Тютюнові королі за трьох президентів: що відомо про Кауфмана та Грановського, арештованих НАБУ

Ольга Палій

Арешт бізнесменів з Одеси викликав великий резонанс

Історія про арешт одеських бізнесменів Бориса Кауфмана та Олександра Грановського сколихнула Україну. Довгі роки: за Януковича, за Порошенка та за Зеленського - їх бізнес зростав та квітнув. І все це попри досить гучні звинувачення, які періодично виникали: від ухилянні від сплату податків до зв’язків з російськими спецслужбами. Інформатор зібрав усе що відомо з приводу цієї справи та спробував розібратись, що змінилося зараз.

Борису Кауфману та Олександру Грановському загрожує 12 років за гратами

Національне антикорупційне бюро 6 грудня, повідомило про підозру двом одеським бізнесменам, яких детективи затримали напередодні. Йдеться про Бориса Кауфмана та Олександра Грановського. Їм інкримінують створення злочинної організації та хабарництво. Максимальне покарання, передбачена цими статтями, – до 12 років позбавлення волі з конфіскацією. Детективи вважають, що з осені 2021 року бізнесмени контролювали практично всі питання економічного життя Одеси: взаємодію з забудовниками, державні закупівлі, діяльність комунальних підприємств тощо. Для цього вони нібито налагодили процес системного підкупу чиновників і депутатів місцевої ради.  

До речі, проблеми у Бориса Кауфмана розпочались ще у серпні 2022 року. Тоді його затримали на кордоні під час спроби виїхати з України. До того Кауфман був на відпочинку у Греції, після чого ненадовго повернувся до України. До речі, заборона виїзду за кордон на Кауфмана не розповсюджувалась, адже він є батьком трьох дітей. ЗМІ пишуть, що ДБР  видало щодо Кауфмана так званий "індекс В", який передбачає вивчення всіх документів відносно особи, яка перетинає кордон.

Vertex United та TEDIS Ukraine

Бориса Кауфмана і Олександра Грановського називають власниками двох великих компаній: Vertex United та TEDIS Ukraine. Жодного скандалу щодо першої, ми не знайшли.

Vertex Hotel Group управляє об'єктами готельного призначення: «Бристоль», «Лондонська» в Одесі та «Президент готель» у Києві. У червні 2013 року Vertex United придбала у медіа-холдингу UMH group (мажоритарний власник — Борис Ложкін) і мільярдера Геннадія Боголюбова медіа-проєкт «Фокус» (журнал «Фокус», «Фокус. Красива країна», сайт focus.ua). Борис Кауфман і Олександр Грановський також контролювали одеський телеканал «РІАК», але, за деякими даними, продали його колишньому мерові Одеси Олексію Костусєву.  У грудні 2016 року власники Vertex United Борис Кауфман та Олександр Грановський продали медіапроєкт «Фокус» власнику Business Radio Group Анатолію Євтухову. З 1 січня 2022 року Vertex United є спонсором ФК «Чорноморець» з Одеси. А от з TEDIS Ukraine все набагато складніше

TEDIS Ukraine: тютюн з російським корінням

Компанія TEDIS Ukraine бере свій початок у 2010 році, коли була створена компанія "Мегаполіс-Україна", дочірня фірма російської групи "Мегаполіс", що контролювала левову частку тютюнового ринку рф у складі концерну "Меркурій". До 2013 року ця компанія взяла під контроль 90% ринку роздрібної торгівлі тютюновими виробами України. За даними ЗМІ, цьому допомогла протекція наближених Віктора Януковича.  

“За Януковича під "дахом" під тиском міністра доходів і зборів Олександра Клименка за допомогою банального кримінального рекету всі роздрібні структури з торгівлі цигарками були ліквідовані. А на ринок роздрібного продажу - всіх продажів у всіх кіосках, у всіх заправках, усіх маленьких магазинах, зайшла вона компанія - "Тедіс". І всі виробники сигарет із нею уклали довгострокові контракти. Ну так різко самі захотіли, інакше їм натякнули в МВС та СБУ, що взагалі втратять свій ринок збуту”, - писав Цензор.нет.

