Складний діалог Макрона та Сі: Китай натякає, що може взяти учать у Глобальному саміті миру

Читать на русском

В ЄС готові застосовувати проти КНР санкції за підтримку Росії, але сподіваються на співпрацю

Читать на русском
Сі та Макрон

В ЄС готові застосовувати проти КНР санкції за підтримку Росії, але сподіваються на співпрацю

Під час тристоронніх перемовин лідера Китаю Сі Цзіньпіна з президентом Франції Емануелем Макроном та головою Єврокомісії Урсулою фон дер Ляєн сторони домовилися владнати суперечливі питання економічного співробітництва. Крім того, Пекін заявляє про необхідність співпраці задля подолання геополітичних викликів, зокрема російсько-української війни. Сі Цзіньпін визнав необхідність перемовин щодо низки питань, які фактично повторюють тези Української формули, й це збільшує шанси на участь китайського представника на Глобальному саміті миру у Швейцарії. Водночас візит очільника Китаю має на меті продемонструвати вплив Піднебесної та вигоди від співпраці з Пекіном, тож якщо до мирних перемовин дійсно дійде, про інтереси Росії він не забуде.

Сі Цзіньпін в гостях у Макрона

Емануель Макрон, президент Франції, є, напевно, єдиними європейським політиком, у якого складаються гарні особисті стосунки із Сі Цзіньпіном. Фото, на якому він у приватній атмосфері та в гарному гуморі попиває чай з очільником Піднебесної в розкішній урядовій резиденції в Гуаньджоу, облетіли перші шпальти всіх ЗМІ. Сі дуже імпонує концепція «стратегічної автономії», яку сповідує очільник Франції. На знак виняткових особистих стосунків, Макрон має намір запросити його на батьківщину своєї бабусі в Північних Піренеях в останній день візиту, у вівторок. А проте, попри усмішки та обійми, між перемовниками були складні питання для обговорення.

Найперше про напругу говорить робочий характер зустрічі: її провели у Єлисейському палаці, не було помпезних урочистостей у Версалі, що Париж без проблем міг би організувати за інших умов. А до перемовин Макрон запросив очільницю Єврокомісії Урсулу фон дер Ляєн. Торік вони разом літали в Пекін, але єврокомісарка погрожувала КНР санкціями, через що її зустріли дуже прохолодно. А історію про те, коли вона поверталася додому без належного почту, як простий турист, взагалі називають «дипломатичним ляпасом».

Але й французький президент мав зауваження до китайської сторони. Європейський бізнес жаліється на нечесну конкуренцію: КНР щедрими дотаціями підтримує стратегічні галузі економіки, як от будівництво електромобілів, тож виробники можуть демпінгувати ціни західних компаній. І тому Макрон є одним з перших, хто підштовхує Брюссель до жорстких дій проти китайського протекціонізму, повідомляє Politico.

«Майбутнє нашого континенту дуже чітко залежить від нашої здатності продовжувати розвивати збалансовані відносини з Китаєм», — сказав французький президент на зустрічі.

Урсула фон дер Ляєн очікувано була ще суворішою і пригрозила новими обмежуваними заходами, якщо ситуація не врегулюється. Вона також заявила що «надлишок потужностей» Китаю у виробництві сталі та електромобілів призвів до «нестійких дисбалансів».

Але економічні питання стали лише однією складовою важких перемовин і погрози нових санкцій йшли поряд з обговоренням російсько-української війни. Єврокомісарка сказала що ЄС готовий на рішучі кроки, щоб «захистити свою економіку та безпеку».

За результатами зустрічі Урсула фон дер Ляєн заявила, що разом з Макроном вона звернулася до Сі Цзіньпіна із закликом використати свій вплив на Росію. Вони сподіваються, що Пекін допоможе зупинити війну в Україні, а також обмежити торгівлю товарами подвійного призначення.

На перемовинах сторони мали до обговорення низку складних питань. Фото: Getty Images
На перемовинах сторони мали до обговорення низку складних питань. Фото: Getty Images

"Українське питання"

Напередодні візиту Сі Цзіньпін опублікував статтю у французькому Le Figaro. Очільник КНР каже, що хоче розвивати двосторонні відносини з Парижем. Сі навів історичні паралелі з епохою Шарля де Голля, якого так любить французький президент і який розпочав діалог із Пекіном у розпал Холодної війни. А ще лідер Китаю відрікся від звинувачень держсекретаря США Ентоні Блінкена в підтримці війни.

«Китай розуміє наслідки української кризи для людей Європи. Китай не починав українську кризу, не є її стороною чи учасником. Однак Китай відіграє конструктивну роль у прагненні до мирного врегулювання кризи… Я підкреслював, що ядерну зброю не можна використовувати, а ядерну війну не можна вести… Ми готові працювати з Францією та всім міжнародним співтовариством, щоб знайти розумний вихід із кризи», — написав Сі.

