Переведення годинників у 2021 році

Олексій Турчак

Коли переводять годинник на зимовий час цього року?

Щороку — один раз восени, і один навесні — в Україні відбувається традиційне переведення годинників на літній та зимовий час. Незважаючи на те, що ваш смартфон, ноутбук та інші гаджети самі перейдуть на потрібний часовий пояс, забувати про це не варто, якщо не хочете потрапити в незручну ситуацію.

Розмови про те, чи потрібне переведення часу триває не один рік, але поки що остаточного рішення з цього питання владі прийняти так і не вдалося. Тому Інформатор готується до майбутніх змін і нагадує вам, коли і як відбудеться переведення годинників 2021 року.

Коли переводять годинник на зимовий час цього року?

Запам'ятати дату нескладно. Традиційно перехід на зимовий час в Україні припадає на останню неділю жовтня. Легко обчислити, що переведення часу 2021 року випадає на 31 жовтня. Заведено говорити "у ніч із 30 на 31", але якщо бути точними, то стрілки переводять о 4.00.

Навіщо це потрібно

Уся справа в банальній економії. Уперше таку ідею озвучили ще в 18 столітті, її приписують Бенджаміну Франкліну. А в 1916 році Англія й Німеччина вперше переводять годинник на літній час, щоби заощадити електроенергію. Таким чином, люди могли довше працювати й не використовувати так багато штучного освітлення. Пізніше до такої практики приєдналися інші країни.

Україна прийшла до цієї практики набагато пізніше – у 80-х роках минулого століття. Докладніше про історію та причини цього явища ми писали тут. Зараз годинник переводимо не лише ми, а й десятки країн світу. Євросоюз від цієї практики вирішив відмовитись, але країни-члени самі вирішують, “в якому часі” їм залишатися.

Як переводити годинник на зимовий час

Влітку світловий день довший, темрява настає пізно, тому годинник переводиться на годину вперед. Відповідно, взимку, коли світає набагато пізніше, а темніє раніше, годинник переводимо на годину назад.

“Правильним” із погляду історії для нас є саме зимовий час, переведення годинника принесло нам перехід на незвичний літній. З іншого боку, зараз говорять про те, що саме літній час більше підходить Україні, бо людям важливіше отримати трохи сонця ввечері після роботи, а не рано-вранці. Крім того, якщо залишити зимовий час на весь рік, то на Сході України світатиме близько 4 години ранку, зате темнітиме вже до 20.00. Ранній захід сонця й сонце, яке світить півночі - ймовірно, не найвдаліший варіант.

Ясності в цьому питанні поки що немає. Якщо Україна вирішить відмовитись від переходу, то це відбудеться не найближчим часом.

Як швидко звикнути до зимового часу без шкоди для організму

Переведення годинників, зимовий час — все це не проходить безслідно для нашого організму. Через порушення звичного ритму ви можете зіткнутися з безсонням або навпаки — постійною втомою, дратівливістю та іншими труднощами.

Є рекомендації, щоб перехід пройшов максимально безболісно:

  • Будьте готові. За тиждень до того, як годинник переводить на зимовий час, укладайтеся в ліжко трохи раніше. Нехай це буде 10-15 хвилин різниці в перші дні, потім поступово збільшуйте цей відрізок часу. Так ваш організм плавно та без стресу звикне до нового режиму.
  • Не “втикайте” в телефон, телевізор або планшет хоча б за пів години до сну. Увечері намагайтеся переводити техніку в теплий світловий режим.
  • Зробіть свою спальню справжнім раєм для сну. Повісьте щільні штори, приберіть джерела шуму, впустіть у кімнату свіже повітря, підберіть хороший матрац та зручні подушки.
  • Харчуйте правильно. Ця порада стане в пригоді не тільки на час переходу, але в цей період важливо вибирати продукти із вмістом мелатоніну, так званого гормону сну. Благо, вибір великий: горіхи, томати, вівсянка, броколі, спаржа, вишневий сік, зелений чай та інші продукти. 

Переведення часу в інших країнах — 5 цікавих фактів для ВАС

  1. З усіх країн світу лише близько 80 використовують літній час. Це трохи більше ніж 30 відсотків.
  2. Лише три країни в Африці переводять час. Це Єгипет, Туніс та Намібія.
  3. У Казахстані перехід скасували після того, як з'ясували, що економія електроенергії виявляються зовсім незначною — так що витівка втрачає всякий сенс.
  4. У Китаї 5 часових поясів, але час один – пекінський. Саме тому в деяких регіонах захід сонця опівночі нікого не дивує.
  5. Багато країн визнають, що літній час більше відповідає добовим ритмам людини.

Нагадаємо, в Україні вже робилися спроби скасувати переведення годинників - і не раз, але парламент провалив голосування. Законопроєкт передбачав, що по всій Україні діятиме всесвітній координований час плюс 2:00 (UTC+2), а сезонний перехід скасують.

Тепер ви знаєте все, коли пройде переведення часу 2021.

No ad for you