Звинувачення у підтримці тероризму, що закінчились нічим

Революція Гідності на початок російської агресії у 2014 році не завадили тютюновому бізнесу наших героїв. Лише у січні 2016 року розпочалася кампанія активістів з пікетування складів готової продукції компанії, її звинувачень у фінансуванні ФСБ РФ через фонд "Моноліт" Ігоря Кесаєва, а також ЗС РФ через постачання зброї виробництва ВАТ "Завод Дегтярьова". Через гучний скандал у травні 2016 року компанія навіть змінила назву на "Тедіс Україна". 

У 2017 році ГПУ відкрила кримінальне провадження проти тютюнової компанії. "Департаментом у сфері економіки ГПУ разом з Головною військовою прокуратурою при оперативній підтримці підрозділів Національної поліції викрито схему особливо великого ухиляння від сплати податків та незаконного виводу мільярдів гривень за кордон, в тому числі – для фінансування тероризму", – йдеться у повідомленні. Досудове розслідування встановило, що "з 2012 до сьогодні дійсним власником монопольного дистриб'ютора тютюнових виробів ТОВ Мегаполіс Україна (тепер – Тедіс Україна) є, зокрема, громадянин РФ Кесаєв, щодо якого рішенням РНБО застосовано санкції у вигляді заборони виведення коштів з України за кордон. Під впливом Кесаєва на ключові посади в ТОВ "Тедіс" призначено осіб, які всі свої рішення узгоджують із членом ради директорів російського ЗАТ "Завод імені Дегтярьова" – одного з постачальників зброї терористичним організаціями ДНР-ЛНР", – писав 31 березня 2017 року у своєму Facbook генпрокурор Юрій Луценко.

Того ж дня міністр внутрішніх справ Арсен Аваков писав, що у справі дистриб'ютора тютюнових виробів "Тедіс Україна", пов'язаного з російським олігархом Ігорем Кесаєвим, проводять понад 100 обшуків у декількох містах України. За словами Авакова, "допомога терористичним організаціям псевдореспублік, несплата податків – це лише кілька епізодів "послужного списку" трудової діяльності компанії". "2,5 мільярди гривень вивели у країну, що з нами воює. Бізнес-коріння наймогутнішого дистриб'ютора перебувають у Росії. Бенефіціари цього тютюново-убивчого бізнесу – соратники Кремля", – заявив голова МВС.

Історія тривала досить довго. “Сьогодні відбуваються санкціоновані судом обшуки у керівників кампанії Тедіс. ГПУ отримало документи про початок процесу зміни бенефіціарів кампанії Тедіс - громадян РФ. Кримінальне провадження триває”, - написав у Facebook генпрокурор Юрій Луценко 26 квітня 2017 року. 

Щоправда, справа нічим не кончилася. Писали, що це було пов’язано з тим, що син Юрія Луценка пішов працювати в “Тедис Україна”. 

Нові друзі зі “Слуги народу”

Після перемоги на президентських виборах Володимира Зеленського Борис Кауфман знову показав свою здатність знаходити друзів у високих кабінетах, незважаючи на їх політичні переконання. ЗМІ писали про успіхи компанії у справі лобізму зручних для тютюнового ринку законопроєктів, потрібні поравки для яких нібито вносили нардепи від СН Олександр Дубинський та Олександр Юрченко. 

У 2021 році журналіст Євгеній Плиський писав про ініціативу голови парламентської фракції СН Давида Арахамії щодо зниження акцизів на айкоси. За розрахунками Плиського, ціна питання у цьому випадку становила б 3 млрд грн. На думку Плиського, з отриманих таким чином 3 млрд грн частину буде направлено "Тедіс Україна" і акумульовано в тіньові зарплати "слуг народу" від партії. 

Обід з Зеленським в Одесі

ЗМІ писали, що Борис Кауфман міг бути також “смотрящим” від президента за Одеською областю. Про це прямо заявив єксгенеральний прокурор України Руслан Рябошапка в інтерв’ю радіо НВ у лютому 2021 року.   

«Коли я був на посаді генерального прокурора, було відкрито багато проваджень, пов’язаних із місцевими елітами. Зараз всі вони десь поховані; і ті, проти кого відкривалися ці провадження, хто підозрювався, наприклад, у розкраданні земель Одеського аеропорту та інших зловживаннях в Одесі, з одеським майном; зараз ці люди фактично є, грубо кажучи, „смотрящими“ за одеським регіоном. Вони комунікують із Офісом президента», — пояснив Рябошапка.

Саме Борис Кауфман та Олександр Грановський проходили як власники Одеського аеропорту у кримінальному розслідуванні НАБУ проти підозрюваного у причетності до махінацій мера Одеси Геннадія Труханова, щоправда, ця справа нічим не закінчилась.

У липні 2020 року Цензор.нет писав: “5 липня під час візиту до Одеси президент Зеленський обідав у ресторані "Риба". На обід були запрошені лише найближчі люди - голова його Офісу Андрій Єрмак, заступник голови ВП Кирило Тимошенко, кілька співробітників ВП та одеських друзів президента. Але головною сенсацією виявилося, що за даними джерел Цензор.НЕТ, Зеленський запросив на обід мільярдера Бориса Кауфмана, власника "Тедіса". Ну всяке було – контрабандисти керували виборчим штабом, павлюки, тимошенки та слюсарєві розставляють свої кадри у правоохоронних органах, але ще й це..” 

Війна з Антимонопольним комітетом

АМКУ став чи не єдиним держорганом, у якому “Тедис Україна” не змогли знайти друзів. За президента Порошенка у 2017 році Антимонопольний комітет України оштрафував компанію на рекордні тоді 430 млн грн. А у жовтні 2019 року на тютюнові компанії України було накладено зовсім безпрецедентний штраф у 6,5 млрд грн, 3,4 млрд грн з яких припали на "Тедіс Україна". Втім, компанія звернулася до суду. У лютому 2021 року Верховний суд України ухвалив позицію "Тедіс Україна" та визнав вимоги АМКУ незаконними. Проте вже в березні АМКУ наклав на компанію новий штраф у розмірі 274 млн. грн. за невиконання в повному обсязі його рішення від 2016 року, згідно з яким "Тедіс Україна" була оштрафована на 431 млн. грн. Штраф компанія заплатила в повному обсязі, проте не всі умови Антимонопольного комітету України були виконані, що і стало підставою для накладення нових штрафних санкцій. "Тедіс" знову спростувала всі заяви АМКУ і заявила, що оскаржуватиме це рішення у суді. 

Цікавою є доля голови Антимонопольного комітету України Юрія Терентьєва, який у липні 2020 року офіційно пішов у відставку за власним бажанням. Втім, як повідомив головний редактор "Цензор.Нет" Юрій Бутусов на своїй сторінці у Facebook, написана відповідна заява була нібито під тиском особисто президента України Володимира Зеленського через той самий штраф у 6,5 млрд грн для тютюнових монополістів.

“Кауфман зараз дуже корисний для "Слуг народу". Кажуть, він підтримує "Слуги", і це може бути пов'язано з виборами. 23 травня. За даними джерел Цензор.НЕТ, голова СБУ Іван Баканов, Борис Кауфман та екс-глава Одеської облдержадміністрації часів Кучми Сергій Гриневецький провели зустріч в Одесі, де обговорювали перспективи співпраці. Цілком імовірно, що саме Гриневецького висунуть Зеленський на посаду нового голови Одеської облдержадміністрації. А радник Баканова Банчук виявляє велику цікавість до суддів, які займаються справою "Тедіса", - пише Цензор.нет.

Що змінилось?

Виникає питання, чому Фортуна перестала бути прихильною до наших героїв? НАБУ та САП, які зараз розслідують цю справу, на відміну від інших правоохоронних органів, дійсно незалежні від офісу президента тому можуть розслідувати гучні справи, не побоюючись тиску. Не виключено, що повномасштабна війна примусила український політичний клас нарешті перестати ігнорувати структури, пов’язані з країною-агресором. Тож, увага СБУ до кліра УПЦ та увага НАБУ до власників компанії TEDIS Ukraine - речі одного порядку. Щоправда, розуміючи здатність наших героїв “вирішувати питання”, поки що зарано робити висновки.

Раніше Інформатор писав, як СБУ проводило обшуки у монастирях УПЦ та у кліриків цієї церкви у різних регіонах України.

No ad for you