Зеленський анонсував збір коштів для флоту морських дронів

Євген Прокопенко

Україна збиратиме гроші на флот морських дронів

Україна наступного тижня запустить новий фандрейзинговий напрямок в рамках платформи United24 – збір коштів для флоту морських дронів.

Про це у своєму вечірньому зверненні 5 листопада заявив президент України Володимир Зеленський.

"Наступного тижня запустимо ще один фандрейзинговий напрямок – будемо акумулювати кошти для флоту морських дронів. Думаю, абсолютно кожен розуміє, що це й для чого це, і впевнений, що мільйони людей підтримають і такий напрямок у нашій обороні. Як це працює – всі вже бачили. І це тільки для захисту нашої, нашої морської акваторії, на чуже ми не претендуємо", - сказав президент.

Зеленський зазначив, що за пів року роботи благодійної платформи United24 було зібрано майже 220 мільйонів доларів внесків від мільйонів людей з більш ніж сотні країн.

Що таке морські дрони і як вони атакували базу ЧФ у Севастополі

Базу Чорноморського флоту в бухті Севастополя вранці 29 жовтня атакував "рій" морських і повітряних дронів. Така масштабна операція відбулася вперше в світовій історії. Москва звинуватила в цьому Україну і Британію.

За даними міністерства оборони РФ, кораблі в бухті атакували як безпілотні літальні апарати (БПЛА) так і морські ударні дрони. Російські військові підрахували, що перших було 9, а других - 7 штук.

Російське міністерство запевняє, що "терористична атака" була організована українськими спецпризначенцями під керівництвом британських інструкторів. Але начебто російські силовики змогли зірвати напад і "несуттєво постраждав" лише один корабель.

За підрахунками військових експертів, постраждати могли насправді 3 або 4 кораблі ЧФ, зокрема флагман "Адмірал Макаров".

Що відомо про надводні дрони

Відомо, що Канада дійсно використовує надводні дрони, але насамперед з науковою метою. Наприклад, в січні канадська компанія JASCO Applied Sciences повідомила про використання безпілотних суден для морського моніторингу.

Акустичні датчики і відеокамери дрона змогли виявити морських ссавців під час роботи біля узбережжя Британської Колумбії та надіслали дані для перевірки аналітикам в експертному центрі.

Надводні безпілотники мають доволі різноманітні конструкції і характеристики. Вони можуть виглядати як невеликий човен чи каяк або як баржа чи вітрильник.

В ударному дроні у передній частині судна може міститися вибухівка, що перетворює його на атакувальну зброю. Вони зазвичай мають систему відеоспостереження, локатори і зв'язок з центром управління.

Власне, на відео атаки в бухті Севастополя, оприлюдненому в ЗМІ, видно як безпілотні човни буквально "полюють" на російські кораблі, щоб врізатись в їхній корпус і завдати пошкоджень.

Офіційно такі апарати саме для військових цілей розробляють лише декілька держав. Так, два роки тому Туреччина презентувала свій проєкт надводного безпілотника під назвою ULAQ.

Цей апарат оснащується оптико-електронною та радіолокаційною станціями для виявлення та супроводу цілей. Вага безпілотника складає 2 тонни, максимальна швидкість - до 35 вузлів (65 км/годину), а радіус дії - до 215 морських миль (тобто до 400 км).

На безпілотному човні також передбачена можливість встановлення ракет. В серпні цього року почалось серійне виробництво турецького морського безпілотника. Про розробки надводних дронів повідомляли також США і Британія. Однак, про бойове застосування ударних апаратів посадові особи світових держав воліють не оголошувати.

Капітан першого рангу запасу Військово-морських сил України Андрій Риженко вказує, що такі апарати вже зараз використовуються достатньо широко, але без зайвої публічності.

"Вони застосовуються досить широко, хоча і не рекламуються. Ви ніколи не знайдете на сайтах ВМС жодної країни, що в них є такі системи. Це все належить до спеціальних операцій зі знищення найбільш цінних військових цілей на визначеній глибині базування противника", - сказав експерт в інтерв'ю "Радіо НВ".

Нагадаємо, глава української держви Володимир Зеленський 5 листопада провів засідання Ставки, де обговорювалися протидії ракетному терору. Крім того, також зачепили і ситуацію на енергетичному фронті та питання поповнення оззброєння.

No ad for you