На Сонці утворилася дірка і з неї дме на Землю: яку небезпеку це несе - фото, відео

Марія Майборода

Високошвидкісний сонячний вітер вже досяг нашої планети. Почалася геомагнітна буря

Космічний апарат NASA зафіксував появу величезної темної плями на Сонці, яка вивергає потужні потоки надзвичайно швидкого випромінювання прямо на нашу планету. Високошвидкісний потік сонячного вітру, який вирвався з величезної корональної дірки, стане причиною появи геомагнітних бурь на Землі.

Гігантська темна пляма, відома як корональна діра, сформувалася поблизу сонячного екватора 2 грудня і досягла максимальної ширини близько 800 000 кілометрів за 24 години. А з 4 грудня сонячна порожнеча була спрямована прямо на Землю, пише Livescience. Цей високошвидкісний сонячний вітер вже досяг нашої планети і у вівторок, 5 грудня, на Землі з'явилася помірна геомагнітна буря, яка тривала протягом кількох днів.

Експерти спочатку прогнозували, що ця діра може призвести до відключення радіозв'язку та сильних авроральних явищ протягом наступних кількох днів. Проте вчені з Національного управління океанічних та атмосферних досліджень США вважають, що через невелику потужність геомагнітної бурі жодних негативних наслідків для роботи зв'язку, систем навігації та енергосистем очікувати не варто.

Корональні діри виникають, коли магнітні поля, що утримують Сонце на місці, раптово розкриваються, внаслідок чого вміст верхньої поверхні Сонця виноситься геть у вигляді сонячного вітру. Корональні діри виглядають як темні плями, тому що вони холодніші і менш щільні, ніж плазма. Часто вони з'являються на полюсах, але іноді виникають і в інших ділянках Сонця.

За даними Національного управління океанічних та атмосферних досліджень, невідомо, скільки часу дірка залишатиметься на Сонці (попередні коронарні дірки існували більше одного сонячного обороту - 27 днів). Однак незабаром дірка відвернеться від Землі.

За словами вчених, появі таких величезних корональних дірок разом зі збільшенням кількості сонячних плям свідчить про те, що пік активності Сонця дійсно настане раніше, ніж очікувалося. Однак, як не дивно, гігантська нова корональна діра не повинна бути частиною цього збільшення сонячної активності.

Звичайно, корональні дірки можуть виникати будь-якої миті протягом сонячного циклу, але фактично вони частіше зустрічаються під час сонячного мінімуму. А коли вони з'являються під час сонячного максимуму, зазвичай розташовані поблизу полюсів Сонця, а не у екватора. Отже, залишається загадкою, як така масивна дірка відкрилася у екватора, коли Сонце так близько до свого максимуму.

Тим часом останні кілька тижнів з'явилося багато ознак, що Сонце стає активнішим. У жовтні вчені переглянули свої прогнози сонячного циклу і тепер припускають, що вибуховий пік може розпочатися на початку 2024 року.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

No ad for you