Угорська вата: чому до заяв Орбана потрібно ставитися серйозно

Читать на русском

Заяви, які пролунали в гучному інтерв’ю Віктора Орбана, на перший погляд, видаються логічними, «гіркою правдою» для нас.

Читать на русском
Угорська вата: чому до заяв Орбана потрібно ставитися серйозно
Хоча його прогнозів не варто боятися

Заяви, які пролунали в гучному інтерв’ю Віктора Орбана, на перший погляд, видаються логічними, «гіркою правдою» для нас.

Однак, якщо розібратися, стає зрозумілим, що це ніщо інше, як набір пропагандистських штампів, які ретранслюють адаптовано для європейського слухача. Водночас до тез, які висловив Орбан, попри їхню хибність, потрібно ставитися серйозно, адже це точка зору одного з очільників держав ЄС.

Тексти Орбану пише ФСБ?

Прем’єр Угорщини Віктор Орбан дав інтерв’ю журналістам, у якому докладно розповів, чому, на його думку, росія обов’язково переможе у війні. Мовляв, Захід повинен махнути рукою на Україну та на кривавого тирана на своєму кордоні й жити собі, як ні в чому не бувало. Україну він порівнює з Афганістаном і називає частину нашої держави «нічийною землею». Його скандальні заяви передає видання, American Conservative.

Орбан наговорив у інтерв'ю багато дурниць
Орбан наговорив у інтерв'ю багато дурниць

Заяви прем’єра Угорщини викликали обурення в Україні, наше Міністерство зовнішніх справ виступило з протестом та викликало угорського посла «на килим». Але чомусь здається, що друг путіна Орбан спостерігає за цим і посміхається. Він задоволений собою, адже його слова потрапили в ціль — підняли глибинні страхи українців та інших європейців.

Цього разу Орбан говорив так, ніби не просто забагато дивиться Russia Tuday. Він озвучив текст, який міг би бути розроблений ФСБ спеціально для того, щоб сіяти сумнів серед українців та наших союзників та дати ідеологічну підтримку пропутінським політикам та організаціям, які ще є на заході.

Насправді гучні висновки Орбана здаються логічними та розумними тільки на перший погляд. Якщо копнути глибше, виявиться, що угорський політик просто ретранслює тези російської пропаганди.

«Путін не може програти війну, бо у 2024 році в нього вибори»

Прем’єр Орбан запевняє журналістів, що путін не може дозволити собі програти в Україні, адже у 2024 році в нього вибори. Мовляв, він не може балотуватися як президент, який програв війну.

Цю тезу російська пропаганда транслює як «Ми ще не розпочинали воювати по-справжньому». Мовляв, ми велика і потужна країна, росіяни «вміють помирати за батьківщину, як ніхто інший». Вони кажуть що володіють  суперзброєю: «Армати», Посейдони» та «Кинджали», ядерна бомба, зрештою. Цікаво, що слово «милосердя» стало дуже популярним у російських ватних чатах у 2022 році, каже російська публіцистка Юлія Латиніна. Ватна публіка переконана, що путін та його генерали занадто шкодують українців, а так могли б одним ударом знищити Україну. Але правда в тому, що путін програє війну не через те, що «милосердний» і намагається уникнути втрат серед українців. І не через те, що він так хоче, а через те, що не може нічого із цим зробити, хоча й дуже намагався.

Путін спалив у війні життя понад 126 тисяч своїх підданих та гори важкого озброєння і так і не досягнув значних успіхів. Надії отримати нову зброю від Ірану стають все примарнішими, а ВПК росії не встигає поновлювати втрати. Його «Армати» не можуть протистояти Leopard-2, його «Кинджалів» замало, щоб змінити ситуацію. А ядерну зброю він не може використати, бо, по-перше, боїться наслідків, а по-друге, у тому немає сенсу. Від нього відвернеться Китай, а ті країни, які вагалися, як Індія, перейдуть на нашу сторону — ніхто не хоче відкривати цю “скриньку Пандори”.

«Росія спочатку завжди програє, але потім її не можливо зупинити»

Як і російська пропаганда, Орбан переконаний, що кремль завжди виграє. На зауваження про те, що до цього росіяни показали «жалюгідні результати на полі бою» угорський прем’єр відповів, що згідний. Але відразу додав, що це нічого не значить.

«Але якщо ви подивитеся на російську історію, то так відбувається з росіянами на війні. Вони починають погано, але через деякий час вони все розуміють, а потім їх уже не зупинити», — каже Орбан.

Якщо знаєш лише про Наполеонівські війни та про Другу світову, та ще й із російських підручників, то може здатися, що дійсно так. Але росіяни програли чимало «доленосних» воєн, хоч постійно волають про «непереможність російської зброї».

