Польща планує лобіювати передачу Україні винищувачів на Мюнхенській конференції

Богдан Зосимчук

На Мюнхенській конференції з безпеки, яку заплановано 17–19 лютого, Польща планує активно лобіювати інтереси України.

Варшава сподівається, що справа дійде не просто до обговорення можливості, а до передачі винищувачів Україні. Польське МЗС також переконане, що союзники повинні демонструвати згуртованість у підтримці ЗСУ.

Про це в інтерв’ю виданню RND заявив посол Польщі в Німеччині Даріуш Павлось.

Літаки для України

Польща не Мюнхенській конференції з безпеки, яку заплановано провести 17–19 лютого, має намір не просто порушити питання, а розглянути з союзниками механізми та конкретні можливості передачі ЗСУ винищувачів західного зразка. 

Це перша безпекова конференція з початку російсько-агресорської війни проти України. Від України в Мюнхені мали бути міністр закордонних справ Дмитра Кулебу та міністр оборони Олексія Резнікова.

Не можна затягувати передачу

Раніше канцлер Німеччини Олаф Шольц категорично відкинув ідею надання Україні винищувачів. Президент Франції Емануель Макрон заявляв, що розглядає таку можливість. Польща не хоче сама  робити такі рішучі кроки, наполягаючи на участі інших країн. Даріуш Павлось додає, що не можна допускати повернення до політики затягування питання, як це сталося з танками.

«Що стосується питання винищувачів, то Польща не хоче бути в цьому питанні наодинці, ми вважаємо, що це рішення має бути прийняте західними союзниками одноголосно. Потрібно використати будь-які можливості для відповідних консультацій. Політика вагань і зволікань, як у випадку з основним бойовим танком Leopard-2, є контрпродуктивною. У нас є приказка: якщо ти даєш швидко, ти даєш двічі», — заявив Даріуш Павлось.

Дипломат також зазначив, що було б доречно, щоби президент Польщі Анджей Дуда, президент Франції Еммануель Макрон і канцлер Німеччини Олаф Шульц зустрілися на полях саміту у формі Веймарського трикутника. За його словами, це має продемонструвати, що союзники України згуртовані навколо ідеї допомогти їй.

«Також ми готові до двостороннього діалогу з Німеччиною. Польща має десятки винищувачів радянської розробки, включно з МІГ-21 й СУ-22. Але, як я вже сказав, ми хочемо єдиного підходу до цього питання, який у нас є». в партнерах по ЄС і НАТО», — сказав пан Даріуш.

Довідка:

Веймарський трикутник — це неформальне міжнародне об’єднання Німеччини, Польщі та Франції, яке виникло в 1991 році в німецькому місті Веймар. У рамках цього об’єднання відбуваються зустрічі міністрів закордонних справ та глав держав.

Початково метою Веймарського трикутника було просування Польщі на шляху по вступу до Європейського Союзу й НАТО. Проте об’єднання продовжує діяти й після цього. Воно стало одним із центрів генерації ідей та ініціатив у ЄС.

Раніше ми писали про те, що в Польщі та Литві провели навчання з винищувачами нового покоління. Інформатор також розповідав про те, що польське МЗС пояснило, яки сценарій закінчення війни в Україні буде найгіршим. Ми також писали про те, що президент Польщі Анджей Дуда порадив Зеленському прийняти капітуляцію рф у Переяславі.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

No ad for you