Закупівля “зимових” курток у Міноборони: антикоркомітет Ради та ТСК підтвердили факти корупції

Ярослав Коджушко

Нардеп Железняк також показав інші інвойси щодо закупівель Міноборони за завищеними цінами

У середу, 23 серпня, антикорупційний комітет Верховної Ради провів відкрите засідання, під час якого розглядали факти можливої корупції Міноборони у закупівлі курток для Збройних Сил України. На ньому народним депутат та голова парламентської ТСК з розслідування економічних злочинів Ярослав Железняк підтвердив автентичність інвойсів на закупівлю відомством у “турецької” компанії Vector avia hava araçlari курток на 33 млн доларів, які оприлюднив у своєму розслідування журналіст Юрій Ніколов.

Про це Железняк повідомив у Telegram

Ба більше, нардеп показав й інші інвойси щодо закупівель Міноборони за такою завищеною вартістю. За його словами, компанія “Vector avia hava araçlari” раніше не займалась військовою формою, а її засновник Плетньов, згідно з судовим рішенням, мав тісні звʼязки з посадовцями Міноборони і виїхав з України після початку вторгнення. 

Водночас заступник міністра оборони Денис Шарапов двічі намагався ввести в оману присутніх на засіданні. Він презентував інвойси, які не збігалися з реальними турецькими документами та виявилася фальшивкою. Після цього показав зразки курток, але виявилося, що вони з іншої партії.

“Була ще спроба спецефектів, коли Міноборони витягла куртку типу від тієї фірми і типу хотіли показати, що вона зимова. Але ми швидко зʼясували, що форма з іншої партії. І це не та партія по якій було заниження ціни. І не та, по якій зараз СБУ веде справу по якості. Та і важить явно більше. Та і перевірити хоч якось звідки ця форма неможливо. Коротше, не зайшли спецефекти. Спроба ввести в оману журналістів та депутатів теж”, – додав Железняк.

Ближче до завершення засідання голова антикоркомітету Анастасія Радіна запитала заступника міністра, чому обрали турецьку компанію, яка є фігурантом кримінального провадження. Втім, відповіді він не знайшов.

“Наш комітет та ТСК під головуванням Железняк продовжить дослідження цієї закупівлі — уже з правоохоронними органами. Переконана, що ми вкотре маємо справу із черговою цинічною спробою Міноборони під керівництвом Рєзнікова прикрити розкрадання коштів армії”, – написала вона у Facebook.

В українському Центрі протидії корупції наголосили, що корупція у Міноборони має системний характер. Там підкреслили, що міністр оборони Олексій Резніков несе особисту відповідальність за корупційне виведення коштів під час здійснення оборонних закупівель.

“За півтора роки війни керівництво Міноборони довело свою неспроможність. Міністерство має очолити доброчесний та професійний керівник, який зможе під час війни налагодити необхідні процеси та не допустити корупції. Бо без зброї, нормального речового забезпечення та з крадіями у владі цю війну нам не виграти”, – написали у ЦПК.

Скандал із закупівлею курток в Міноборони

За даними ЗМІ, влітку 2022 року Міноборони не оголошувало закупівлі одягу для бійців вчасно - доставити тканину з Азії та пошити займає місяці. Цей час був витрачений з провини міністерства, вважають журналісти.

Втім, восени 2022 року Міноборони уклало контракт з турецькою фірмою Vector avia hava araçlari, яка належить українцю Роману Плетньову із Запоріжжя, на поставку зимового одягу. Компанія ввезла до України з Туреччини 233 тис. курток на 20 млн доларів і 202 тис. штанів на 13 млн доларів. 86 доларів за зимові куртки від турецької фірми - це прийнятна, ціна, пише видання. Інший постачальник з Болгарії віз для Міноборони з Китаю куртки по 95 доларів. Однак проблема полягає в тому, що насправді з Туреччини ввозилися не зимові куртки, а літні - вага однієї становить 1,1 кг, в той час як китайський аналог - 2 кг. Це дуже схоже на різницю між літнім жакетом і зимовою теплою курткою, йдеться у матеріалі.

Видання отримало документи на одну з партій від Vector avia, які свідчить, що дорогою 4900 курток загальною вартістю 142 тис. дол. перетворюються на 4900 курток за 421 тис. дол. При чому подорожчав військовий одяг саме на український митниці. Також дорогою між турецькою й українською митницями куртки магічно перетворилися з "камуфляжних" на "зимові повітрозахисні". На цьому перетворенні ціна зросла з 29 до 86 дол. за штуку. Маржа залишилася на турецькій фірмі Vector avia hava araçlari.

Пізніше Резніков у відповідь на оприлюднені факти назвав журналіста Юрія Ніколова, який і провів розслідування, “маніпулянтом”. Проте на саме засідання комітету Резніков не зʼявився.

Під час пресконференції з прем’єр-міністром Фінляндії Петтері Орпо президент України Володимир Зеленський у відповідь на питання про ймовірність звільнення міністра оборони Олексія Резнікова заявив, що зможе коментувати кадрові рішення, коли будуть підписані ним відповідні укази. Раніше журналісти повідомляли, що глава держави шукає заміну міністру, а сам Резніков може стати послом Великої Британії.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливі новини. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері стежте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live.Підписатися на канал у Viber можна тут

No ad for you