Президент Ірану Раїсі міг загинути в авіатрощі: хто буде замість нього та як це вплине на країну

Ярослав Коджушко

Пошукова операція гелікоптера з главою держави триває в умовах туману та темряви, а в Ірані подекуди вже святкують загибель президента

Президент Ірану Ібрагім Раїсі міг загинути внаслідок падіння гелікоптера 19 травня, на борту якого перебував. Такі інформацію вже публікують у деяких ЗМІ, зокрема ізраїльських, з посиланням на західних чиновників. Пошуки авіасудна з політиком тривали вже понад шість годин, а операція була ускладнена погодними умовами та темрявою. А деякі журналісти навіть повідомили, що вертоліт іранського президента все ж знайшли, але цю інформацію пізніше спростували.

Про загибель Раїсі пишуть іранські та ізраїльські ЗМІ. Така подія може стати "сигналом" для мас, які мають протестні настрої, а місце президента може зайняти перший віцепрезидент Мохаммед Мохбер

Авіакатастрофа сталася через погодні умови – у регіоні спостерігався густий туман.  Через це й ускладнені пошуки екіпажу, які тривають вже понад шість годин, а також на них вплинула темрява. Після того, як стало відомо, що гелікоптер впав у районі села Узі, туди одразу ж виїхали рятувальні служби та кілька карет швидкої. Медіа також повідомляли, що під час операції безвісти зникли троє рятувальників. Також на сторінці Таїсі в Instagram з’явився допис із закликом помолитися за його життя.

Що відомо про Ібрагіма Раїсі

Ібрагім Раїсі до президентської каденції був суддею, який відомий своєю жорсткістю. Також у 2014-2016 роках був генеральним прокурором Ірану. Він балотувався на посаду глави держави у 2017 році як кандидат консервативного Народного фронту Сил ісламської революції, але програв Хасану Роухані, А у 2021-му переміг на президентських виборах – з 28,6 млн бюлетенів Раїсі набрав 17,8 млн. Його називали причетним до страт іранських політичних в'язнів у 1988 році. У 2019 він кілька разів потрапив під санкції США через порушення прав людини, а аналітики вважають його найбільш грізним представником силових структур.

Він виступав на цензуру західної культури та ісламізацію університетів. Крім того, підтримував сегрегацію за статевими ознаками.

Також він підтримував російського диктатора Володимира Путіна та, зокрема, війну РФ проти України. У грудні 2023-го Раїсі прилітав у Москву та зустрічався із ним. Тоді Путін повідомив, що товарообіг між країнами за останній рік досяг майже $5 млрд, тільки за 2023-й – на 20%. Також лідери РФ і Ірану обговорили тоді угоди Євразійського економічного союзу та Ірану про вільну торгівлю.

За правління Раїсі Іран почав активно допомагати Росії зі зброєю, зокрема, з ракетами та дронами-камікадзе типу “Шахед”. Росія ж стала одним з найбільших інвесторів Ірану. І якщо раніше іранська влада була обережна в таких заявах, то тепер вони відкрито про це кажуть. Водночас варто зауважити, що в Ірані він все ж не вважався головним політиком, адже “над ним” був ще Верховний лідер –  аятолла Алі Хаменеї. Раїсі називали його ймовірним наступником.

Хто може зайняти місце Раїсі

Фактично президент є другою за значимістю людиною в Ірані, а "вищий" за нього Верховний духовний лідер, яким нині є Алі Хаменеї. За іранською конституцією, якщо ж президент помирає або не може протягом двох місяців виконувати свої функції, Хаменеї може на його місце призначити першого віцепрезидента, яким наразі є Мохаммад Мохбер, який також є головний координатором іранського уряду.

Як пишуть телеграм-канали, Мохбер є людиною, доволі близькою до Росії, зокрема саме в його зоні відповідальності більшість питань російсько-іранської Комісії з торговельно-економічної взаємодії. Зокрема, міністр енергетики РФ Олександр Новак зустрічався із ним 28 лютого. А 15 травня Мохбер зустрічався з головою правління "Газпрому" Олексієм Міллером під час його поїздки до Ірану - вони обговорювали газовий хаб.

Чим обернеться для Ірану загибель Ібрагіма Раїсі

Смерть президента Ірану для країни стане стресом - доведеться перелаштовувати роботу уряду та обирати нового лідера. Втім на саму іранську систему це жодним чином не вплине. Так вважає експерт з іранської політики Микита Смагін, який залишив відповідний допис у своєму Telegram-каналі. За його словами, Раїсі - успішний функціонер від консерваторів, але саме для країни не був "яскравою" особистістю.

Головний ризик - це те, що його загибель опозиція може сприйняти як "сигнал" до дій - буцімто тепер можна виходити на вулиці та влаштовувати протести. Протягом останніх місяців силовики в Ірані почали "більше брати на себе" та стали жорстокішими, тому суспільні настрої теж погіршувалися. 

"Однак поки що я б не переоцінював цю можливість. Мені здається, що загибель президента - це не та емоція, яка має сильно сколихнути іранське суспільство. Все ж таки не Хаменеї помер.Так що резюмуючи: якщо Раїсі загинув – це серйозний стрес для системи, але не екзистенційний виклик", - додав аналітик.

Падіння гелікоптера з Раїсі на борту

Вертоліт, на борту якого перебував президент Ірану Ібрагім Раїсі, зазнав “жорсткої посадки” вдень 19 травня. Відомо, що у колоні авіасуден було три гелікоптери. Два були з кількома міністрами та чиновниками, вони змогли щасливо приземлилися. Третій же зазнав “жорсткої посадки”. На ньому також перебував міністр закордонних справ Ірану Хосейн Амір Абдоллахіян і лідер п'ятничної молитви в Тебрізі аятола Мохаммад Алі Аль-е-Хашем.

Це сталося, коли Раїсі повертався з регіону Хода-Афарін у північно-західній провінції Ірану Східний Азербайджан, неподалік міста Джульфи. Там він зустрічався із президентом Азербайджану Ільхамом Алієвим, разом із яким відкрив дамби на спільному кордоні.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 
No ad for you