16 грудня - день "Бостонського чаювання" та народження Бетховена. Цей день в історії

Євген Прокопенко

Цього дня 1989 року в Румунії розпочались антикомуністичні протести, які призвели до повалення диктатури Ніколае Чаушеску, а в 1991 році Верховна Рада Казахстану ухвалила закон про незалежність республіки

16 грудня 2022 року - п'ятниця. В цей день 252 роки тому народився німецький композитор Людвіг ван Бетховен.  А 1773 року мешканці Бостона викинули в море вантаж чаю з англійського судна на знак протесту проти митної політики Великої Британії. Подія отримала назву «Бостонське чаювання» і призвела до американської війни проти британців за незалежність. Сьогодні - 296 день війни Росії проти України. До Нового року залишився 15 днів. Ми зібрали найважливіші події, якими відомий цей день в історії.

Сьогодні в Казахстані відзначають День незалежності. В Бахрейні — Національний день. Він присвячений виходу з країни британців і набуття незалежності у 1971 році. В Бангладеш і Індії святкують День Перемоги. В цей день у 1971 році капітуляцією пакистанської армії завершилась дев’ятимісячна боротьба за незалежність Бангладеш. В Таїланді сьогодні — Національний день спорту.

Бостонське чаювання

Бостонське чаювання (англ. Boston Tea Party) — протестна акція американських колоністів 16 грудня 1773 року у відповідь на дії Британського уряду. У Бостонській гавані було знищено вантаж із 342 ящиків чаю Англійської Ост-Індійської компанії. Ця подія стала початком американської революції.

Після того як європейці познайомились із чаєм, були засновані численні морські компанії, які імпортували чай зі східних областей Індії. У 1698 англійський парламент надав англійській Ост-Індійській компанії монополію на поставку чаю до Великої Британії. З метою придушення конкуренції в північноамериканських колоніях Парламент у 1721 видав закон, який вимагав купувати чай тільки у Великій Британії. Через високі податки й збори, населенню стало вигідніше купувати контрабандний чай — в основному в голландських постачальників, де імпортований чай не оподатковувався. Попри те, що найбільший ринок контрабандного чаю тоді знаходився в Англії, нелегальний чай завозили також і до колоній, але масштаби були значно менші.

Напруження між Великою Британією та її північноамериканськими колоніями розгоралося від 1760-х років, коли Парламент уперше намагався ввести податок у колоніях задля збільшення прибутків. Колоністи виступили проти цього, вони аргументували свої дії британською конституцією, за якою піддані британської корони можуть оподатковуватися тільки своїм представництвом у Парламенті. Оскільки такого представництва не було, колоністи не могли бути обтяжені такими податками. Колоністи бойкотували акт про гербовий збір (1765), а також закони 1767. У тому числі й з причини колоніальних заворушень Ост-Індійська компанія у 1773 втрапила у скрутне фінансове становище.

Чим ще відзначився цей день в історії

1431 — король Англії Генріх VI коронований королем Франції.

1631 — сталось сильне виверження вулкану Везувій.

1641— Джуліо Мазаріні отримав сан кардинала.

1809 — французький імператор Наполеон розлучився з Жозефіною, оскільки вона не могла народити йому дітей.

1880 — розпочалась Перша англо-бурська війна.

1899 — в Італії засновано футбольний клуб «Мілан».

1970 — ухвалена Конвенція про боротьбу з незаконним захопленням повітряних суден.

1979 — американський автогонщик Стен Барретт став першою людиною, яка подолала звуковий бар'єр, пересуваючись по поверхні Землі.

1989 — в Румунії розпочались антикомуністичні протести, які призвели до повалення диктатури Ніколае Чаушеску.

1991 — Верховна Рада Казахстану ухвалила закон про незалежність республіки.

2014 — внаслідок теракту в Пешаварі (Пакистан), скоєному бойовиками «Техрік Талібан Пакистан», загинули 145 заручників — здебільшого школярі віком від 10 до 18 років.

16 грудня 1770 року народився німецький композитор Людвіг ван Бетховен

Людвіг ван Бетховен — німецький композитор і піаніст, останній представник «віденської класичної школи». Бетховен — ключова фігура класичної музики в період між класицизмом і романтизмом, один з найбільш виконуваних композиторів у світі.

Він писав у всіх тодішніх жанрах, включаючи оперу, музику до драматичних спектаклів, хорові твори. Найбільш значними в його спадщині вважають інструментальні твори: фортепіанні, скрипкові і віолончельні сонати, концерти для фортепіано, для скрипки, квартети, увертюри, симфонії. Творчість Бетховена справила значний вплив на симфонізм XIX і XX століть.

Хто ще народився 16 грудня

1775 – Джейн Остін, англійська письменниця.
1790 – Леопольд I, король Бельгії з 1831.
1833 – Макс Ліндер, відомий французький актор-комік, один з найпопулярніших "королів сміху" часів німого кіно. Сценарист, режисер та художній керівник багатьох короткометражних фільмів. Президент Асоціації кіноакторів (1925 рік).
1836 – Ернст фон Бергманн, німецький хірург, основоположник асептики, автор одних з перших класичних настанов з проблем нейрохірургії та військово-польової хірургії.
1857 – Едвард Емерсон Барнард, американський астроном, який одержав численні знімки Чумацького Шляху, галактик і зоряних скупчень. Відкрив супутник Юпітера Амальтею й кілька комет. Досліджував темні туманності.
1863 – Джордж Сантаяна, американський філософ і письменник іспанського походження.
1866 – Василь Кандинський, живописець, графік і теоретик мистецтва, основоположник абстракціонізму.
1878 – Жузеп Клара, іспанський скульптор.
1882 – Золтан Кодай, угорський композитор і музикознавець.
1900 – Ананій Теодорович, український церковний діяч.
1917 – Артур Чарльз Кларк, англійський письменник-фантаст, учений-футуролог, винахідник, співавтор (зі Стенлі Кубриком) фільму "Космічна одіссея 2001".
1918 – Ніна Алісова, українська радянська кіноакторка ("Безприданниця" (1937), "Райдуга" (1943), "Тіні забутих предків" (1964), "Криниця для спраглих" (1965).
1928 – Філіп Дік, американський письменник-фантаст.
1946 – Олександр Некрасов, український композитор.
1946 – Бенні Андерссон, шведський композитор, музикант, продюсер та співак. Найбільш відомий як учасник групи ABBA.
1952 – Мирослав Мамчак, український морський офіцер, громадський діяч, публіцист, журналіст, дослідник історії українського флоту, керівник телерадіокомпанії ВМС України "Бриз" (1994—2010).
1958 – Ярослав Мука, актор Львівського драматичного театру імені Марії Заньковецької, народний артист України.
1971 – Пол ван Дайк, DJ у напрямку транс.
1972 – Майкл Маккері, американський співак в стилі ритм-енд-блюз ("Boyz II Men").

Нагадаємо, 15 грудня в Україні - День працівників суду. Цього дня 1996 року народився український футболіст Олександр Зінченко, а у 2000 році створена автокефальна помісна Православна церква України.

У п'ятницю, 16 грудня, очікується мокрий сніг з дощем у більшості регіонів. Синоптики попереджаються про туман в усіх областях, окрім південних. Через опади, ожеледицю та туман - в країні оголошено жовтий рівень небезпеки.

No ad for you