У тій чи іншій формі подібну позицію «за все хороше і проти всього поганого» Китай виголошував і раніше. Насправді лідер КНР залишав собі величезне поле для маневру, не надавши жодної конкретики. Але після тристоронньої зустрічі, здається, він був більш конкретним, хоч жодного разу не використав слово «війна».

«Китай, Франція та ЄС бажають якнайшвидшого припинення вогню та відновлення миру в Європі, а також підтримують політичне врегулювання кризи», — сказав Сі Цзіньпін.

Китайський лідер додає, що слід створювати умови для мирних переговорів. Хоч про це не було заявлено прямо, ймовірно, йдеться про Глобальний саміт миру. Річ у тім, що на додачу до загальних фраз Сі заявив про необхідність забезпечення міжнародної енергетичної та продовольчої безпеки, гарантії стабільність постачань, організації спільної протидії поширенню конфлікту та «запобігати ескалації бойових дій». 

Сі Цзіньпін перебуватиме у Франції два дні 

Ці слова близькі за змістом до положень Української формули миру: «Радіаційна та ядерна безпека», «Продовольча безпека», «Енергетична безпека», «Недопущення ескалації». Пекін так і не заявив, чи надішле своїх представників на Глобальний саміт миру в червні, але зважаючи на сказане, ймовірність цього висока, про що Інформатор писав раніше. Якщо це станеться, Піднебесна відступить від своєї вимоги забезпечити присутність Росії на саміті у Швейцарії.

Поки Сі Цзіньпін зустрічався з європейськими лідерами, вождь росіян Володимир Путін пригрозив відновити тренування із застосування тактичної ядерної зброї. Й істеричні кроки Кремля можна вважати найбільшим сигналом щодо того, що Піднебесна і ЄС дійшли якоїсь згоди.

«Президент Сі відіграв важливу роль у деескалації безвідповідальних ядерних загроз Росії, і я впевнена, продовжуватиме це робити», — прокоментувала новину Урсула фон дер Ляєн.

Мета візиту Сі до Європи

Реалізації ідеї «стратегічної автономії» Макрона заважає основна лінія зовнішньої політики Китаю — підтримка російської агресії проти України. Але сам по собі геополітичний проєкт посилення ЄС може навіть допомогти Сі будувати свою Червону імперію. Щонайменше, він сприятиме більшій незалежності Європи від США. А отже, шанси на те, що коли дійде до прямого зіткнення в Тихоокеанському регіоні, ЄС не втручатиметься і залишиться ринком збуту, зростуть. І така політика є визнаною стратегією Пекіна.

Натомість перемога РФ у війні посилила б могутність васального путінського режиму. У ЄС чимраз більше країн змінили б орієнтацію на Кремль, що поховало б проєкт створення об'єднаної Європи. Однак чи потрібна Китаю сильна, але ненадійна Росія, яка, володіючи потужним ядерним потенціалом, може не боятися збройного втручання Пекіну й у будь-який момент здатна розвернути вектор свого розвитку — питання риторичне. Це не означає, що Сі Цзіньпін повністю відвернеться від свого васала, однак ідея миру, за умовами якого РФ збереже деякі свої інтереси, але залишиться відносно ізольованою, а Україна отримає можливість розвиватися, як член ЄС, може здобути підтримку Китаю.

Китай підтримує ідею "стратегічної автономії" Макрона, але й далі відстоюватиме інтереси Москви. Фото: Getty Images
Китай підтримує ідею "стратегічної автономії" Макрона, але й далі відстоюватиме інтереси Москви. Фото: Getty Images

Показово, що, крім візиту до Франції, Сі їде також до російських сателітів: угорського прем’єра Віктора Орбана та сербського президента Александра Вучича. Лейтмотивом поїздки до Угорщини та Сербії є демонстрація вигод, які несе країнам співпраця з КНР. У рамках візиту Сі відвідає Бєлград, що символічно, адже 7 травня, 25 років тому, бомба НАТО випадково влучила в посольство Китаю — це неодноразово використовувала китайська пропаганда. А на тлі підготовки до приїзду очільника КНР країни активізували роботи з будівництва за китайські гроші швидкісної залізниці між Будапештом та Бєлградом. Цей інфраструктурний проєкт має допомогти розширити вантажопотік китайських товарів через Дунай.

Ймовірно, однією із цілей Сі Цзіньпіна під час візиту до Макрона слід вважати демонстрацією переваг співпраці з Китаєм. Пекін сигналізує, що з ним можна домовитися, якщо забути про всілякі «дрібниці», як от дотримання прав людини чи геноцид уйгурів.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.