Захід не хоче навчати надто багато українських пілотів F-16 - у Politico пояснили причини позиції Пентагону

Ганна Копитько

Захід обмежує навчання українських пілотів до надходження F-16, що викликає суперечки між Києвом та західними партнерами щодо масштабів і швидкості підготовки

Західні країни не бажають навчати занадто багато українських пілотів до того, як Україна отримає достатню кількість винищувачів F-16. Таку позицію озвучив високопосадовець з Пентагону, зазначаючи, що це дозволить уникнути втрати навичок у пілотів до моменту надходження літаків. У Києва ж інша позиція - тут наполягають на негайному навчанні 30 пілотів, тоді як на навчальних майданчиках у США та Данії бракує вільних місць. 

Як повідомляє видання Politico, між Україною та західними країнами виникла суперечка щодо цього питання. Американські та європейські чиновники відхиляють заяви Києва про те, що вони могли б швидше підготувати більше пілотів, посилаючись на те, що українські пілоти ще не готові до польотів на F-16 у великій кількості.

Українські чиновники наголошують на терміновій необхідності підготовки більшої кількості пілотів, щоб допомогти протистояти російським військам на лінії фронту. Однак, західні партнери наполягають на поступовому розширенні програми, щоб Україна могла ефективно експлуатувати та обслуговувати літаки. Вони також зазначають, що навчання технічного персоналу є невід'ємною частиною цієї підготовки.

Генерал Сі К’ю Браун, голова Об’єднаного комітету начальників штабів США, зазначив, що для ефективної експлуатації F-16 необхідна повна команда, включаючи технічне обслуговування та інфраструктуру підтримки. Кайса Оллонгрен, міністр оборони Нідерландів, додала, що партнерські країни планують з часом розширити навчання в інших місцях, включаючи французькі Mirage та шведські Gripen.

Речник Військово-повітряних сил України Ілля Євлаш підкреслив, що програма навчання потребує додаткових місць та зусиль, включаючи перепідготовку та модернізацію систем літаків. Він також зазначив, що залишаються бюрократичні процедури і технічні нюанси, які потрібно вирішити до надходження літаків. Західні чиновники впевнені у своєму графіку підготовки достатньої кількості українських пілотів для польотів на нових F-16, які мають надійти до України цього літа.

F-16 для України 

Міністр оборони Нідерландів Кайса Оллонгрен заявляла і раніше, що винищувачі F-16 попадуть в Україну вже цього літа. Вона наголосила, що поставки літаків уже готова почати Данія. Проте для успішного прийому та експлуатації F-16 українській стороні необхідно підготувати відповідну інфраструктуру. Це охоплює не тільки технічні моменти, а й навчання пілотів і технічного персоналу.

Також Нідерланди не проти того, щоб українські військові використовували F-16 для ударів по території Росії. Таку заяву зробила міністерка закордонних справ країни Ганке Брюїнс Слот на зустрічі з колегами у Празі. За її словами, це буде саме самообороною України.

Данія, яка також розглядає можливість передачі F-16 Україні, не встановлювала таких обмежень. І про те, що F-16 можуть з’явитися в українському небі ще до літа 2024 року заявляла якраз прем’єр-міністерка Данії Метте Фредеріксен. За її словами, єдина причина затримки передачі літаків полягає у технічному моменті.

Рішення про поставки Україні F-16 було фактично ухвалене ще в 2022 році. Україна очікує на винищувачі й досі. В прямому ефірі 1 травня спікер Повітряних сил ЗСУ Ілля Євлаш заявив, що винищувачі F-16 опиняться в Україні після Великодніх свят. Водночас він зазначив, що точних термінів постачань літаків він назвати не може.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

No ad for you