Камбеку не вийшло: огляд матчу Австрія - Бельгія

Артем Россинский

У центральному матчі групи F вистачало футбольної естетики

У центральному матчі 7-го туру відбору на Євро-24 зустрілися лідери групи F – Австрія та Бельгія. Вони мали вирішити питання лідерства: хто очолить групу та престижніше вирушить на новий турнір. Гра вийшла дуже інтенсивною та непередбачуваною – Австрія ледь не здійснила яскравий камбек після того, як бельгійці в одні ворота винесли їх за кілька хвилин. Детальніше про цей суперматч – в огляді Інформатора.

Перед грою

На гру з найбільшою інтригою всієї п’ятниці Тедеско привіз до Відня кращих з можливих: Онана, Фас, Лукаку, Доку та Кастань. Натомість Рангнік виставив Зайвальда, Лінгарта, Шлагера, Лаймера та Баумгартнера.

Попередній, літній матч Австрії та Бельгії був першим за понад дванадцять років і завершився внічию 1:1. Невдало у власні ворота підправив м’яча бельгієць Мангала, на що вдалося відповісти голом Лукаку. Сьогодні він також виходив - і саме на забивного форварда була головна ставка в контексті великих втрат.

Перший тайм. Один момент – один гол.

Великі втрати - це значна проблема зі складом, що назбиралася на вирішальний матч в обох команд. Австрійці в домашній грі не могли розраховувати на Алабу, Арнаутовича, Шнегга та Лінднера, а бельгійці не дорахувалися Куртуа, Лавію, Прата, Троссарда і, звісно, де Брюйне. Що примітно, і в минулій зустрічі Кевін не брав участь. Можливо, саме його роль має вирішальне значення для усієї збірної.

Слід зауважити і на турнірному положенні перед матчем. Команди тримали впевнене лідерство, забрали по 13 очок у п’яти іграх та вперше за багато років залишили поза бортом прямої кваліфікації Євро-24 Швецію. Тому у п’ятницю вирішувалася дуже важлива доля престижу - хтось із цих двох міг перемогти головного суперника та мати запас очок на першому місці.

Вже з перших хвилин команди почали агресивну розвідку: за 5 хвилин створили по одному моменту. Без значних загострень, але старт гри забрала Австрія. За 10 хвилин – три удари по воротах, чим змушували Бельгію глибоко сідати для ешелонованої оборони: навіть Лукаку відходив на власну половину. Ніби останній матч грав Баумгартнер: він запресингував Фаса до втрати м’яча, але у спробі вибігти на удар заплутався у власних ногах.

А от гостям знадобився один момент та один удар. Нізвідки виринула ця атака – і забив Лукебакіо. Здавалося б, звичайний контроль у центрі раптовим пасом на Кастаня розрізав Лукаку. Захисник викочує на хід нападнику і він на швидкості знищує Лінгарта та пробиває у дальній кут, ще й у падінні. Перший гол від вінгера на відборі – та повний шок для надактивної Австрії.

Відповідати господарям було чим. Принаймні, загадкою на кутових, коли гравці збиралися до купи і розбігалися вже після подачі. Таке собі намагання, як 5 років тому, збити з пантелику захист суперника. У першому матчі за збірну Саркарія раптово отримав м’яча та пробив повз Вертонгена – лише воротар врятував там від стовідсоткового голу. А вже за хвилину Червоних дияволів Селс рятував вже після удару Віммера. Не так багато часу знадобилося «Команді», аби реанімувати власний безпорадний стан та знову поновити тиск.

До речі, про голкіпера Бельгії. У попередніх матчах замість травмованого Куртуа у ворота став Кастельс, на відборі він провів дві гри в рамці. Справжнім випробуванням для нього стала битва з Азербайджаном, але її гравець втримав. Водночас, дві гри на нуль не переконали Тедеско – і там, де обсяг відповідальності в мегавирішальному матчі був просто захмарний, він довірився Сельсу. Основний голкіпер Страсбурга грає по одному матчу за збірну за сезон. Але, можливо до цього року.

До середини тайму сили вирівнялися, обидві команди змогли закрити діри в захисті. Тому вони кардинально змінюють свої підходи: якщо Бельгія почала випробовувати вдачу дальніми пострілами, то Австрія різко змінювала фланги. Латералі (на цих позиціях постійно грав хтось новий) раптово переводили м’яча на іншу половину в пошуках забігання від Саркарії чи Баумгартнера.

В цьому моменті усі ніби зупинилися, задоволені поточним результатом. Взяти хоча б Селса, який вибивав від воріт аж 20 секунд, просто дивився та чекав, доки на нього звернуть увагу. За цим епізодом сталася і проблема для Тедеско: на жовту сіли два ключові півзахисники. Непотрібні фоли подарували по картці Онані та Мангалі. Втім щільній обороні це зовсім не заважало: бельгійці так само сідали всією командою назад, тільки тепер Лукаку лишався у центральному колі – гол дозволяв йому так вчиняти.

