10 січня — День Народження Леоніда Кравчука: цей день в історії

Катерина Селецька

1994 — у Брюсселі на зустрічі представників країн-членів НАТО прийнято проєкт програми «Партнерство заради миру»

10 січня 2023 року - вівторок. В цей день у 1998 році до проєкту програми “Партнерство заради миру” від НАТО приєдналася й Україна. Однак в наш час наша країна змушена виборювати свою незалежність ось вже 322 день заради миру у всьому світі. Детальніше про події, через які цей день запам'ятався в історії  – дізнавайтеся в нашому матеріалі.

10 січня 1994 року створили програму “Партнерство заради миру”. Це поклало початок військовій співпраці НАТО з 23 європейськими державами та колишніми республіками СРСР з Центральної Азії. Україна приєдналася ло проєкту лише черех 4 роки, проте роки у складі українські військові були залучені до кількох десятків спільних з країнами-членами та партнерами НАТО миротворчих навчань як на території країни, так і за кордоном. 

“Пріоритетом нашої держави залишається посилення співробітництва з НАТО шляхом наближення до стандартів Альянсу. Це відбувається постійно і системно. Наша мета - в найближчій перспективі отримання ПДЧ та згодом набуття Україною повноправного членства... Оновлена редакція проєкту передбачає підтримку впровадження сучасних інформаційних технологій та сервісів у системі управління військами Збройних сил України”, - наголосив Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль на початку засідання з схвалення продовження партнерської програми між ООН та Україною, в грудні 2021 року. 

Право на самооборону” Північної Кореї

10 січня 2003 — Північна Корея заявила про вихід із Договору про нерозповсюдження ядерної зброї. Відтак, країна стала першою державою, яка коли-небудь вийшла з договору. Для прийняття цього рішення країні знадобилося цілих 10 років.

Пізніше, Державний секретар США Ентоні Блінкен на десятій оглядовій конференції Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, яка відбулася у 2022 році, заявив, що Північна Корея готується здійснити чергове, вже сьоме випробування ядерної зброї. Про це писало видання Yonhap. Крайнє випробування Пхеньян проводив у вересні 2017-го.

"КНДР продовжує розширювати свою незаконну ядерну програму та продовжує неодноразові провокації проти регіону. Тоді як ми з вами сидимо тут, Пхеньян готується провести своє сьоме ядерне випробування", – сказав Блінкен.

Натомість постпред КНДР при ООН заявив, що право на володіння ядерною зброєю – це “право на самооборону” і додав, що ніхто не має ні підстав звинувачувати КНДР. Парламентарі країни у вересні 2022-го ухвалив новий закон про ядерну зброю, згідно з якою КНДР стала ядерною державою з правом "превентивного удару" по супротивнику. А вже в листопаді лідер країни став погрожувати ядерною зброєю усьому світові. А все через проведення найбільших в історії спільних військових навчань Сполучених Штатів та Південної Кореї.

Які історичні події сталися цього дня у світі:

1863 — у Лондоні відкрилась перша міська підземна залізниця — метро. На лінії, довжиною 4 милі, було 7 станцій.

1901 — з відкриття нафтової вишки в Бюмоні, штат Техас, почався техаський нафтовий бум. Це була перша нафта, виявлена у США.

1946 — у Лондоні у Центральному залі Вестмінстера відбулось перше засідання Генеральної Асамблеї ООН, в якому взяли участь представники 51 країни.

1962 — сталася найбільша в історії лавин катастрофа: обвал із Невадо-Уаскаран, що в Перу.  Обсяг снігу й льоду склав приблизно 3 млн. кубометрів.

1972 — трамвайна аварія у Львові, в результаті якої загинуло 26 осіб. Трагедія сталася на вулиці Городоцькій.Водійка трамвая заснула і вагон зійшов з рейок, розчавив людей, що стояли на зупинці та врізався в будівлю колишньої школи №11, тепер це Львівська правнича гімназія.

1992 — в Україні введено в обіг карбованець як купон Національного банку України.

День Народження Леоніда Кравчука

10 січня 1934 народився перший президент незалежної України Леонід Кравчук.  Він виріс в Рівненській області, вступив в Київський університет, а згодом став членом КПРС. Його кар’єра почалася з посади завідувача сектору ідеологічного відділу, а перед розпадом Союзу Кравчук вже працював другим секретарем ЦК КПУ. На перші президентські вибори у незалежній Україні Леонід Кравчук подався як позапартійний кандидат, бо в серпні 1991-го покинув КПУ.

Кравчук переміг уже в першому турі, отримавши понад 60% голосів. Його опонент від демократичних сил В'ячеслав Чорновіл не дотягнув навіть половини від кількості обранців.  Тож рішенням більшості  5 грудня 1991 року по 19 липня 1994 року Леонід Кравчук ста першим гарантом вже незалежної України.

Минулого року, 10 травня на 89-му році життя Леонід Кравчук помер. А за день опісля, президент України Володимир Зеленський видав указ про вшанування пам'яті Кравчука, доручивши заснувати премію Кравчука.

День Народження сьогодні відзначають:

1903 — Фламініо Бертоні, італійський автомобільний дизайнер, скульптор, архітектор. Всесвітню славу йому принесла розробка Citroën DS – французький легковий бізнес-автомобіль, який випускався з 1955 по 1975 роки.

1936 — Роберт Вудро Вільсон, американський фізик, лавреат Нобелівської премії «за відкриття мікрохвильового реліктового випромінювання».

1938 — Дональд Кнут, американський учений, «батько» сучасного програмування.

1945 — Род Стюарт, англійський вокаліст, композитор, продюсер. Один з найвідоміших представників британського року 1970-х років.

1989 — Денис Дубров, плавець, чемпіон і призер літніх Паралімпійських ігор, майстер спорту України міжнародного класу.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber

No ad for you