Прощавай, Дід Мороз! Звідки він взявся в Україні та хто даруватиме дітям подарунки

Ольга Палій

Сьогодні Дід Мороз асоціюється з СРСР та росією, тож, його позбуваються в Україні та в інших країнах, що звільнились від комуністичної диктатури

На вулицях Дніпра з’явились білборди, які сповіщають: “Діда мороза ніколи не існувало”. Це правда чи фейк, замислились в Інформаторі. Адже, з одного боку, багато хто з нас отримував свого часу новорічні подарунки від цього діда. Багато хто бачив його на власні очі біля міських ялинок та на свята. Такі діди приходили до шкіл та дитячих садочків. І виглядали цілком реально. Пізніше деякі кмітливці здогадувались, що тут щось не те. А деякі потім самі ставали дідами морозами у дорослому віці. Чи варто скасовувати Діда Мороза? Чи може його замінити святий Миколай чи Санта Клаус? Давайте розбиратися.

Звідки взявся Дід Мороз?

У такому вигляді, як ми до нього звикли: добрий дід з ошатною бородою, у червоному чи синьому кожусі, що приходить на свята у супроводі онуки Снігуроньки та дарує дітям подарунки - лише у 30-ті рр. ХХ ст. у СРСР. Вперше цей персонаж офіційно з'явився на кремлівській ялинці 1 січня 1937 року. Підготовка до його “народження” тривала кілька років. 28 грудня 1935 року у «Комсомольській правді» з'явився лист-звернення до комсомольців, члена ЦК Компартії України Павла Постишева, який не без поради Сталіна, закликав організувати дітям гарну ялинку.

 

Таким чином комуністі спробували “комунізувати” традицію різдвяної ялинки, яка у СРСР була заборонена, та замінити традиційного різдвяного дарувальника - Святого Миколая - радянським образом. 

У пострадянський період Дід мороз залишався популярним. Тож, кмітливі підприємці створили для нього туристичні резиденції: у російському Великому Устюзі, у білоруській “Бєловежській пущі”, а в Україні на Рівненщині (під червоно-чорним прапором). Є у Діда мороза і власний сайт, звичайно, на платформі ру.

Але і прикрашена ялинка посеред зими, і сам образ діда в кожусі мав свої давні корені. Майже всі європейські народи, що мешкають у кліматі з зимовими морозами, мали міфічний образ злого діда з мішком. Він нагоняв холод, морозив людей та тварин і взагалі був не тим, з ким хотілось зустрітись. Йому приносили жертви.

На думку низки дослідників, розвішуючи їх на деревах. За українською традицією, зафіксованою ще у ХІХ ст., господар дому перед різдвяною вечерею закликав Мороз до хати кутю їсти. А не отримавши відповіді на запрошення, заклинав його не приходити та не губити рослин в саду та тварин у стайні. У цього давнього Мороза був і кожух, і борода, і посох і мішок (куди він складав неслухняних дітей). Але чекати від нього подарунків не дуже хотілось.

Звідки ж взялась ідея зимового дарувальника? З Туреччини, точніше, спекотної Анталії. Там у IV мешкав архієпископ Лікійський, що став прообразом Миколи-Чудотворця. Цей святий був надзвичайно популярним у Східній Європі. День його вшанування - 19 грудня. Традиція дарувати в цей день подарунки виникла у ХIV столітті у голанському містечку Маастрихт. На велике свято святитель приїжджав на кораблі з «теплих країн» і в'їжджав у місто на коні. У пам'ять про незвичайне милосердя святого й на спогад того, як він не допустив блудного падіння трьох дочок бідного жителя Мир, таємно підкидаючи у вікно мішечки з золотом, з'явився звичай таємно робити дітям подарунки.

З Голландії ця традиція розповсюдилася до Німеччині та до інших європейських країн. До росії цю традицію рязом з прикрашеною ялинкою приніс Петро Перший. В Україні у ХІХ столітті традиція дарувати дітям подарунки на Миколая була сталою і в східних регіонах, під впливом росії, і в західних, за європейською традицією. До речі, популярний в США Санта-Клаус - це просто ще одне ім’я того ж Святого Миколая.

Україна прощається з Дідом Морозом

Після проголошення незалежності України старі радянські традиції почали відходити в минуле. Тож Святий Миколай як зимовий дарувальник поступово витісняв радянського Мороза. Журналісти періодично питали українців, хто має приносити дітям подарунки. У 2011 році більшість киян була за Діда Мороза. А у 2013 більшість івано-франківців за Святого Миколая.

19 грудня 2012 року в центрі Львова відбулася імпровізована бійка між Дідом Морозом та Святим Миколаєм. Дід Мороз прийшов на площу із Снігуркою та двома чортиками і почав лякати перехожих дітей, що Миколая не існує. Потім з'явився Миколай з ангелами, який повиганяв чортів та пороздавав цукерки перехожим дітям. Дід Мороз зібрав свої чемодани з олів'є та поїхав до росії.

Після початку війни росії проти Україні у 2014 році цей процес прискорився. У 2014 році головну ялинку України перенесли з Майдану до Софійської площі та влаштували там резиденцію Святого Миколая. Відкривали її 19 грудня. Діда Мороза на це свято не запрошували. Натомість День Святого Миколая в Україні став сприйматися як початок зимових свят.

Діда мороза гонять звідусіль

Витіснення Діда Мороза з ролі головного зимового дарувальника відбувається не лише в Україні, а й в інших країнах, що позбавились від комуністичного диктату.

  • У Хорватії комуністичний Djed Mraz поступився місцем Djed Božićnjak (Різдвяному Діду). Відомий тут Крампус, який карає нечемних дітлахів. Водночас у деяких релігійних родинах стверджують, що лише від Ісуса (Isusek, mali Isus) треба очікувати подарунки на Різдво. 
  • У Словенії повернулись традиційні словенські дарувальники — Miklavž (Святий Миколай) і Božiček (Божичок), а в деяких районах Словенії також Jezušček (Ісусик).
  • У Болгарії відродили Дяда Коледа.
  • У Польщі радянський Дід Мороз (Dziadek Mróz) ніколи не був популярним. Натомість традиційним зимовим персонажем залишається Święty Mikołaj.
  • У Румунії традиційний персонаж Moş Crăciun витіснив Діда Мороза.
  • У Чехії děda Mráz відступив під тиском традиційного дарувальника — Ježíšek (Ісусик).
  • В Узбекистані з 2012 року заборонили згадувати про Діда Мороза та Снігурку. В умовах відродження ісламської культури ці персонажі оголошені небажаними іноземцями. 
  • В Таджикистані у 2012 року головний муфтій закликав правовірних мусульман відмовитись від святкування європейського Нового року, який суперечить ісламським канонам і таджицьким традиціям. Того ж року юрма молодиків з криками: «Ти — невірний» убила людину, одягнену в костюм Діда Мороза. У грудні 2013 року комітет з телерадіомовлення Таджикистану ухвалив рішення про трансляцію новорічних програм без ялинки, Діда Мороза й Снігурки. 

Раніше Інформатор писав про роздуми психологів з приводу того, чи варто цього року святкувати Новий рік.

No ad for you