На перерву команди пішли за абсолютної переваги Австрії: більше ударів, більше моментів, більше володіння. Втім, точкові загострення від флангів гостей, як-то майже гольовий випад Доку, створювали дуже класне враження від першого тайму. Заміни в таку гру не були потрібні: але господарям не завадило б знайти структуру. Від постійної зміни позицій страждав голкіпер Шлагер, адже йому все частіше доводилося перехоплювати навіси.

Другий тайм. Найкрутіші 45 хвилин із заявкою на камбек

У перерві бельгійські медики чаклували над Селсом: воротар під кінець першого тайму ледь не травмувався у зіткненні з Баумгартнером. На щастя, минулося - новий тайм ми продовжили крутою дуеллю двох голкіперів. А от кого тренер зняв – так це Опенда: непомітний атакувальний півзахисник пішов відпочивати, натомість вийшов Карраско.

На початку других 45 хвилин здалося, що інтрига буде жити. Адже перший гол прийшов дуже неочікувано. Потому ж обережні паси на просування для Саркарії чи Баумгартнера з одного боку чи для Лукебакіо чи Доку з іншого лишалися центральною стратегією. Саме Баумгартнер міг забивати, коли змістився до центру та цілив у дальній кут – навряд воротар встигав, але дуже небезпечна спроба. Відповів на це найкращим своїм епізодом Лукаку – протиснув Лінгарта та спробував перекинути воротаря. Він влучає у штангу, але цей дотик відкриває скриньку Пандори.

Уже за хвилину всі зловили флешбек із першою грою в групі. Віммер збиває на куті Карраско. Штрафний – але не подача, а розіграш. Той же Карраско викочує на Лукебакіо під його потужний удар. Підступний рикошет від ноги Зайвальда – і воротар просто безсилий. 2:0 – обидва голи забиває той, хто до цього не знав смаку взяття воріт за збірну.

Не минає і кількох хвилин – як новий провал захисту Австрії. Цього разу вже мегадосвідчений Доку змінив фланг і пішов глибоко праворуч. Там його намагалися з’їсти Данзо, Вобер та Лінгарт – але неймовірним пасом він знаходить у центрі Лукаку. Іменитий бельгієць свого моменту дочекався і, так само як і Лукебакіо, пробив потужним ударом голкіпера. За лічені миттєвості усі надії австрійців зруйнувалися вщент.

Натомість, запалював воротар гостей Селс. За 60 хвилин він здійснив два важливих сейви. І це попри те, що господарі мали на той момент аж 11 ударів! Австрія побігла реалізовувати все те, що не змогла за перший тайм, бо порятунок з 0:1 ще був очікуваним, однак з 0:3 він вже не майорів. Проблема Рангніка – відсутність рівного підсилення. Він звісно випустив одразу Байду, Калайджича та Чама – але більше, щоб вони відчули, що таке велика гра. За три хвилини красивий матч з інтригою перетворився на побиття без шансів на перемогу.

Бельгія ж тепер могла експериментувати. Навіть чіткого малюнку на гру в них не було: гравці постійно змінювали фланги та позиції, той же Лукаку відпрацював в усіх атакувальних зонах. Позаду все було надійно: де не витягне Вертонген чи Фас, врятує Селс. А от Австрія перебудувала схему: все ті ж 4-3-3, але в будь-якій фазі передня лінія була дуже високо та закривала пас назад. І це дало свої плоди – Лаймер спіймав Доку на помилці, «містянин» вже певно подумки був на полях Німеччини. Лаймер обробив м’яча та більярдно пробив точнісінько у нижній кут. Селс просто стрибав – це один з найкрасивіших голів цього туру відбору.

Зуби Австрії змусили Бельгію грати надобережно, адже на кону була комфортна перевага. І в цьому вони перемудрили – Онана на рівному місці заробляє другу жовту картку та вирушає відпочивати у найбільш незручний момент для своєї команди. Ледь не почалася бійка, а Лукаку майже розірвав Віммера, за що також отримав попередження. Раптово градус гри почав зростати в останню мить. І довершила це рука Теата. Він необережно привозить пенальті, яке забиває ніхто інший, як Забітцер – найкращий їх реалізатор. 3:2 за лічені хвилини до кінця.

Та крутого камбеку не вийшло: бельгійці усіма силами тягнули час і домоглися свого. Навіть Лаймер та його нескінченні паси не змогли перетворитися на такий важливий гол, хоча господарі були дуже близькі до цього. 2:3 – Бельгія витримує тиск та реалізовує нечисленні моменти, чим оформлює собі першу путівку на Євро-24. А от Австрія вирушає вибивати її в матчі проти Азербайджану.