Вакцинація дорослих: які щеплення варто зробити людям, старшим за 25 років

Владлена Мачульська

Вакцинація є одним з найнадійніших способів захисту від інфекційних захворювань, що створюють загрозу для життя

За оцінками ВООЗ, щеплення дозволяють щорічно запобігати до 3 мільйонів смертей. Існує розповсюджений міф, що щеплення роблять лише у дитячому віці. Насправді імунітет проти деяких захворювань зберігається не все життя, тому періодично необхідне повторне введення вакцин — ревакцинація. Так само дорослим обов’язково треба вакцинуватись проти окремих хвороб, якщо вони не отримали захист від них у дитинстві.

Про це повідомили у Міністерстві охорони здоров'я, передає Інформатор. 

Гепатит В

Вакцину проти гепатиту В ввели до обов'язкових дитячих щеплень лише у 2001 році, тож люди, які народилися раніше, не мають вакцинації. Проконсультуватися щодо імунізації можна у свого сімейного лікаря. Дорослі можуть придбати вакцину в аптеках. 

Дифтерія і правець

Імунітет проти цих хвороб зберігається близько 10 років. Тому необхідна ревакцинація. Згідно з Календарем щеплень, починаючи з 26 років, дорослим роблять планові щеплення проти дифтерії та правця кожні 10 років. Такі щеплення в державних закладах охорони здоров'я проводять безкоштовно. 

Коронавірус

Усім дорослим варто отримати захист від COVID-19. Вакцинація надзвичайно важлива в умовах поширення нових штамів, тим більше під час війни, коли можливість дотримуватися застережних заходів, як-от дистанція, провітрювання, чи носіння маски, є не завжди. Але вакцинація від коронавірусу є рекомендованою, проте не обов'язковою. 

Пневмокок

Коронавірус і грип можуть ускладнюватися бактеріальною пневмонією. Найпоширеніша її причина – пневмокок. Тому людям із групи ризику (наприклад, з хронічними захворюваннями, або старші за 65 років) варто зробити щеплення від пневмококової інфекції. Це щеплення не входить до Календаря щеплень, тому зробити його можна лише власним коштом. 

Як зробити щеплення, якщо ваш лікар/педіатр не працює або ви в іншій області. Необхідні щеплення можна зробити в будь-якому медичному закладі, де є вакцини. Для цього не потрібно укладати нову декларацію із сімейним лікарем/педіатром. Якщо ви плануєте залишитися там, куди виїхали, на тривалий час, ви можете розглянути можливість укласти декларацію з місцевим лікарем, щоб мати кращий доступ до медичних послуг. А можете продовжувати консультуватися зі своїм лікарем, якщо він доступний телефоном/онлайн.

Нагадаємо, дві вакцини від коронавірусу змінили назви. Крім того, у якому віці вакцинують дітей від кору, краснухи та паротиту.

Також Інформатор писав, чи потрібно робити другу бустерну дозу щеплення від COVID-19, якщо людина не є в групі ризику.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

No ad for you