В Угорщині погрожують не підтримати черговий пакет санкцій проти рф: чого вимагає Будапешт

Микита Трачук

Уряд країни не підтримає 12-й санкційний пакет, якщо обмеження стосуватимуться окремих вигідних галузей

Голова угорської дипломатії Петер Сіярто заявив, що Будапешт не буде підтримувати новий, 12-й пакет санкцій проти рф за декількох умов. Якщо обмеження стосуватимуться газу, нафти та атомної енергетики, Угорщина не голосуватиме за це. При цьому раніше подібні санкції вже запроваджувалися, проте для Будапешту завжди робили винятки.

За словами Сіярто, такі санкції суперечать інтересам угорської національної економіки. А отже, підтримувати їх сенсу нема, передає пропагандистське видання "РИА Новости". 

Очільник МЗС Угорщини каже, що для Будапешту також існують свої "червоні лінії" у санкціях. Це, зокрема, сфера енергетики. 

"Я можу вам сказати точно: якщо в наступному пакеті (санкцій - ред.) буде щось, що суперечить нашим національним інтересам, ми точно не погодимося на його ухвалення. Червона лінія для нас очевидно стосується енергетики, газу, нафти, атомної енергії та будь-яких інших аспектів, які можуть завдати шкоду нашій державній економіці", – заявив Сіярто.

Окрім цього, за словами міністра, сенсу надалі впродовжувати санкції проти росії взагалі немає. Адже таким чином більше страждають ті, хто їх вводить - на відміну від самого агресора. Таким чином Сіярто вчергове фактично повторив тези російської пропаганди, інформаційно підігравши нашому ворогу.

Окремо голова МЗС країни прокоментував питання персональних санкцій. Угорщина також виступає проти цього виду обмежень. Будапешт, зокрема, цього разу не допустив включення до списків санкцій ЄС віцепрем'єра росії Дениса Мантурова, адже останній нібито "дуже допоміг Угорщині".

"Що стосується персоналій, то у нас дуже чітка позиція: той, хто зробив щось хороше для Угорщини, той, хто врятував життя угорців, наприклад, уможлививши купівлю вакцин, або ті, хто відіграє важливу роль у забезпеченні безпеки нашого енергопостачання – навіщо нам вносити їх до списку санкцій, знаючи, що ці люди не зробили нічого поганого нашій країні? – сказав голова угорської дипломатії. 

Чому Угорщина так себе поводить 

Наразі стосунки між Україною та Угорщиною перебувають у стані ні миру, ні війни. Так, ми не є ворогами, як з росіянами. Однак стовідсотково не є і друзями.

Адже Угорщина постійно дозволяє собі недружню риторику та вчинки, а голова країни Віктор Орбан нещодавно взагалі зустрічався з путіним, тиснув йому руку та називав агресивну війну проти нас "військовою операцією". Таким же чином себе поводять й інші угорські посадовці, на кшталт того ж голови МЗС Сіярто.

Причина цього - в самій сутності угорської політичної еліти та режиму, який вона побудувала. Це досить автократична влада, яка має ознаки неліберальної, корупційної та відверто антиєвропейської. Колеги та сусіди по ЄС та НАТО кожного разу перебувають у шоці від заяв Орбана та його підлеглих, пророкуючи серйозну кризу у взаєминах Будапешта і Брюсселя. 

Фундамент угорського режиму - це традиціоналізм, консерватизм, несприйняття ліберальних цінностей та скептичне ставлення до агресії росії в Україні. Голова Угорщини не раз прямо говорив, що не треба підтримувати нашу державу. Тож чергові недружні дії, як-то з приводу санкцій, не є якимось ноу-хау. 

Ще одна причина таких дій - чисто внутрішня. Угорська економіка, кажучи грубо, стоїть на двох китах: це дешеві енергоносії з рф та великі дотації та допомога з боку Європи. Ще напередодні війни, в 2021 році, Будапешт та москва підписали довгостроковий прямий газовий контракт на 15 років. Згідно з ним, Угорщина до 2036 року напряму отримуватиме від "Газпрому" мільярди кубометрів щорічно. Тож звичайно, що національній економіці країни не вигідні європейські санкції - тому угорська влада й торгується кожного разу, вибиваючи собі особливі умови та компенсації. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

No ad for you