7 листопада – в росії відбувся державний переворот: цей день в історії

Катерина Селецька

В 1917 році, цього дня, Ленін оголосив про перехід влади росії в руки більшовиків

7 листопада 2022 року –  понеділок. У світі сьогодні відзначають день африканського письменника, а в Аргентині – день спортивної преси. Угорці в цей день відвідують опери, а любителі вина знають, що сьогодні Міжнародний день Мерло. В Україні ж сьогодні вже 257 день повномасштабної війни. Новий рік розпочнеться через 54 дні. Про важливі події, державні та професійні свята –  читайте в матеріалі від Інформатор.

Цього дня, українському письменнику-шістдесятнику Миколі Вінграновському виповнилося б 86 років. Також сьогодні народився Нестор Махно, Марія Склодовська-Кюрі та Альберт Камю.

Жовтневий переворот

7 листопада 1917 року більшовики зі зброєю в руках захопили Зимовий палац та всі стратегічні пункти Петрограду. Тоді ж відбувався з’їзд Рад, під час якого Ленін оголосив про перехід влади росії в руки більшовиків.

На місці проголосили "Декрет про мир”. Тут же прийняли рішення, щоб безплатно розділити усю поміщицьку землю між селянами.  Й тоді ж, прийняли "Декларацію прав народів Росії". В якій розглянули питання України, яка на той час входила до імперії.

Ідея документа – об’єднання трудящих. Тогочасна влада хотіла побороти "експлуататорів" й відбудувати комуністичне суспільство. Тож про створення вільних і незалежних демократичних держав не могло бути й мови. Більшовики, захопивши владу в росії, прагнули чимшвидше керувати й Україною. 10 листопада підняли повстання, після якого Тимчасовий уряд і їхні війська покинули столицю України. А Центральна Рада видала III Універсал, що зробили з України – УНР. На яку згодом напали більшовики, оскільки вважали Україну не автономною державою, а матеріальною базою.

В Україні відкрили перший хмарочос 

1928 — в Харкові офіційно відкрито Держпром — перший український та європейський хмарочос. Його висота 63 метри,  в будівлі 13-поверхів, а 7 з 12 ліфтів будівлі працюють без заміни з початку експлуатації. Колись Держпром очолив список «Сім чудес Харкова», вдвічі обігнавши — Комплекс Успенського собору.


Сьогодні Харків обстрілюється росіянами ледь не щодня. Перший авіаудар по центру Харкова стався вранці 1 березня, за 5 днів відколи росія розпочала повномасштабну війну. Тоді дві крилаті ракети влучили у будівлю Харківської обласної державної адміністрації та дорогу, по якій їхали авто. Загинули щонайменше семеро людей, понад 20 — зазнали поранень. А вже наступного дня дісталося й Держпрому. Росіяни атакували з повітря будівлі Управління Нацполіції, СБУ та корпус Каразінського університету. Внаслідок вибуху в будинках повилітали шибки. До кількості загиблих додалося ще четверо осіб.


Чим ще запам’яталося 7 листопада

1788 — козаки під орудою Антона Головатого завоювали османську фортецю Очаків.

1909 — у Львові створено Український Студентський Союз.

1917 — в Росії настає Жовтнева революція.  Державний переворот, що докорінно змінив хід історії на територіях колишньої Російської імперії та значним чином вплинув на хід світової історії.

1940 — У Канаді створено Комітет українців Канади. До конгресу входять 6 провінційних рад з Онтаріо, Манітоби, Саскачеване, Альберти, Британської Колумбії й Квебеку.

2000 — Джордж Вокер Буш став президентом США. 43-й президент Сполучених Штатів Америки обіймав цю посаду двічі. Вперше у 2000, а згодом  у 2004 році. Буш створив Міністерство нацбезпеки та розпочав війну проти тероризму, оскільки саме за його каденції, 11 вересня 2001, відбувся терористичний акт, що став найбільшим в історії за кількістю жертв.

2009 — британський боксер-суперваговик Девід Хей переміг Миколу Валуєва і відібрав у нього титул чемпіона світу за версією WBA. Сам же Валуєв нині перший заступник голови комітету Держдуми РФ. Він був одним з тих, хто 27 лютого виступав під Севастопольською міськдержадміністрацією із підтримкою майбутньої окупації Криму. В Україні його внесли до бази “Миротворця”.

2012 — стрілянина у Медведкові. Тоді, 30-річний росіянин Дмитро Виноградов,  який працював юристом в аптечній компанії, прийшов в офіс і відкрив стрілянину. Тоді з 7-ми людей, вижити вдалося лише одній дівчині. 5-ро загинули миттєво, ще один помер у лікарні. 

Анархія та Запорізька січ: в цей день народився Нестор Махно

7 листопада 1888 народився майбутній  керівник селянського повстанського руху — Нестор Махно. Його називали Робін Гудом, “батьком” Махно, а ще охрестили Чорно армійцем, за те що не давав Червоній та Білій арміям вдертися до України.

Разом з революціонерами повстанської армії України Махно в жовтні 1919 року захопив величезні території південно-східних регіонів України, вибивши звідти російських білогвардійців. Там Нестор намагався відбудувати свою анархістську державу. Тож згодом на правобережній території сучасної України, а це Дніпропетровська, Запорізька, Луганська і Донецька області з’явився – Вільний район, який потім хтось прозвав південноукраїнською трудовою федерацією. Там же, була військово-революційна рада, яка представляла 32 волості. До яких входили не лише представники профспілок, а й селянських сходів, робітничих організацій і військових частин.


Хто ще з відомих особистостей народився 7 листопада

1857 — Дмитро Багалій, український історик, громадський діяч, доклав значних зусиль до організації та удосконалення системи вищої освіти в Україні. Член-засновник Української Академії Наук, з 1919 року голова Історично-філологічного Відділу УАН.

1867 — Марія Склодовська-Кюрі, французький фізик і хімік польського походження, дворазовий Нобелівський лауреат.

1936 — Микола Вінграновський, український письменник і кінематографіст.

1950 — Віталій Садовський, український художник.

1956 — Михайло Альперін, джазовий піаніст, композитор, педагог.

1987 — Галина Пундик, українська фехтувальниця, олімпійська чемпіонка.

1988 — Олександр Долгополов, український тенісист.

Нагадаємо, 6 листопада в Україні відзначали День соціального працівника. А ще в цей день  у Києві відкрили першу чергу метрополітену, яка нараховувала п'ять станцій: Вокзальну, Університет, Арсенальну, Хрещатик та Дніпро. Температура повітря, вчора, прогрілася лише до 12-ти градусів. А от якою погода буде сьогодні читайте в матеріалі від Інформатор.

No ad for you