Протести у Вірменії продовжуються: до чого призведуть перекриття доріг та блокування метро

Читать на русском

Протести йдуть хвилями

Читать на русском
Протести у Вірменії продовжуються: до чого призведуть перекриття доріг та блокування метро

Протести йдуть хвилями

У Єревані з 17 квітня продовжуються організовані опозицією антиурядові акції, ходи та мітинги. Протестувальники перекривають дороги та мости, а поліція затримує їх сотнями.

Інформатор вирішив розібратися, що відбувається і до чого спричинить.

Що відбувається

На акціях протесту в Єревані поліція вранці 18 травня затримала 364 людей через спроби зупинити автомобільний рух у різних частинах Єревана і заблокувати роботу міського метрополітену на станції "Ерітасардакан" у центрі міста. Пресслужба метрополітену повідомила, що роботу метро на всіх станціях порушено, всі входи на всіх станціях були закриті.

Протести у Вірменії продовжуються: до чого призведуть перекриття доріг та блокування метро 1

Серед затриманих - ексглава Міносвіти Вірменії, заступник голови колишньої правлячої Республіканської партії Армен Ашотян, ексспікер парламенту Самвел Нікоян та колишній віце-спікер Едуард Шармазанов, пише "Інтерфакс". 17 травня в Єревані було затримано понад 400 людей. Після цього один із лідерів опозиції, депутат від партії "Дашнакцутюн" та віце-спікер парламенту Ішхан Сагателян закликав своїх прихильників розійтися. "Ми виконали поставлену мету – зафіксували, що у Вірменії народ – господар ситуації. Припиняємо акції непокори". Але наступного дня акції поновилися з новою силою.

Протести у Вірменії продовжуються: до чого призведуть перекриття доріг та блокування метро 2

Організовані опозицією акції протесту в Єревані розпочалися після того, як прем'єр-міністр Нікол Пашинян запропонував "опустити планку у питанні статусу Карабаху" та закликав підписати мирну угоду з Азербайджаном. Інформатор докладно про це писав тут.

Чи просив Пашинян допомоги ОДКБ?

Видання "База" з посиланням на неназвані джерела написало про те, що Пашинян просив ввести війська ОДКБ до Вірменії за прикладом Казахстану, проте його прохання не було задоволене.

Цю інформацію 19 травня офіційно спростували у Єревані. «Це цілком брехлива інформація. У внутрішньополітичних питаннях Пашинян сподівається виключно на волю вірменського народу. Організатори сьогоднішніх мітингів уже місяць реалізують своє право на проведення акцій, а контроль здійснює поліція Вірменії», - заявив секретар Ради безпеки Вірменії Армен Григорян на брифінгу за підсумками засідання уряду.

Протести у Вірменії продовжуються: до чого призведуть перекриття доріг та блокування метро 3

Нагадаємо, що 16 травня на саміті Організації Договору про колективну безпеку (ОДКБ — Вірменія, Білорусь, Казахстан, Киргизстан, Росія та Таджикистан) у Москві Нікол Пашинян, реагуючи на виступ президента Білорусі Олександра Лукашенка, нагадав, як у травні 2021 року під час конфлікту з Азербайджаном Вірменія звернулася до ОДКБ, щоб задіяти механізми, які призначені «Положення про порядок реагування на кризові ситуації Організації Договору про колективну безпеку» від 10 грудня 2010 року. «На жаль, ми не можемо сказати, що організація відреагувала так, як очікувала Республіка Вірменія», — зазначив Пашинян.

Як вийти із кризи?

За відповіддю на це запитання Інформатор вирушив до виконавчого директора Центру близькосхідних досліджень Інституту сходознавства Академії наук України Ігоря Семиволоса.

“Протести йдуть хвилями. Опозиції вдалося розгойдати ситуацію. Цьому сприяли чутки про те, що Пашинян готовий підписати мирну угоду з Азербайджаном та визнати його територіальну цілісність після квітневої зустрічі Пашиняна та Алієва у Брюсселі. А також переговори між Вірменією та Туреччиною щодо встановлення дипломатичних відносин. Позицію опозиції зміцнює те, що влада не може виразно відповісти, як буде врегульовано проблему Карабаху. Пашинян потрапив у цугцванг.

Наразі розпочалася нова хвиля протестів, до яких приєдналося багато молоді. Це поганий знак для Пашиняна. При цьому він продовжує залишатися найпопулярнішим вірменським політиком, а опозиція представлена ​​людьми старої гвардії, багато з яких залишаються токсичними для більшості населення Вірменії.

Історія про те, що нібито Пашинян хотів запровадити у Вірменії війська ОДКБ, щоб придушити протести, виглядає сумнівною, особливо після висловлених ним закидів щодо неготовності допомогти Вірменії у 2021 році, коли низка партнерів з ОДКБ підтримувала швидше Азербайджан, ніж Вірменію.

При цьому я не бачу ознак можливості зміни влади у Вірменії. І хоча позиція Пашиняна дещо підвішена, якщо протести не призвели до масової мобілізації, достатньої для зміни влади, а влада, зі свого боку, не застосовує насильства щодо протестувальників, акції протесту рано чи пізно зійдуть нанівець”, - сказав Ігор Семиволос.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ольга Палій

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.