Хотів отримати кредит на житло, а знайшов борг у «Прості займи»: чи скасував суд угоду

Олена Скобцева

Суд розплутав історію з «трьома» договорами позики

У червні 2018 року чоловік звернувся за кредитом до «Ощадбанку», щоб купити нерухомість. Він вважав, що проблем з цим не буде, тому що інших кредитів в нього не було. Під час перевірки кредитної історії виявилося, що він нібито брав у борг 2 тис. грн у фірми «Прості займи». Тому поки він не віддасть той кредит, про нерухомість можна забути.

Чоловік був шокований, тому що цей кредит він не оформлював та гроші не отримував. Тому він звернувся до поліції із заявою про вчинення злочину. Також він попросив компанію «Прості займи» надіслати йому дані угоди, на яку він нібито погодився. Компанія вислала дані договору №180624-210010, в якому був ще зазначений поручитель, про якого чоловік взагалі нічого ніколи не чув.

Коли він вперше звернувся до суду, то просив визнати цю угоду недійсною та виключити про неї всі відомості з бюро кредитних історій. Проте суд йому відмовив. Виявилося, що за версією «Простих займів» дані про борг були під іншим номером -  №а379d2a5-3814-4974-ae2a-7868970c97f6. А він просив визнати недійсним договір №180624-210010, про який вони нікому не повідомляли.

Далі історія ще більше заплуталася. Компанія, яка дала комусь гроші, заявила, що не укладала з чоловіком ні договору №180624-210010, ні №а379d2a5-3814-4974-ae2a-7868970c97f6, тому у суду не було інформації про них. Згодом, не можна було визнати недійсним те, чого не має.

Як закінчилася друга спроба

У березні 2021 року чоловік знов звернувся до суду. Він просив прибрати інформацію про борг, який на нього «навісили». Крім того, він розраховував отримати 10 тис. грн відшкодування.

Цього разу фірма «Прості займи» повідомила, що з чоловіком уклали договір №180624-214010 (до цього був інший номер угоди 180624-210010 з різницею в одну цифру). І в кредитну історію внесли відомості саме за цим новим номером. За версією компанії, цей договір ніхто не оскаржував, він чинний і від чоловіка дуже чекають на виплату боргу.

Дізнавшись цю нову інформацію, він змінив свої вимоги. Зараз чоловік вже хотів скасувати новий договір, про який розказали «Прості займи», та прибрати про себе будь-які відомості щодо боргів. Він наполягав, що жодних угод з цією фірмою не укладав, тому жодного доказу про їх домовленості не може бути. Якщо договір і укладався від його імені, то це зробили якісь злі люди, а він про це нічого не знав. І найголовніше: кредитні кошти він не отримував. Це легко перевірити, якщо дізнатися, кому їх переказали.  

Проте кредитор не здавався. В компанії нагадали, що двічі з одними й тими самими вимогами до суду звертатися не можна. Тому судді пропонували закрити провадження та забути про суперечку.

Проте суд не квапився із висновками та для початку запитав у банків, на чиє ім’я переказали гроші та хто є власником банківської картки. В «Ощадбанку» відповіли, що це була миттєва картка для розрахунків. Для її використання не потрібно відкривати рахунки та надавати документи, проте на неї кошти не потрапили.

Суд встановив, що чоловік нібито взяв у борг 2 тис. грн та погодився оплатити 640 грн процентів, якби повернув гроші вчасно. Загалом, коли справа потрапила до суду, він заборгував вже 136 тис. 009,12 грн. Також, в заяві була інформація, яка збігалася з особистими даними чоловіка, а саме була вірно зазначена серія, номер та дата видачі паспорта, ІПН та адреса проживання. Водночас був невірно вказаний номер мобільного телефону чоловіка та його місце роботи – нібито торговий комплекс «Хата». Зловмисники ще й вигадали дані про родину та нафантазували особу поручителя, нібито колеги.

Крім цього, суд розклав по полицях дані по номерах угоди. Виявилося, що їх не три, а одна - 180624-214010. Всі інші варіанти – це закодований номер договору для бюро кредитних історій та помилково вписаний номер, якій спершу ввів чоловіка в оману. Проте у компанії не було доказів, що саме з цим чоловіком «Прості займи» уклали договір. Забагато нестиковок у даних, які були вказані в заяві на отримання позики. До того ж банківську картку активували за номером телефона, який з ним ніяк не пов’язаний. Та й гроші на неї так і не перерахували.

Тому у жовтні 2021 року суддя Першотравенського міського суду Дніпропетровської області ухвалила, що договір є недійсним та інформацію про борг потрібно прибрати з реєстрів. Це рішення не оскаржувалося і в листопаді 2021 року воно набрало чинності.

Як не помилитися з кредитом

В Національному банку радять добре зважити, чи конче необхідні вам «швидкогроші» під великі відсотки. Можливо, варто відмовитись від певної покупки, щоб не потрапити у фінансову кабалу. 

«Не рекомендую зловживати кредитами до зарплати. Таким чином, ви себе заганяєте у боргову пастку. Якщо систематично не вистачає коштів, то необхідно або скорочувати витрати, або збільшувати доходи. Якщо потрібно придбати щось дороговартісне, то краще скористатися банківськими продуктами, оформивши кредитну карту або розстрочку. На крайній випадок – кредит готівкою від банку», - розповів фінансовий аналітик Василь Боярчук.

Варто дотримуватися простих правил. Обирайте установи, які мають відповідні ліцензії.

«Перш ніж оформлювати кредит, з’ясуйте його основні умови. Вебсайти фінансових установ містять чіткий перелік мінімально необхідної інформації: повну назву та контактну інформацію фінансової установи, відомості про ліцензію на послугу з надання кредитів, істотні характеристики кредиту у стандартизованому форматі. Так само істотна інформація міститься у кредитному договорі, який варто неодмінно прочитати перед підписанням», - радять у НБУ. 

Інформатор розповідав, що чоловік отримав кредит від Miloan, а потім хотів відмовитися від угоди.

No ad for you