22 жовтня — Яків день: свята, традиції, заборони, прикмети, події

Читать на русском

За народними віруваннями, якщо 22 жовтня з вишні ще не опало листя – чекаємо відлиги

Читать на русском
22 жовтня — Яків день: свята, традиції, заборони, прикмети, події

За народними віруваннями, якщо 22 жовтня з вишні ще не опало листя – чекаємо відлиги

22 жовтня - Міжнародний день захисту чоловічої нервової системи від насильницьких дій зі сторони жінки, Всесвітній день людей з вадами мовлення та день CAPS LOCK. В Австралії відзначають – День вомбата, у США – День горіхів, в Індонезії – День Сантрі, ну а в Японії – Дзідай–мацурі. Православні віряни святкують день апостола Якова Алфієвого. В Україні 241-й день повномасштабної війни, яку розв'язала росія 24 лютого. До Нового року залишилося 70 днів.

Насправді ж так званий, Міжнародний день захисту чоловічої нервової системи від насильницьких дій зі сторони жінки, який нібито святкують 22 жовтня, вважають фейковим та неофіційним святом. Подейкують, що його вигадали чоловіки, втомившися від постійних жіночих докорів щодо немитого посуду, розкиданих шкарпеток і того іншого. Однак це лише припущення, тому, що насправді ж засновники цього заходу невідомі, так само як і причини та цілі. Проте, за даними Amnesty International майже кожен четвертий український чоловік зазнавав фізичного насильства на вулиці в дорослому віці. Натомість досвід домашнього насильства в ролі постраждалого пережили тільки 6% громадян чоловічої статі. 

22 жовтня — Всесвітній день людей з вадами мовлення. Його започаткували у 1998 році у Великій Британії та Ірландії. Перш за все, цей день має на меті привернути увагу громадськості до проблеми заїкання, з якою стикається 1% населення планети. Однак в світі, існує значно більше проблем з розладами мовлення. До речі, як зазначають фахівці, до заїкання більш схильні чоловіки ніж жінки, оскільки у них цей розлад зустрічається в 3-4 рази частіше. 

В Австралії 22 жовтня відзначають День вомбату. Ці тваринки мешкають лише на території цього материка. Аби вшанувати цих пухнастих, люди печуть печиво, вдягають футболки з їхніми зображеннями та вирушають в парк, бо вірують, що побачити вомбата — то до успіху. У 2015 році чисельність цих сумчастих становила лише 230 особин. Живуть ці створіння від 15-ти до 25-ти років. На честь вомбатів названі місто, астероїд, музичний гурт та навіть протитанкова гармата. 

Вомбати харчуються травою, корінням рослин, мохом, грибами і ягодами.
Вомбати харчуються травою, корінням рослин, мохом, грибами і ягодами.

В Індонезії 22 жовтня відзначають Національний день сантрі. Свято офіційно святкують з 2015 році. Сантрі сповідують іслам у його «класичному» вигляді – з читанням Корану, молитвами у мечетях та дотриманням норм шаріату. Віряни, зіграли велику роль у русі за незалежність Індонезії. Оскільки у 1926 році вони заснували сунітський рух Нахдатул Улама. А незабаром після проголошення незалежності Індонезії оголосили боротьбу з голландськими колонізаторами.

В Японії ж сьогодні проводять Дзідай Мацурі, або Фестиваль століть. Цього ж дня, проте 794 року місто кіото визнали столицею Японії, там і збираються тепер щорічно на святкування. 22 жовтня, учасники фестивалю виходять на головні вулиці та площі, перевдягаються в костюми з різних епох та пародіюють персонажів японської історії.

Цей день в історії

794 — Кіото став столицею Японії.

1618 — Королівський суд Англії засудив Волтера Релі, полководця, філософа і вченого до страти за вільнодумство.

1797 — Гарнерен Андре-Жак здійснив перший в історії людства стрибок з парашутом.

1883 — у Нью-Йорку відкрилася «Метрополітен-опера». У перший вечір звучала опера Гуно «Фауст»

1938 — Честер Карлсон виготовив першу фотокопію паперового документа.

1949 — СРСР провів перші випробування своєї ядерної зброї.

1962 — Президент США Джон Кеннеді виступив із заявою про оголошення повітряної і морської блокади Куби, на якій виявили радянські ракети.

1975 — радянська космічна станція «Венера-9» здійснила посадку на поверхню Венери.

Релігійне свято

В цей день православна церква вшановує пам'ять апостола Якова Алфеїв, одного з Дванадцяти апостолів. Серед 12 апостолів були два Якови: син Зеведеїв і син Алфеїв. Другого апостола Якова називають Яковим Меншим. Його мати, Марія була сестрою Матері Ісуса. А сам чоловік був братом євангеліста й апостола Матвія. Після воскресіння та вознесіння Ісуса Христа Яків Алфеїв проповідував. З проповідями Яків відвідав Юдею, Сирію, Єгипет та Південну Палестину. Саме йому приписуються авторстово першої Божественної Літургії. За одними легендами, Якова Алфеєвого вбили противники християн, за іншими — цар Ірод. Чоловіка забили каменями за його віру в Бога. 

Святий Яків Алфеєв
Святий Яків Алфеєв

Попри це, наші пращури вірували, що цей день гарантує добробут для родини і близьких. Тому, на Яків день випікали пироги та збиралися спостерігати за погодою. 

 Народні прикмети на 22 жовтня

  • з ранку йде дощ — до вечора піде сніг
  • перший сніг — зима настане через 40 днів
  • сніг випадає на талу землю — наступного року буде поганий урожай
  • багато лушпиння на цибулі з урожаю поточного року – зима буде суворою і холодною

День ангела

Іменини в цей день святкують Авраам, Костянтин, Максим, Петро, Юхим, Яків. Народженим 22 жовтня, у талісман годиться камінь сапфір. Цей дорогоцінний камінь, синього кольору, з найдавніших вважали символом багатіїв та вельмож. Камінь часто асоціюють з чистотою води, мудрістю поколінь і вищою справедливістю. 

Нагадаємо, 22 жовтня, за даними синоптиків, у деяких областях України буде тепла та суха погода. Інформатор розповів, де чекати опадів та туманів, а де нічна температура повітря опуститься до -1.

 

 

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.