Новим генсекретарем НАТО може стати канадка українського походження. Що відомо про Христю Фріланд?

Новим генсекретарем НАТО може стати канадка українського походження. Що відомо про Христю Фріланд?

Читать на русском

Діагноз «терористи» Фріланд поставила росіянам ще у 2014 році

Читать на русском
Новим генсекретарем НАТО може стати канадка українського походження. Що відомо про Христю Фріланд?
Віцепрем'єрка Канади послідовно підтримує Україну

Діагноз «терористи» Фріланд поставила росіянам ще у 2014 році

Наступною весною закінчуються повноваження чинного генерального секретаря НАТО Єнса Столтенберга. Серед п’ятьох осіб, яких New York Times назвала потенційними кандидатами на цю посаду, є Христя Фріланд. І хоча ті, чиї імена з’являються першими в таких списках, як правило, не доходять до «фінішної прямої», у віцепрем'єрки Канади з українським корінням є шанси порушити цю традицію. У Вашингтоні її кандидатуру вважають головною. Хто вона і що про неї відомо?

Здається, це серйозно!

Нинішня публікація в New York Times – не перша, де Христю Фріланд називають ймовірною наступницею теперішнього очільника Північноатлантичного Альянсу. У вересні про це вже писало видання CBC News.

За його інформацією, принаймні чотири різних джерела  – в Оттаві, Вашингтоні та Брюсселі, де розташована штаб-квартира НАТО – заявляли, що ім’я Фріланд кілька місяців обговорювалося в міжнародних колах з питань оборони та безпеки як кандидатури на заміну Столтенберга.

Сама Фріланд тоді ухилилася від прямого питання щодо своєї кандидатури та заявила, що має «вже дві роботи», маючи на увазі сумісництво нею посади віце-прем'єр-міністра Канади та міністра фінансів країни.

«Є кілька дуже кваліфікованих жінок, які були б дуже хорошими кандидатами… Здається, є певний імпульс для того, щоб жінка стала наступним (генсеком – ред.), – розповів ЗМІ високопосадовець НАТО на умовах анонімності.

Українська канадка 

Мати політикині, Галина Хом'як, – українка за походженням (її батько українець), народилася в Німеччині у таборі для біженців після Другої світової війни.

Сама Христя Фріланд народилася вже у Канаді – у місті Піс-Рівер у провінції Альберта, де існує одна з найбільших українських громад в Канаді.

Здобула освіту в Гарвардському і Оксфордському університетах, володіє російською, українською, італійською, французькою та англійською мовами. З чоловіком і трьома дітьми живе в Торонто.

Фріланд неодноразово заявляла, що пишається своїм українським корінням, підтримує українські традиції та постійно виявляє інтерес до Батьківщини своїх предків. 

У 2020 році організація Freedom House відзначила політикиню премією імені Марка Палмера за боротьбу за демократію.

Фріланд і Україна

У 1988 році ще зовсім молода студентка Гарварду Христя Фріланд прибула в Україну на стажування за програмою обміну – покращити свій рівень української мови. Але сидіти десять місяців у аудиторіях Київського університету вона не збиралася.

Вже тоді Христя співпрацювала як стрингер із західними ЗМІ, а політичне життя, яке розгорталося в Україні на хвилі перебудови, давало багато приводів для репортажів та повідомлень починаючій журналістці. 

Проте все це цікавило Фріланд не лише як репортерку – вона співчувала українському національно-демократичному руху і допомагала йому, чим могла.

Підтримка України стала одним з пріоритетів діяльності Фріланд на найвищих посадах у Канаді. З листопада 2015 року Фріланд працювала міністром міжнародної торгівлі Канади, а 10 січня 2017 року стала міністром закордонних справ Канади.

У 2014 році Христя Фріланд потрапила до санкційного списку рф за активну підтримку України. У чорний список кремля вона потрапила разом зі ще 12 канадцями, серед яких були президент Конгресу українців Канади Пол Грод та інші політики.

Коли постало питання про можливість зняття з неї заборони на в'їзд до росії в обмін на скасування Канадою економічних і візових санкцій, запроваджених проти москви у відповідь на анексію Криму, Фріланд категорично відмовилась.

«Жодних «послуга за послугу» (quid pro quo) для агресії й незаконних дій із їхнього боку», – заявив прес-секретар тодішнього міністра закордонних справ Канади Христі Фріланд.

Фріланд і Росія

Христя написала дві книги. В її «Продажу століття» йдеться про перехід росії від комунізму до капіталізму. А «Плутократи. Епоха нових багатих і занепад старої системи» увійшла до переліку бестселерів The New York Times і стала найбільш популярною канадською книгою у сфері бізнес-літератури.

Прикметно, що Христя Фріланд як дослідниця росії, на відміну від багатьох на Заході, послідовно спростовувала міф про геніальність путіна як стратега. На її переконання, його дії щодо України у 2013-2014 роках, навпаки, продемонстрували його невміння і неможливість досягти бажаного.

«Українці дали відсіч терористам», – підсумувала результати російської агресії проти України в 2014 році Христя Фріланд. Як подальші події, «терористи» – найбільш точне визначення Путіна та його оточення.

Як раніше повідомляв Інформатор, Канада виготовить для України 500 тисяч комплектів військового зимового одягу.

Також ми повідомляли, що Нетаньяху офіційно повертається у крісло прем'єр-міністра Ізраїлю.

Ольга Чорна

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.