Іван Грозний прогав Лівонську війну, при чому спочатку московити мали певні успіхи, але закінчилося тим, що кремль втратив більше територій, ніж встиг захопити. Росія програла Кримську війну 1853–56 років. Японська війна 1904–1905 року, яка планувалася яка «маленька переможна» завершилася цілковитим розгромом імператорської армії. Програш у Першій світовій приніс кінець Російській імперії. Росія програла війну в Афганістані та Першу Чеченську війну і є ще багато яскравих прикладів.

«Захід веде війну з росією»

Ще одна теза пропаганди — «росія воює не з Україною, а з НАТО». Вона виникла після того, як «друга армія світу» отримала низку ганебних поразок від ЗСУ. Для росіян виявилося неприйнятно отримати на горіхи від України, набагато краще програвати США чи НАТО. Орбан підхоплює тезу, заявляючи, що «Захід воює з росією — і це факт».

Це дурниця, тому що у війні на території України не діють військові з’єднання країн-членів НАТО. Кожна країна може захищати себе як може й тією зброєю, яку може дістати. Якщо західні крани дають нам озброєння та допомогу, це не означає, що вони воюють із росією. Вони протидіють її політично, але не воюють. Зрештою, Україна не каже, що воює з Іраном, Північною Кореєю чи Китаєм, хоча вони й надають допомогу кремлю.

“Зовнішнє керування”

Орбан повторює тезу про те, що підтримка України не в інтересах інших держав Європи, зокрема Німеччини. Тут він суголосний з путіним, який каже, що європейські еліти втратили самостійність.

«Німці страждають, тому що знають, що в їхніх національних інтересах, але вони не можуть це сказати», — переконує угорський прем'єр.

Путін теж каже, що ЄС перебуває під зовнішнім управлінням
Caption

Він мав на увазі, що німецьке керівництво знає, що йому немає діла до війни, але не може сказати «ні» Вашингтону. Те, що війна не відповідає національним інтересам західних країн — це очевидно. Більш того, вона не відповідає інтересам також України. Але і у нас, і у колективного заходу немає альтернативи, адже дозволити путіну перемогти для нас означає загибель держави, а для Заходу — неминучу і швидку війну проти авторитарних режимів, які захочуть повторити успіхи кремля. 

Орбан суперечить сам собі

Шизофренічність мислення типова для ватних росіян, які одночасно моляться до ікон із Ніколаєм ІІ та люблять Леніна, за наказом якого монарха розстріляли. Цю ж роздвоєність мислення демонструє Орбан. Він каже, що наступ путіна виявиться успішним, й одразу ж припускає, що українські війська можуть вторгнутися в росію і це спровокує ядерну війну. Орбан каже, що росія буде обстрілювати Україну «тактичною ядерною зброєю», і водночас стверджує, що це буде Третя світова.

Він каже, що путін перетворює Україну «на нічийну землю, як Афганістан», щоби «позбавити захід призу». Тому, мовляв, західні союзники не будуть довго підтримуватиме Україну, і водночас вважає, що війська НАТО можуть узяти пряму участь у війні, а тому, знову ж таки, почнеться Третя світова.

Заяви Орбана — це те ж саме, що кажуть російські агенти впливу в ЄС та США. Представники угорської опозиції заявляють, що є ознаки того, що Орбан напряму завербований російськими спецслужбами. Кажуть, він навіть має оперативний псевдонім Вагур. Це небезпечно, оскільки вплив партії Орбана «Фідес» в Угорщині практично не зменшується. Скандальні витівки угорського прем’єра, зокрема коли він прийшов на футбольний матч із фанатським шарфом на якому до карти Угорщини було доєднано частину України, показує, що Орбан, ймовірно, поділяє й інші наративи російської пропаганди. Зокрема, що Україна — failed state і її територію треба поділити. Зокрема частину віддати Угорщині.

Орбан натякає, що хотів би взяти участь у розділі України
Орбан натякає, що хотів би взяти участь у розділі України

Втім, позиція Орбана — це точка зору європейського міщанина, який наляканий тим, що відбувається і хоче якось усе це зупинити, бажано коштом України. Раніше в ЄС було багато охочих «не помічати» злочини путіна. Це призвело до окупації частини Грузії, Криму та Донеччини у 2014 році. Як наслідок, російські пропагандисти все гучніше волають про те, що їм потрібні не тільки Україна, а й Молдова, Північний Казахстан та балтійські країни. На щастя, Європа давно припинила «умиротворювати» рашистів, але такі, як Орбан застрягли у європейському минулому.
Позиція угорського прем’єра — це суперечлива точка зору недалекого, а, можливо, і завербованого політика. Такі прогнози не варті того, щоб на них орієнтуватися. І, відповідно, хоча Орбан і озвучує якісь наші таємні страхи, боятися, що вони стануть реальністю немає сенсу.

Нагадуємо, прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан в одному з інтерв’ю заявив, що у необхідне припинення підтримки України, аби припинилася війна. Інформатор також повідомляв, що Угорщина запевнила, що не чинитиме опору в наданні чергового пакета військової підтримки для України.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.