Два роки президентства Зеленського: що будуть обговорювати на всеукраїнському референдумі

Читать на русском

Референдум щодо Донбасу і місцеве народовладдя: анонс від Зеленського і новий законопроєкт в Раді

Читать на русском
Два роки президентства Зеленського: що будуть обговорювати на всеукраїнському референдумі

Референдум щодо Донбасу і місцеве народовладдя: анонс від Зеленського і новий законопроєкт в Раді

Сьогодні, 20 травня, президент Володимир Зеленський провів пресконференцію до другої річниці свого перебування на посаді. Зустріч із журналістами пройшла на авіабудівному підприємстві «Антонов».

Про це повідомляє Інформатор із посиланням на пресслужбу Офісу президента.

Під час пресконференції президент Володимир Зеленський анонсував, що питання про ситуацію на Донбасі можуть винести на всеукраїнський референдум.

«Про державний референдум: я вважаю поки, що це повинне бути найголовніше питання, яке у нас сьогодні є — ситуація в Донбасі. І я впевнений, що через деякий час, тому що в нас кілька планів — A, B, C — щодо припинення війни й повернення наших тимчасово окупованих територій і людей, ми представимо на розгляд суспільства саме референдум із такою тематикою. Це один, може бути, з планів, якщо не спрацює інший», — сказав Зеленський.

Також, за словами президента, закон про місцевий референдум допоможе наблизитися до народовладдя, адже «люди на місцях знають свої місцеві проблеми набагато краще». «Ті референдуми будуть частіше і з ініціативи саме місцевих людей. Це і є народовладдя, це і є децентралізація», — сказав Зеленський.

Що за законопроєкти

Інформатор Гроші писав, що 26 січня цього року 255 народних депутатів підтримали в другому читанні та в цілому законопроєкт № 3612 «Про Народовладдя через всеукраїнський референдум».

На всеукраїнський референдум можуть винести питання:

 

— затвердження закону про внесення змін до розділів:

I (Україна — республіка, суверенітет поширюється на всю територію; в Україні існує єдине громадянство),

III (народне волевиявлення здійснюється через вибори, референдум; виключно всеукраїнським референдумом вирішуються питання про зміну території України),

XIII (подавати законопроєкт про внесення змін до Конституції України може президент або не менше ніж одна третина депутатів; законопроєкт про внесення змін до Конституції розглядається парламентом за наявності висновку Конституційного Суду) Конституції України;

  • загальнодержавного значення;
  • про зміну території України;
  • про втрату чинності закону України або окремих його положень.

На референдум не можна виносити питання:

  • що суперечать положенням Конституції, загальновизнаним принципам і нормам міжнародного права, закріпленим у першу чергу Загальною декларацією прав людини, Конвенцією про захист прав людини й основних свобод, протоколами до неї;
  • скасовують або обмежують конституційні права і свободи людини і громадянина та гарантії їх реалізації;
  • спрямовані на ліквідацію незалежності України, порушення державного суверенітету, територіальної цілісності, створення загрози національній безпеці, розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі;
  • податків, бюджету та амністії.

На всеукраїнський референдум може виноситися тільки одне питання. Також, всеукраїнський референдум не може проводитися одночасно з черговими й позачерговими виборами.

Два роки президентства Зеленського: що будуть обговорювати на всеукраїнському референдумі 1

Автор закону про всеукраїнський референдум, перший віце-спікер Верховної Ради Руслан Стефанчук в інтерв’ю виданню «Лівий берег» сказав, що ініціатива народовладдя була однією з передвиборних обіцянок Володимира Зеленського.

«Референдум — загальнообов’язковий. Місцевий референдум — загальнообов’язковий на місцях. Електронні петиції — спонукальні для будь-якого органу влади. Крім того, зараз ми працюємо над законом, який у всьому світі називається «recalls» — можливість відкликання. У нас є можливість відкликання депутатів місцевих рад, але ми хочемо її розширити. Зрозуміло, що зараз Конституція не дає нам можливості відкликати народного депутата — потрібно вносити зміни», — сказав Руслан Стефанчук.

За словами першого віце-спікера, окрім закону про всеукраїнський референдум до кінця каденції Зеленського парламент повинен ще прийняти пакет «супровідних» законів. У цей пакет входить законопроєкт № 5512 «Про місцевий референдум».

Згідно з пояснювальною запискою до цього документа, у 2012 році втратив силу закон «Про всеукраїнський та Місцеві референдуми». Щоби заповнити цю прогалину, пропрезидентська сила ініціює законопроєкт, який дозволить на місцях, за допомогою електронного голосування, впливати на рішення влади. Законопроєкт складається з 12 розділів зі 124 статтями.

На обговорення можуть виносити такі питання:

  • затвердження статуту громади або змін до нього;
  • затвердження програми розвитку громади або змін до неї;
  • дострокове припинення повноважень сільської, селищної, міської ради;
  • дострокове припинення повноважень сільського, селищного, міського голови;
  • скасування актів місцевого самоврядування або окремих його положень.

Планується, що голосувати можна буде в електронному вигляді за допомогою цифрового підпису. Для цього планують створити інформаційну систему. Платити за організацію і проведення місцевих референдумів будуть за рахунок бюджетів громад та залучених коштів.

Раніше Інформатор повідомляв про пресконференцію Зеленського 20 травня і її основних заяв.

Також ми писали, що перш ніж заслухати питання журналістів, Зеленський виступив зі вступним словом.

Крім того, ми повідомляли про головні тези вступної промови Зеленського на пресконференції.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливі новини. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері стежте в нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Авторка матеріалу: Ірина Логуш

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.