Ізраїль та США зіткнулися з ІПСО агресорів, ядерний Іран готує вторгнення: Близький Схід напередодні великої війни

Богдан Зосимчук

Іран, Китай і росія вигадали дружню розмову путіна і Нетаньяху і поширили фейк про відмову Зеленському у візиті до Ізраїлю: це дезінформація напередодні суттєвого загострення

Прем’єр Ізраїлю Біньямін Нетаньягу, який, нібито, відмовив у візиті президенту Володимиру Зеленському, зателефонував до вождя росіян володимира путіна. Хоч між нашими країнами може виникнути конкуренція за підтримку Заходу, про «зраду» не йдеться, хоча б тому, що зараз майбутнє регіону залежить більше від дій Тегерана, а не москви. Зрештою вигода від конфлікту обіцяє бути настільки великою для кремля, що Нетаньяху просто не може запропонувати путін нічого рівноцінного. Іран та Ізраїль готуються до бойових дій, тож регіональна війна на Близькому Сході все більше наближається.

От і поговорили...

У понеділок, 16 жовтня, прем’єр Ізраїлю Біньямін Нетаньягу зателефонував до вождя росіян володимира путіна. Діалог відбувся на тлі новин, які з’явилися в ізраїльських ЗМІ, нібито Тель-Авів відмовив у візиті президенту України Володимиру Зеленському, оскільки це «не на часі». Такий жест, якби він дійсно був, виглядав би, як мінімум, нечемним, зважаючи на те, що Київ неодноразово висловлював свою рішучу підтримку Тель-Авіву. Незадовго до того Зеленський закликав усіх лідерів Заходу здійснити візити до Ізраїлю, аби продемонструвати солідарність. Він наголошував, що це було дуже важливо для України в перші дні війни. Як то кажуть, очевидна «зрада».

У кремлі заявили, що очільник країни, яка стала жертвою нападу ХАМАСу та лідер держави, яка відверто зацікавлена в розгортанні нестабільності на Близькому Сході, мило побесідували. Путін повідомив Нетаньяху, що веде перемовини з лідерами арабського світу «аби допомогти врегулювати конфлікт».

«Президент росії висловив щирі співчуття рідним та близьким загиблих ізраїльтян, акцентував рішуче неприйняття та засудження будь-яких дій, жертвами яких стає громадянське населення, зокрема жінки та діти», — передають слова обвинуваченого в скоєнні злочинів проти людяності лідера кремля.

Нетаньяху, політик із багаторічним стажем, раніше пишався, що вони з путіним друзі. В Україні через це неодноразово підозрювали Тель-Авів у симпатіях до москви. Але важко сказати, чи дійсно була мила бесіда двох давніх приятелів. Принаймні, The Times Of Israel з посиланням на офіс прем’єр-міністра, повідомляє, що розмова була не з приємних.

«Путін надзвичайно критично ставився до Ізраїлю у своїх заявах після нападу ХАМАС 7 жовтня, навіть завуальовано порівнюючи Ізраїль та німецьку армію під час Другої світової війни», — нагадує видання.

Путні сказав, нібито хоче «мирного врегулювання конфлікту політико-дипломатичними засобами». Натомість Нетаньяху запевнив, що народ Ізраїлю сповнений рішучості знищити ХАМАС.

 Навіщо Зеленському летіти в Ізраїль

Однією з причин візиту українського президента може бути спроба пов’язати у світовому медійному просторі гібридну агресію Ірану проти Ізраїлю та російсько-українську війну. Це має не дати темі війни в Україні «випасти» з фокусу уваги Заходу. Вашингтон постійно сигналізує, що готовий підтримувати й Україну, й Ізраїль, але є і інші голоси.

«Ізраїль стоїть перед екзистенційною загрозою. Будь-яке фінансування для України має бути негайно перенаправлене до Ізраїлю», — наполягає сенатор-республіканець Джош Хоулі.

Аналітичний центр республіканської партії Populist Heritage Foundation заявив, що треба передбачити спроби проукраїнського табору пов’язати між собою допомогу Україні та Ізраїлю. Аналітики закликають не піддаватися цій ідеї.

«Законодавцям необхідно протистояти спробам пов’язати екстрену військову підтримку Ізраїлю з додатковим фінансуванням для України. Ці конфлікти окремі та відмінні», — бачить велику різницю видання.

Напротивагу цьому є голоси, які закликають скептиків надання допомоги Україні подумати про наслідки. Вони прямо говорять про велику гібридну війну авторитарного блоку проти Заходу.

«Це два фронти загалом однієї боротьби. Як Ізраїль, так і Україна є демократіями з вадами, але гідними, які стикаються з ворогами, які прагнуть стерти їх із карти. Ізраїль, звісно, більш давній союзник, ніж Україна, але їхні вороги є союзниками зі спільними інтересами. Якщо відкинути всі інші очевидні моральні та стратегічні міркування, Америка просто життєво зацікавлена ​​в збереженні довіри до себе, щоб виконати свої зобов’язання не лише перед Україною та Ізраїлем, а й перед нашою ширшою коаліцією союзників», — заявив Джона Голдберг, оглядач з Los Angeles Times.

