Масові затримання і протести після виборів: як Лукашенко утримував владу в Білорусі

Читать на русском

Результат виборів виявився таким, як і під час попередніх голосувань

Читать на русском

Результат виборів виявився таким, як і під час попередніх голосувань

 

У неділю, 9 серпня, в Білорусі відбулися вибори президента. Згідно з даними Центрвиборчкому країни, у перегонах переміг чинний президент Олександр Лукашенко, набравши стабільні 80 + відсотків голосів виборців. Кандидат від опозиції, Світлана Тихановська, не подолала бар'єру в 10%. Після цього в країні почалися масові протести і затримання. Детальніше про це - в матеріалі Інформатора .

Явка на виборах та підсумки

ЦВК Білорусі заявила, що за станом на 20:00 неділі на виборах президента проголосували 84,05% виборців.

ЦВК Білорусі вже оголосив про перемогу Олександра Лукашенка у всіх районах, що відзвітували про підрахунок голосів. За попередніми даними, За чинного главу держави віддали 80,23% голосів, а за Світлану Тихановську проголосувало 9,9% виборців.

При цьому на 18 закордонних дільницях результати були прямо протилежні офіційним - Світлана Тихановська набирає 71,28%, 14,73% відмовилися відповідати, у Лукашенка 10,09%, проти всіх 2,28%, у решти кандидатів близько 0,5%.

Протести після зачинення дільниць

Виборчі дільниці зачинили о 8 вечора. Після цього по всій країні спалахнули масові протести опозиційно налаштованих сил. Силовики взялися придушувати демонстрації.

Так, в хід пішли сльозогінний газ, водомети та гумові кулі. Людей вантажили до автозаків. Більше 20 мікроавтобусів зі співробітниками ОМОНу провели зачистку у центрі Мінська.

За даними правозахисників, міліція в ході протестів затримала 47 осіб у Мінську та 117 демонстрантів у інших містах Білорусі.

Під час протестів загинула одна людина і десятки поранених

Ним виявився Євген Звічкін. Також повідомляється, що 4 осіб госпіталізовано, в тому числі журналіста AP.

За даними правозахисників «Вясна»,на Звічкіна наїхав спецтранспорт. Медики на місці події не змогли його врятувати.

Також в організації повідомляють, що в Мінську лікарнях перебувають десятки поранених протестувальників.

Після протестів відкрито кримінальні провадження

Організаторам протестів загрожує від 8 до 15 років позбавлення волі, так як силовики відкрили кримінальні справи за насильство по відношенню до працівників правоохоронних органів та масові заворушення.

Допоки влада не повідомляє відомостей щодо кількості затриманих та потерпілих протестуючих.

Силовики продовжують шукати причетних до протестів - для цього вони вилучили записи з камер спостереження.

Що повідомляє опозиція

Тихановська звернулася до силовиків та до своїх виборців. Вона закликала зупинити насильство та масові протести. Вона не збирається брати участі у мітингах до оголошення офіційних результатів, які збирається оскаржити.

У країні перебої з інтернетом

Повідомлення про те, що в Білорусі погано працює інтернет, популярні новинні ресурси та соцмережі, почали з'являтися ще за день до виборів.

У понеділок вранці, 10 серпня, питання залишається невирішеним. Ось що пише видання TUT.by .

«Багато ресурсів поза зоною BY в Мінську відмовляються відкриватися - наприклад, зайти на російський ТАСС або РБК не вийшло. Популярні соцмережі - Instagram, Twitter, Facebook та інші - не працюють. Месенджери абияк справляються, але не всі - з VPN і «проксі2» можуть бути труднощі. Проблеми з доступом є і до інших сервісів - на кшталт замовлення таксі. Глобальні пошукові системи - Google.by, Yandex.by - діють з перебоями», - йдеться у повідомленні.

Як реагує Україна та інші країни

Президент України Володимир Зеленський закликав відмовитися від вуличного насильства та вести суспільний діалог. Пряма мова:

«Наші сусіди білоруси переживають зараз непрості часи. Вони намагаються визначити вектор свого подальшого розвитку. І це дуже непросто.

Вже очевидно, що далеко не всі в країні згодні з оголошеними попередніми результатами виборів. А, як відомо, будь-яка легітимність виникає виключно з суспільної довіри. Виключно з довіри. Сумніви ж у таких масштабах - це пряма дорога до насильства, конфлікту, наростаючому суспільного протесту. Що ми зараз, на жаль, і спостерігаємо.

Безумовно, ми закликаємо наших сусідів до максимальної толерантності, терпимості та відмови від вуличного насильства. Закликаємо до максимально відкритого, нехай й складного, діалогу. Тому що тільки широкий діалог дозволить забезпечити громадянам Республіки Білорусь вихід з важкої кризової ситуації та чесно обговорити подальші кроки і формати громадського взаємодії”

Президенти Литви та Польщі Гітанас Науседа і Анджей Дуда звернулися до білоруської влади із закликом поважати демократичні стандарти та не застосовувати силу до учасників масових протестів.

«Як сусіди Білорусі, ми закликаємо білоруську владу до повного визнання та дотримання основних демократичних стандартів. Ми закликаємо утриматися від насильства та поважати основні свободи, права людини і громадянські права, включаючи права національних меншин, а також свободу вираження думок», - йдеться у спільній заяві президентів двох країн.

Лідери двох країн підкреслюють, що діалог - це найкращий спосіб досягнення соціального прогресу, обговорення реформ та політики.

Що відбувається зараз

Під ранок у Мінську хвиля масових протестів пішла на спад. У соцмережах повідомляють, що практично стихли вибухи гранат та автомобільні гудки. При цьому частина демонстрантів збираються продовжити активну фазу акції протесту 10 серпня.

Також Інформатор розповідав, як відбувалися вибори в Білорусі у неділю .

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.