Мобілізація в Україні: Рада готує низку змін до законодавства про військову службу

Любов Кінаш

Депутати разом з військовими хочуть врегулювати питання мобілізації та служби у війську

Законодавство щодо мобілізації та служби у ЗСУ невдовзі зміниться. Низку нововведень спільно з військовими вже відпрацьовують у Верховній Раді. Про це розповів перший заступник голови комітету Верховної Ради з питань соцполітики та захисту прав ветеранів Михайло Цимбалюк.

Ключові зміни стосуватимуться надання тривалої відпустки тим, хто пережив пекло російського полону, відкривається можливість відставки з військової служби особам без громадянства, іноземцям та людям з інвалідністю.Також впроваджуються нові правила для жінок-курсантів. Планують врегулювати питання демобілізації бійців ЗСУ. Цимбалюк підкреслив, що нововведення стануть важливим кроком у напрямку оптимізації військової системи країни.

Що зміниться у мобілізації та військовій службі?

У законодавстві про мобілізацію та військову службу планують змінити питання відпустки для тих, хто повернувся з полону, вдосконалити питання проходження ВЛК, питання права на відстрочку, питання демобілізації. Загалом, пропонують такі зміни:

  • відпустка у 90 днів із забезпеченням фінансового відшкодування для громадян, що повернулися з полону;
  • врегулювання порядку документів, які необхідні для проходження медичного огляду (ВЛК) військовослужбовців або військовозобов'язаних, а також під час лікування після поранення;
  • врегулювання права на відставку з військової служби для осіб без громадянства чи іноземців;
  • врегулювання права на відставку з військової служби особам з інвалідністю I чи II групи;
  • можливість звільнення або демобілізації жінок-курсантів, які достроково розірвали контракт.

Також хочуть врегулювати право на відстрочку для педагогів, викладачів вищих навчальних закладів та студентів. Парламент також розглядає можливість надання права на демобілізацію для бійців термінової служби.

Кого призиватимуть у грудні 2023 року

В Україні продовжили воєнний стан та мобілізацію. У грудні 2023 року призиватимуть військовозобов'язаних чоловіків віком від 18 до 60 років. Також у військо зможуть потрапити ті, хто ще донедавна був обмежено придатним за висновком ВЛК. Однак, обмежено придатні військовослужбовці можуть бути призвані лише на службу в тилу, але не на передову або нульові позиції.

Рішення про придатність до військової служби приймає Військово-лікарська комісія (ВЛК). У воєнний час перелік захворювань, які дають можливість бути непридатним до військової служби, є ширшим, ніж у мирний час.

Від мобілізації у грудні 2023 року звільняються:

  • особи, яких визнали за встановленим порядком особами з інвалідністю або особи, які згідно з висновком ВЛК є тимчасово непридатні до військової служби за станом здоров'я на термін до пів року;
  • чоловіки та жінки, які виховують трьох і більше неповнолітніх дітей.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

No ad for you