Можливо, Нетаньяху відчуває ці настрої, передбачає в майбутньому можливість конкуренції за допомогу США й це могло б зіграти роль, коли Зеленському відмовили у візиті. Але принаймні гіпотетична спроба Ізраїлю про щось домовлятися з путіним, до прикладу, пропонуючи лобі Тель-Авіва в США, виглядає як нелогічний крок.

Про що домовлятися з людожером?

Можливо, Нетаньяху не хотів марнувати шанс на те, що давні приятельські зв’язки дадуть йому якийсь вплив на російського лідера. Хоча, зважаючи на його досвід, він би не мав бути настільки наївним: за десять днів війни проти ХАМАСу «друг» путін так і не зателефонував до Нетаньяху, щоб висловити співчуття. Ініціатива контакту надійшла саме зі сторони ізраїльського прем’єр-міністра. У держав, як і в їхніх лідерів, немає друзів, є лише інтереси. І важко уявити щось таке, що міг би пообіцяти путіну Нетаньяху, аби стримати його від спроб у змові з Іраном поширити хаос у Близькосхідному регіоні: вигода від цього має бути колосальною для кремля, та і свій хід зараз має зробити не москва, а Тегеран.

Ймовірно, війна на Близькому Сході затягнеться, адже саме такий розвиток подій потрібний авторитарному блоку країн, усі представники якого, крім Кім Чен Ина, присутні 17 жовтня в Китаї на саміті Шанхайської організації співробітництва. Тривалий конфлікт посилює суперечності на Заході, створюючи проізраїльський та пропалестинський табори навіть всередині американських партій. Війна також відвертає увагу від України, виснажує фінансові та збройні ресурси Заходу, руйнує його союзи з арабськими країнами й плани зі створення альтернативи китайської стратегічної ініціативи «Один пояс, один шлях». Проблеми на Близькому Сході означають, що ціна на енергоносії злетить до небес. Так, Китаю це економічно не вигідно, адже його економіка залежить від постачання нафти та газу, але з геополітичної точки зору для Пекіну це може видатися прийнятним: нестабільність Заходу створює передумови для китайського вторгнення в Тайвань, встановлення контролю над яким Сі Цзіньпін проголосив своїм завданням № 1 на найближчі десятиліття.

 Голова МЗС Ірану 17 жовтня закликав так звану «вісь спротиву» — мережу проіранських проксі-сил у Лівані, Іраку та Сирії — найближчим часом вдатися до превентивних дій проти «Сіоністського режиму». І, що може бути певним лакмусовим папірцем причетності до події кремля, Дональд Трамп, раптом помічає, що не лише путін «геніальний», але й Хезболла «дуже розумна». Він критикує прем’єр-міністра Ізраїлю Біньяміна Нетаньяху за його дії, хоч раніше вихвалявся, що зробив для Ізраїлю більше, ніж будь-хто із часів Мойсея.

Справді не на часі

У середу 17 жовтня посол України в Ізраїлі заявив, що офіційного запиту на візит президента Київ не надсилав. Проте він так сформував свою оцінку інформації, яку з посиланням на власні джерела розповсюдили ізраїльські ЗМІ, що це викликає підозри, що якісь підстави для цього таки були.

«До мене звернувся Барак Раві, журналіст цього видання, з проханням підтвердити чи спростувати. Я кажу: «Слухай, де ти це взяв»? «Та мені, — каже, — два джерела в ізраїльському уряді це підтвердили». Ну, приголомшливо… Потім учора зайшла мова про офіційне звернення і я підтверджую, що не було ніякого офіційного звернення. Пересування президента Зеленського під час війни, якщо ви на них звернете увагу, то, як правило, він здійснює поїздки відразу в кілька країн. Він не може собі дозволити витратити кілька діб у дорозі… для того, щоб на чотири години прилетіти в Ізраїль. Тому я впевнений, що під час якогось наступного турне напевно така можливість у нього буде і я впевнений, що ніяких заперечень зі сторони ізраїльського уряду теж не буде», — заявив Євген Корнійчук в етері місцевого радіо.

Сказати «приголомшливо» — не те саме, що заперечити. Як і пояснення, що це занадто довго, особливо на тлі закликів українського президента підкреслити підтримку Тель-Авіву. Хіба що Київ таки зондував можливість відвідин Ізраїля президентом Зеленським, але виявилося, що наразі це дійсно не дуже вдала ідея.

Видання Spiegel з посиланням на власні джерела повідомляє, що наземна операція Ізраїлю в Секторі Гази розпочнеться після візиту президента США Джо Байдена. Американський лідер має відвідати Нетаньяху в середу, 18 жовтня. Після цього, найімовірніше, проксі-сили Ірану активізуються.

 Головною інтригою залишається те, чи вступить у відкрите протистояння із Заходом сам Тегеран. Проте не лише США надіслали до берегів Ізраїлю дві тисячі морпіхів та дві авіаносні групи, про відправку кораблів королівського флоту заявили у Великобританії та Данії. На тлі цих подій Нетаньяху буде не до Зеленського, водночас добра новина в тому, що відносини між Ізраїлем та Києвом, здається, не погіршилися.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

No ad for you