Вчені визначили ген, пов'язаний з високим ризиком захворювання на важку форму COVID-19

Ольга Дяченко

Вчені зрозуміли, як "спрацьовує" важкий варіант перебігу COVID-19, і чому

Більшість людей з COVID-19 не потрапляють до лікарні, але деякі групи хворіють на дуже важку форму . Вчені намагаються зрозуміти, у чому різниця між цими людьми, і виявилося - вона є. 

Про це повідомляє Інформатор із посиланням на Nature Genetics та The Lancet .

Велике дослідження, опубліковане в The Lancet у травні 2021 року, показало, що ризики госпіталізації, потреби в інтенсивній терапії або смерті через COVID-19 в Англії під час першої хвилі пандемії були вищими для азіатських та змішаних етнічних груп порівняно з білими людьми . 

Тоді вдалося проаналізувати перебіг хвороби після інфікування на SARS-CoV-2 у 17 мільйонів дорослих в Англії, серед цих пацієнтів були і летальні випадки. 

Вчені задалися простим питанням – чим можна пояснити цю різницю? Чи може бути так, що гени, що належать певним етнічним меншинам, наражають їх на більш високий ризик важкої форми COVID-19.

У тому ж 2020 році перші генетичні дослідження показали, що дійсно існують генетичні відмінності, які призводять до більш високого ризику важкої форми перенесення хвороби через  COVID-19.

Вивчивши гени тисяч пацієнтів із COVID, дослідники висунули двох "підозрюваних": це гени під назвою LZTFL1 та SLC6A20.

Дослідники з Оксфордського університету виявили, що саме LZTFL1 бере участь у захворюванні вищого ступеню тяжкості, а не SLC6A20.

Цей ген несуть 60% людей південноазіатської раси, його мають 15% білих і лише 2% людей африканського чи афро-карибського походження.

Доведено, що ген дуже активний у шарі клітин, що вистилають дихальні шляхи та легені. Цей шар клітин, званий респіраторним епітелієм, зігріває та очищує повітря, перш ніж досягне легенів, де кисень всмоктується в кров.

Так, дослідження показало, що варіант гену з високим ризиком знижує здатність клітин легень відновлювати пошкоджені тканини, що може знадобитися для подолання тяжкого захворювання. Простіше кажучи, наявність цього гену уповільнює процес відновлення організму після хвороби

Цей варіант гену також визначає наявність у клітин організму більшої кількості копій білків ACE2 та TMPRSS2. На жаль, саме вони дозволяють вірусу SARS-CoV-2 проникати в клітини та заражати їх.

Це означає, що люди, які несуть варіант гену високого ризику, зрештою матимуть більше інфікованих клітин, меншу здатність до загоєння і, отже, серйознішу інфекцію.

Незважаючи на те, що зараз існують вакцини та ліки для лікування COVID, нові дані відкривають медикам очі на необхідність лікування саме легень у пріоритеті перед імунною системою у власників такого гену.

При цьому автори дослідження, виявивши біологічну схильність окремих груп людей до важкої форми перебігу хвороби, не применшують впливу на цю ситуацію та суспільних соціально-економічних факторів.

Раніше інформатор повідомляв, що більше половини всіх смертей від коронавірусу в листопаді припадає на Європу.

Також ми писали, що у Національній академії наук України спрогнозували розвиток COVID-19 на найближчі два тижні. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері стежте на нашому Telegram-каналі  Інформатор Live . Підписатися на канал у Viber можна тут .

 

 

No ad for you