Посухи, повені та зими без снігу: через зміни клімату за 100 років Україна може перетворитися на Іспанію або Ізраїль

Читать на русском

Кліматологи "прикинули" приблизний сценарій того, як зміниться клімат в Україні у найближчі 50-100 років

Читать на русском
Посухи, повені та зими без снігу: через зміни клімату за 100 років Україна може перетворитися на Іспанію або Ізраїль

Кліматологи "прикинули" приблизний сценарій того, як зміниться клімат в Україні у найближчі 50-100 років

Якщо ви колись ловили себе на думці, що раніше літо в Україні було не таким спекотним, як зараз, - вам не здалося. Так і є. За останні 100 років середня температура повітря піднялася на 1,2 ° і, судячи з усього, показники не збираються падати. Саме тому кліматологи вирішили "прикинути" приблизний сценарій того, як зміниться клімат в нашій країні у найближчі 50-100 років.

Як пише BBC,експерти з питань клімату розглядають три сценарії, в залежності від того, наскільки ефективно людство буде протидіяти змінам клімату, - повідомляє Інформатор.Найбільш реальним виглядає один з них, за яким до 2100 року середня температура на Землі підніметься не більше ніж на 2-2,5 °.

Якщо говорити про найпесимістичніший сценарій, який теж цілком реальний, - в арктичних широтах температура зросте на 8-10 °. Збільшення середньої температури на один градус - це збільшення теплого періоду на 1 день. Відповідно, якщо говорити про зростання на 10 °, то полярне літо може розтягнутися на 100 днів. Як підсумок - танення льодовиків і сильне розбалансування атмосферної циркуляції, що буде видавати все більше аномалій: від морозів і снігових заметів десь в Іспанії, до 30-градусної спеки в арктичних широтах.

Як зміниться клімат в Україні:

Згідно найбільш реальному сценарію, найближчим 50-100 років клімат стане більш сухим. Високотемпературні, сухі повітряні маси йтимуть з боку колишніх степів Прикаспійської низовини, які перетворяться на пустелі і напівпустелі. Так, поступове спустошення "поповзе" з південного сходу України на північний захід. Все це принесе спекотне та сухе літо.

Сильні дощі швидше за все принесуть посуху. За згаданих вище умов, сухий ґрунт просто не зможе прийняти воду.

"Такий ґрунт - як скло, вода по ньому тільки стікає", - говорить кліматологиня Віра Балабух. - "Для нормального живлення треба, щоб довго йшов затяжний, спокійний дощ. Ми про такі періоди вже забуваємо".

Ще один побічний ефект сухої землі і рідкісних злив - регулярні повені та підтоплення. Коли в атмосферу потрапляє більше вологи, хмари стають більш потужними, а опади - більш інтенсивними. Цього року такі повені були в Одесі,Маріуполі та Львові. І ситуація може тільки погіршитися.

Зими стануть трохи теплішими, але через атмосферної розбалансування в Україні періодично будуть приходити аномальні похолодання з Арктики з сильним снігом і морозами. У той же час практично зникнуть зими зі стабільним тривалим сніговим покривом. І це теж стане проблемою.

"У більшості наших річок снігове підживлення. Якщо немає снігу, ми втрачаємо воду, яка повинна насичувати річки й колодязі. Виникає проблема з водопостачанням", - пояснює кліматологиня. 

Крім того, завдяки сніжному покриву перегниває суха трава, яка залишається з осені. Без снігу бур'ян залишиться сухим, а з приходом тепла він буде відмінним провідником для масштабних лісових пожеж. Ще один побічний ефект - тандем з посухи і сильного вітру за сприятливих умов може спровокувати пилові бурі. 

В цілому, клімат стане все більш непередбачуваним, буде все більше аномальних явищ - тривалі теплові хвилі, посухи, торнадо, урагани, повені та інше. Експерти сходяться до одного: в літній сезон Україна буде все більше нагадувати середземноморські країни. Залежно від кількості опадів, це може бути волога Італія чи Греція або посушлива Іспанія, а може навіть Ізраїль. 

Як наслідок змін в кліматі - зникнення кількох видів тварин, їхня міграція, поява нових хвороб та інфекцій. Припущення і прогнози експертів з питань клімату можна знайти тут

Нагадаємо, тут ми розповідали, якою буде погода в Україні в серпні, а тут - чому в Азовському морі стало так багато медуз. 

Також писали про те, що аномальна спека триматиметься в світі найближчі кілька десятиліть. Все через антропогенні викиди парникових газів

Підписуйтесь на наш Telegram-канал,щоб не пропустити важливі новини. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері стежте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live.Підписатися на канал у Viber можна тут

 

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.