Випадковий заліт чи нова тактика кремля: що відомо про атаку дронів через Молдову
Під час російської атаки безпілотників по Україні 27 лютого один із "Шахедів" пролетів над територією сусідньої Молдови і звідти - у напрямку Буковини і Хмельниччини
З Молдови у напрямку України починають прориватися ворожі "Шахеди". У ніч на 27 лютого такі "гастролери" зробили спробу атакувати Хмельниччину з Буковини, зробивши маневр на молдавській території. Незважаючи на заяви ЗСУ та Повітряних сил про збиття повітряних цілей з цього напрямку, у Молдові навідріз відмовляються визнавати вірогідність прольоту російських БПЛА через власний регіон, кажучи, що нічого "не фіксували".
Чи є тенденція повторних атак по Україні з молдавського напрямку? Чи це поодинокий, але неприємний прецедент, з'ясовував Інформатор.
Атака "Шахедів" з Молдови: що відомо про нову тактику кремля
У ніч на вівторок, 27 лютого, українська ППО знищила 11 із 13 "Шахедів" і дві авіаційні ракети, якими ворог атакував міста країни. Зокрема, відомо, що ударні безпілотники або їх уламки поцілили у навчальний заклад, склад з насінням та електролінію.
В цій атаці неприємною несподіванкою для протиповітряної оборони стали російські безпілотники, які вдалися до провокації і спрямували свої маршрути через українсько-молдавський кордон в Одеській області. За повідомленнями моніторингових каналів, безпілотники пролетіли над територією Молдови десь о 21:00 на кілька десятків кілометрів, а потім знову потрапили у повітряний простір України (через Буковину на Хмельниччину). Повідомлялось, що з території Молдови увійшли дві групи ворожих безпілотників. Вони рухалися в напрямку Старої Ушиці та Сокирян, що у Чернівецькій області України.
За іншими даними, порушником молдавського кордону виявився лише один ворожий БПЛА. Близько 23:11 Повітряні сили заявили, що невизначений БПЛА від кордону з Молдовою рухається у напрямку Хмельницького. Близько 23.34 на території Хмельницької області прогриміли вибухи (ймовірно, ворожі цілі знищила українська ППО).
Відтак, "Шахед" залетів до повітряного простору Молдови, що є порушенням міжнародних норм. Загалом, маневри безпілотників типу "Shahed-131/136" в операційній зоні Сил оборони півдня тривали дві години.
Нову тактику кремля прокоментувала речниця ОК "Південь" Наталя Гуменюк під час телемарафону. Вона підтвердила, що російський безпілотник дійсно перетинав кордон з Молдовою вночі. За її словами, один з дронів, який був спрямований на Одещину, виконав дуже складні маневри. Імовірно, маршрут був спеціально запланований з перетином кордону на українсько-молдавській ділянці. Вона каже, що цей перетин був зафіксований українською стороною, і після того, як дрон пролетів кілька десятків кілометрів, його було знищено силами протиповітряної оборони.
Загалом, за словами Гуменюк, ворог застосував нову тактику. Він почав із запуску дронів типу "Shahed", які направляв по Кіровоградщині та на Одещину. Це було спрямовано задля розсіяння сил протиповітряної оборони та перевірки її готовності. Чотири дрони на Кіровоградщині були знищені. Також ворог застосував тактичну авіацію. З Херсонщини на Кіровоградщину були запущені ракети Х-59, які також були упереджено знищені силами протиповітряної оборони ще на підльоті, у небі Дніпропетровщини.
Речник командування Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат під час телемарафону назвав проліт російського безпілотника через Молдову під час масованої атаки 27 лютого "топ-новиною" не через сам факт використання росіянами молдавської території, а саме через фіксацію порушення. Проте в Повітряних силах не вбачають у цьому нічого дивовижного, оскільки подібні інциденти вже траплялися.
Зокрема, Ігнат зауважив, що не бачить в цьому історичної сенсаційності. Він стверджує, що проліт через Молдову чи Придністров'я, російський анклав, ракет та "Шахедів" - не є незвичним для українців. Однак він додав, що цього разу такий проліт безпілотника був зафіксований радіолокаційними системами.
За словами Ігната, це - не перший раз, коли росія проводить провокаційні дії в цьому напрямку. При цьому до таких атак із сусідніх територій вдаються не тільки безпілотники ударного призначення, але і розвідувальні безпілотні літальні апарати, які часто навіть наближалися до території Румунії. Він підкреслив, що подібні випадки вже траплялися раніше, наприклад, з "Орланом" або подібними, близько року чи півроку тому.
