрактом, за призовом офіцерським складом, військовозобов’язаними та резервістами.

Коли законопроєкт приймуть, почнеться розробка Зведеного плану територіальної оборони України. Рішення про введення в дію цього плану приймає Рада національної безпеки й оборони як для всієї країни, так і для окремих районів. Після цього, президент видає указ, який негайно мають опублікувати ЗМІ.

У військовослужбовців Сил територіальної оборони буде індивідуальна штатна зброя, а в добровольців — приватна мисливська зброя та боєприпаси. Фінансувати тероборону будуть із коштів держбюджету, але ця стаття витрат буде зашифрована. Також, такі військовослужбовці тероборони зможуть розраховувати на такі ж соцгарантії, як і військовослужбовці ЗСУ.

Після того, як закон приймуть, він почне діяти з 1 січня 2022 року. До цього часу Кабмін повинен буде розробити законопроєкти й подати їх до парламенту.

За словами колишнього позаштатним радника на громадських засадах міністра оборони, головного редактора видання «Цензор.нет» Юрія Бутусова, закон про територіальну оборону має бути схожим на досвід Литви та Естонії.

«Що повинен робити Верховний Головнокомандувач і що робить Володимир Зеленський?… Прийняти закон про територіальну оборону як добровольчого роду військ у складі ЗСУ, за зразком Литви й Естонії, для створення боєздатних добровольчих підрозділів. Треба узаконити ті добровольчі формування, що є в ТРО прямо зараз, дати їм необхідну на ділі організацію, а не мріяти про повітряні замки», — написав Юрій Бутусов.

Зеленський подав до ВР законопроєкт про національний опір: що зміниться в українській армії 1 

Зеленський подав до ВР законопроєкт про національний опір: що зміниться в українській армії 2

Нагадаємо, що в Україні прийнятий закон «Про національну безпеку України» й діє Стратегія воєнної безпеки, яку гарант затвердив указом від 25 березня 2021 року № 121. Вона нарешті визначає Росію як військового супротивника Україні.

«На національному рівні Російська Федерація залишається воєнним противником України, який здійснює збройну агресію проти України, тимчасово окупував територію Автономної Республіки Крим та міста Севастополь, території в Донецькій та Луганській областях, системно застосовує воєнні, політичні, економічні, інформаційно-психологічні, космічні, кібер — та інші засоби, які загрожують незалежності, державного суверенітету й територіальної цілісності України», — наголошується в документі.

А ви готові підносити патрони, поки ваш сусід / сусідка захищає район чи село?

Про те, наскільки збільшиться чисельність української армії, читайте тут.

Раніше Інформатор повідомляв, що Зеленський підписав закон про ринок землі.

Також повідомлялося, Зеленський підписав пакет законів про пільгове розмитнення «євроблях».

Крім того, Зеленський підписав закон про заочний арешт втікачів, які вчинили злочин.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливі новини. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері стежте в нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Автор матеріалу Ірина Логуш

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube