Спроба удару по Смоленській АЕС: чому це могла бути невдала провокація Кремля

Читать на русском

Медведєв вже звинуватив Київ у намаганні атакувати атомну станцію, однак вище керівництво рф підтримати його в цьому не поспішає.

Читать на русском
Смоленська АЕС
Росіяни кажуть про застосування Storm Shadow або ракет комплексу С-200

Медведєв вже звинуватив Київ у намаганні атакувати атомну станцію, однак вище керівництво рф підтримати його в цьому не поспішає.

В неділю, 9 липня, росія звинуватила Україну в спробі влучити ракетами Storm Shadow або 5В28 (С-200) по Смоленській (Десногорській) АЕС та військовому аеродрому у Калузькій області рф. РосЗМІ розповіли, що дві українських ракети нібито збила російська ППО і одна з них впала на пилораму. Однак на відео, що було опубліковано тими ж російськими медіа, замість наслідків "збиття" ракети видно пряме влучання боєприпасу в якийсь обʼєкт.

Інформатор розбирався у суперечливій інформації росіян стосовно "ракетного удару України".

Не збиття, а пряме влучання ракетою – але точно не по АЕС

Близько 17:30 російський телеграм-канал Mash повідомив, що Збройні сили України нібито "намагалися атакувати ракетами Десногірську атомну станцію у Смоленській області та військовий аеродром у Калузькій".

Повідомлення про ракетний удар
Повідомлення про ракетний удар

"Імовірно, британськими Storm Shadow — це вказують уламки, які прямо зараз знаходять на місці їх падіння. І якщо це підтвердиться, сьогоднішня атака стане першим зафіксованим випадком застосування натівських ракет по російському тилу, чого Україна гарантувала не робити", - йшлося у повідомленні.

Також росЗМІ запевнили, що обидва снаряди збила російська ППО - у небі над селищем Битош Брянської області близько 14:00. Перша, за свідченнями телеграм-каналу, впала посеред поля, а друга - на територію пилорами.

Приблизно за дві години той самий телеграм-канал опублікував відео, на якому, як стверджується, зафіксований момент "падіння української крилатої ракети на пилораму у селищі Битош. Водночас невідомо, про яке "збиття українських ракет" йшла мова двома годинами раніше, якщо на відео показане пряме влучання ракети у обʼєкт та вибух.

Дивні погрози Медведєва

У 19:39 екс-президент та заступник голови Радбезу рф Дмитро Медведєв, відомий своїми ядерними погрозами, написав у своєму телеграм-каналі про можливість удару росії по трьох українських АЕС одночасно.

"Якщо підтвердиться спроба атаки натівськими ракетами по Смоленській (Десногорській) АЕС необхідно розглядати сценарій одночасного російського удару по Южно-Українській АЕС, Рівненській АЕС та Хмельницькій АЕС, а також по ядерних об'єктах у Східній Європі. Тут уже нема чого соромитися", - написав російський політик.

Пост Медвєдєва
Пост Медведєва

Однак вже майже за годину росЗМІ з посиланням на російське слідство повідомили, що удар міг бути нанесений не за допомогою британських Storm Shadow, а з використанням зенітних 5В28 від радянського комплексу С-200, який стоїть на озброєнні як у ЗСУ, так і у армії окупантів.

Повідомлення про С-200
Повідомлення про С-200

"За нашою інформацією, в Україні 5В28 могли адаптувати під застосування як оперативно-тактичну балістичну ракету. Що збільшує дальність їхнього польоту до 350 кілометрів і дозволяє працювати за цілями на землі", - пишуть автори публікації з посиланням на дані слідства.

Спроба удару по АЕС - невдала провокація путіна?

Українське військове командування офіційно не коментувало повідомлення про вибухи ракет у Брянській області. Сумнівів щодо повідомлень росЗМІ про причетність ЗСУ до цієї історії додає той факт, що влучання у пилораму відбулось аж у 70 кілометрах від Смоленської АЕС. Про це, зокрема, писали і прокремлівські ЗМІ.

Повідомлення росЗМІ
Повідомлення росЗМІ

Чи існує вірогідність того, що це була невдала спроба Кремля здійснити провокацію з метою звинуватити Україну? Так.

По-перше ніхто з високопоставлених чиновників рф, окрім Медведєва, не звинуватив Київ у спробі вдарити по АЕС. У повідомленні Міноборони рф від 10 липня йдеться про нібито намагання України влучити по обʼєктах у тимчасово окупованому Криму, а також в Ростовській та Калузькій області рф - однак нема жодної згадки про атомну електростанцію.

Повідомлення міноборони рф
Повідомлення міноборони рф

По-друге, у російських телеграм-каналах незадовго до інциденту повідомлялося про план Кремля по вчиненню провокації на одній з АЕС рф з метою звинуватити Україну - зокрема, мова йшла про підрив Курської АЕС. 

"Справи на фронті йдуть не найкращим чином, впевненість у тому, що український контрнаступ провалиться і всі "нові території" вдасться зберегти, немає ні військових, ні президента... На думку путіна, катастрофа на АЕС мобілізує суспільство на боротьбу з наслідками катастрофи та допомогу постраждалим, відверне увагу від фронту, пояснить невдачі у війні та втрати територій підступністю ворога, який скористався тим, що російське керівництво концентрує зусилля на подолання наслідків катастрофи", - писав в червні телеграм-канал "Генерал СВР".

Курська АЕС
Повідомлення телеграм-каналу від 14 червня

Таким чином росія потенційно могла здійснити спробу вдарити по своїй АЕС, однак в результаті вона була невдалою, а заступника голови Радбезу рф Медведєва про цей план Кремля не попередили, і він передчасно почав поширювати погрози у бік Києва, які в результаті не були підтримані іншими представниками вищого керівництва рф.

Раніше Інформатор детально розбирав слова путіна про створення "санітарної зони" на кордоні України та рф та можливі плани по підриву на російській АЕС.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.