"Тому нічого особливого в цій новині немає. Він пролетів, скоротив собі, так би мовити, шлях і таким чином потрапив з півдня на територію нашої держави, де був знищений нашою ППО", - констатував Ігнат.
"Не фіксували": реакція Молдови
Міністерство оборони Молдови заявило, що 26 лютого в повітряному просторі країни не фіксували російські безпілотні літальні апарати. Як йдеться у повідомленні відомства, українська сторона підтвердила Молдові, що всіх безпілотників, запущених над Одеською областю до цього часу, було знищено чи заглушено українською ППО.
"У зв'язку з нібито ризиком входження безпілотника в повітряний простір Республіки Молдова повідомляємо, що жоден безпілотник, запущений російською федерацією над Україною, не пролітав над повітряним простіром Республіки Молдова", - запевнило молдавське міноборони.
Відзначимо, що на території Молдови неодноразово знаходили уламки "Шахедів". Наприклад, 17 лютого там виявили уламки БПЛА типу "Шахед", які знайшли у Вулканештському районі. Це на півдні країни, за 5 кілометрів від найближчого села Нова Етулія та за 2 кілометри від кордону з Україною. Після дронової атаки Одещини у ніч із 9 на 10 лютого молдавські прикордонники заявляли, що підозрюють, що знайдені на їх території уламки – частини російського дрону, збитого українським ППО. Президент Молдови Майя Санду зазначала лише, що потрапляння шматків ворожого дрона на територію сусідньої держави – це ще один доказ того, що російська агресія ставить під загрозу континент.
Як все насправді: чи є загроза з Молдови
Речниця ОК "Південь" Наталя Гуменюк зауважує, що в Кишиневі може бути недостатньо інформації щодо цього інциденту. Вона пропонує дочекатися уточнення інформації.
"Ми маємо вже досвід за часів повномасштабного вторгнення. Спочатку кажуть, що нічого не було, але потім ситуація уточнюється. Ймовірно, попередня інформація не була дуже ретельно перевірена. Ми продовжуватимемо співпрацю з нашими партнерами, і я впевнена, що невдовзі ситуація стане зрозумілішою", - додала Гуменюк.
Загроза атаки через територію Молдови є реальною, оскільки російські війська демонструють нові тактики, уміло скеровуючи свої "Шахеди" і ракети таким чином, щоб вони продовжували влучати у цілі, навіть після перетину кордонів України. Це створює значні труднощі для української протиповітряної оборони (ППО), яка розосереджена на боротьбу з атаками з інших напрямів.
При цьому, варто врахувати, що Молдова не має ефективного радару для виявлення потенційних загроз. Про це повідомляв прем'єр-міністр Молдови Дорін Речан ще 14 лютого. З його слів, радар, отриманий країною від Франції наприкінці минулого року, не може виявляти безпілотники типу Shahed, що є проблемою для Молдови. Для повноцінного виявлення різних типів безпілотників і ракет на різних висотах Молдові потрібні значні фінансові засоби, яких наразі в країні немає (попередньо потрібно декілька мільярдів євро - ред.).
На жаль, після всіх відомих інцидентів на кордоні з Молдовою влада Кишинева лише засуджує атаки росії проти України. Проте цим реакція обмежується, додаткові заходи безпеки на кордоні з невизнаним Придністров'ям, яке межує з Україною, посилюються тільки з української сторони.
Інформатор та Україна на часі: що подивитися на YouTube
Також слідкувати за матеріалами у відеоформаті ви можете на наших ютуб-каналах «Україна на часі», а також «Україна на часі Shorts». Там оперативно зʼявляються новини – від подій на фронті, політики та економіки до спорту, шоубізу та світської хроніки.Також ви можете дізнатися коментарі провідних експертів чи переглянути щоденні, щотижневі та навіть щомісячні підбірки головних новин.
Запрошуємо вас на захопливу розмову з Тарасом Котовим, головою Ради громадського контролю Бюро економічної безпеки. У нашому відео ми обговоримо перспективи Національної стратегії доходів та її вплив на бізнес. Дізнайтеся, чому ця стратегія залишається абстрактною, та багато іншого. Приєднуйтесь до нас і будьте в курсі всіх актуальних подій!
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.